I Bangladéš se vkládá do horlivých nákupů zlatého kovu poté, co se jeho cena v posledním měsíci vyšplhala na dosah historického maxima. Centrální banka Bangladéše nakoupila od Mezinárodního měnového fondu 10 metrických tun. Impuls k tomu přišel poté, co byl včerejší pokles ceny největší za posledních šest týdnů. Banka pokles využila k levnějšímu nákupu, zlato má totiž nakročeno k šestému týdnu nepřetržitého růstu. Tak dlouhou šňůru zaznamenal tento kov naposledy v září roku 2007, rostou spekulace, že dojde k posunutí rekordní ceny 1265,3 USD za trojskou unci dosažené 21. června.
Cena, kterou Bangladéšská CB musela vynaložit, je 403 mil. USD. Edel Tully, londýnský analytik , prohlásil, že zlatý trh by mohl dostat silný impuls v reakci na nákup CB. Také se nechal slyšet, že po včerejším poklesu je znatelná obnova nákupů ze strany Indie. Dnes cena zlata roste o 0,4 % a snaží se tak zaznamenat další rostoucí týden do sbírky. Co se týče ročních záznamů, tak je zlato rozjeté růst již 10 let v řadě!
V září loňského roku uvedl MMF, že dá k prodeji přes 400 tun zlata k diversifikaci svého majetku a také snížení úrokové míry pro rozvojové země. Celkově tak rozprodal již 212 tun do zemí jako Srí Lanka, Mauritius a Indie. To bylo také jedním z důvodů, proč analytici zvyšovali své cílové ceny pro tento rok.

Cena zlata se pohybuje většinou inverzně k dolaru. Pokud dolar oslabuje, neboli roste kurz eurodolaru, měla by růst i cena zlaté unce. Problémem je, že v poslední době se toto pravidlo silně porušuje. Před touto souvztažností totiž vyhrává spíše to, že zlato nakupují investoři v dobách nejistoty a růstu averze k riziku. S horšími makrodaty tak dávají investoři přednost druhému pravidlu a jak je vidět na následujícím grafu, cena zlata může růst i s posilujícím dolarem podpořená spekulacemi, nebo onou averzí k riziku. Především na začátku srpna, kdy silně posiloval dolar, došlo souběžně k nárůstu drahého kovu, zlata.

(Zdroj: Bloomberg)