Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kozel zahradníkem…

Kozel zahradníkem…

25.08.2010 12:37
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Včerejšek rozhodně nebyl pro investory pohybující se na akciových trzích jedním z těch lepších – všechny hlavní indexy se posunuly o jedno až dvě procenta níže, včetně toho „našeho“ tady v Praze. Důvody k radosti aby jeden pohledal, „blbá nálada“ se šířila po burzách jako oblak dýmu.

Snad právě proto jsem se paradoxně od srdce rozesmál při sledování večerního ekonomického bloku ČT24, který kromě aktuálních událostí přinesl „promo“ projektu finančního vzdělávání a gramotnosti, v současné době nabízeného na některých základních školách. Nic proti finanční gramotnosti a finančnímu vzdělávání – osobně jsem názoru, že by se jejich principy měly dětem vštěpovat adekvátní formou již od mateřské školky. Problém nastává v okamžiku, kdy „vynálezcem“ a sponzorem tohoto projektu je banka. Nechci a nebudu tady nikomu dělat neplacenou reklamu, proto případné zájemce o další informace odkáži buďto na některý z webových vyhledavačů, nebo na archív ČT24. Již ve třetím odstavci homepage celého projektu je však explicitně řečeno, že“… projekt vznikl díky finanční a odborné podpoře banky „XXX“, která projekt …… v roce 2006 iniciovala a od té doby jej i financuje.“

V této souvislosti mi dovolte několik úvah:

1) Jsem názoru, že snaha o dosažení alespoň základní míry finanční gramotnosti by měla být výsostnou zodpovědností každého jedince, ne státu. Zatímco politice a fotbalu v Čechách rozumí kdekdo, šance na kariéru „profesionálního“ politika nebo fotbalisty nejsou pro velkou většinu populace vysoké. S penězi se však téměř každý setkává denně a přesto k nim mnoho lidí má vztah více než macešský. Zvyšujete-li svou finanční gramotnost sami, staráte se tak o SVÉ peníze. Necháte-li starost o tento typ vzdělání na někom jiném, ten někdo se také v přeneseném smyslu slova postará o VAŠE peníze. Doslova.
 
2) Není žádné tajemství, že banky se vzdělaných a poučených klientů děsí. I proto je slovní spojení „banka – finanční vzdělávání“ logický protimluv. Banky chtějí zejména klienty, kteří se nechají chytit na lákavou reklamu a příliš neřeší, jaká je skutečná nákladovost nabízených produktů a hlavně – zda tyto produkty vůbec potřebují.

3) V případě tohoto projektu sice nejspíše nepůjde o otevřený „product placement“, zcela jistě však jde o budování „povědomí o značce“. Je to stejné, jako když vám v porodnici „na uvítanou“ šoupnou do ruky igelitku s nutričními produkty jen jedné firmy. Je to stejné, jako když vám o investicích a spoření přednáší hlavní prodejce firmy spravující podílové fondy. Je to hyenismus…

4) Kredibilitě celého projektu by nepochybně přispělo spojení například s některou z ekonomických fakult VŠE nebo FSV. Bez nápadu by nebyl ani přístup ve smyslu „příklady táhnou“, kdy by finanční gramotnost vyučoval „bývalý“ úspěšný investor, spekulant nebo manažer.

5) Jediným „pozitivem“ celého konceptu je, že hormony zmítaní teenageři si z celého programu pravděpodobně příliš pamatovat nebudou a na Facebooku o tom rozhodně sáhodlouhé debaty nepovedou…


Přeji hezký zbytek prázdnin a těším se i na Vaše názory,


Váš názor
  •  
    25.08.2010 23:37

    moc hezky napsáno, souhlas do puntíku...
  • Souhlas
    25.08.2010 13:08

    Jakožto dříve najivní člověk, věřící bankám a poradcům, který přišel díky nim o skoro roční plat jsme se začal vzdělávat na poli finančím. Nejvíce mi otevřel oči odchod od OVB Allfinanz, kdy jsem pochopil, že oblbuji lidi jednouchými marketingovými tryky. Od té doby všechny finanční poradce v bankách i mimo ně vychutnávám, když mi začínají cpát špatné produkty. Dnes vydělávám nemálo peněz a banky místo toho aby si vážili vzdělaného a finančně zajištěného člověka mě holí kde to jde. Přidělí Vám finančího poradce a vy s ním máte pocit, že sedítě na třídních schůzkách a učitelka do vás hustí jak máte vychovávat děti. V autobazarech a autosalonech Vám nabízí zlodějské produkty GE Money i přes to, že při financování se Škofinem můžete ušetřit až 50 000,- při koupil auta za půl mega. Jak potom může mít banka zájem vzdělávat lidi, když jim skočí na jednoduché tryky s výší splátky při půjčce 100 000. Co na tom, že to za těch 84 měsíců při RPSN 17% přeplatite jednou tolik. Upřímě se mi chce brečet z toho jak to tu funguje, ale v podstatě si za to můžeme sami tím, že jsme lhostejní, nevzdělaní a je nám to jedno ...
    Démon
    • Re: Souhlas
      25.08.2010 13:24

      http://www.ct24.cz/ekonomika/99355-ceske-deti-uz-rozumi-penezum/
      Démon
      •  
        25.08.2010 15:15

        ..najivní.. tryky...banky vážili...úpřímě... tedy mám dojem, že finanční vzdělání, není jediné vzdělání, kterého se Vám nedostává :o)
        Feshaak
        •  
          27.08.2010 11:08

          ... zase jeden z těch, který se nezajíma o faktickou stránku věci a hraje si na chytrého. Ano, jsem disgrafik, nikdo není dokonalý ...
          Démon
  • Banky
    25.08.2010 13:07

    Bohužel, banky si u nás zatím mohou dovolit cokoliv a projde jim to, takže "vzdělaných a poučených" klientů se bát nemusí. Jako příklad stačí uvést sazebník bankovních poplatků, to je počteníčko :-)
    oh171
  • Mnohem zajímavějším Kozlem ve funkci zahradníka
    25.08.2010 12:48

    Mnohem zajímavějším Kozlem ve funkci zahradníka je FED. Jen považte: jednou z nejdůležitějších funkcí FEDu je regulovat a dohlížet nad bankovním sektorem tzn. FED má jako dohlížet nad tím, zdali jeho akcionáři (několik málo bank) nepodvádí a nevystavují se příliš velkému riziku. Jedná se o standardní systémovou poruchu: Kozel ve funkci zahradníka má dohlížet na ostaní Kozly. A soutěžní otázka pouze pro ty nejbystřejší hlavy: Co má společného 11 ze 12 členů Federal Reserve Board ?
    Detective
    • Re: Mnohem zajímavějším Kozlem ve funkci zahradníka
      25.08.2010 13:10

      Možná jsem to nepochopil, ale nemyslel jste Federal Advisory Council? Ten má včetně prezidenta 13 členů, ale to že 12 z nich je z bankovních institucí je podmínkou, nikoliv překvapením...Jedná se "jen" o poradní a nikoliv exekutivní orgán. Pěkný den
      moem
Aktuální komentáře
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data