Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nové evangelium budoucích důchodců: Spořit, spořit, spořit

Nové evangelium budoucích důchodců: Spořit, spořit, spořit

22.09.2010 17:56
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Během prvních tří století existence britské centrální banky neklesla základní úroková sazba pod dvě procenta. Ani Velká hospodářská krize, ani dlouhá viktoriánská éra stabilních cen banku nedonutily jít pod míru považovanou za minimální výnos z kapitálu. Tato tradice vzala za své během finanční krize. Sazby ve většině rozvinutých ekonomik nyní živoří u jednoho procenta, často ještě níže, a navíc se nezdá, že v dohledné době prostou. Z vývoje amerických futures plyne, že trh nepočítá s růstem sazeb Fedu nad 1 % dříve než v červenci 2012.

Investoři na tento bezprecedentní jev reagují v zásadě dvěma způsoby. Pro býky jsou nízké míry znamením, že hlavní aktéři na finančních trzích nakonec opovrhnou bezpečím, které představuje držba hotovosti, a v zájmu vyšších výnosů se vrhnou na rizikovější aktiva typu akcií. Výsledný efekt by se podobal událostem z let 1987,1998 a 2001, kdy na otřesy na akciových trzích centrální banky s úspěchem reagovaly snižováním sazeb.

Medvědi považují rekordně nízké úrokové míry za známku zoufalství centrálních bankéřů a signál, že hospodářský růst bude v dohledné době pokulhávat. Očekávají stagnaci japonského střihu.

S pesimistickou japonskou paralelou mnozí nesouhlasí, ale panuje široká shoda v tom, že léta střemhlavého růstu (vzpomeňme na neskutečných 6,8 % z roku 2006 v Česku) jsou ty tam, a to hlavně vinou finanční krize a zhoršující se demografické situace.

Dlouhé období nízkých úrokových sazeb bude mít dalekosáhlé dopady na ochotu spořit. Jenže ne ty, které bychom vyčetli ze standardních učebnic makroekonomie. Vezměme si třeba penze. Ať už jsou penzijní systémy financovány jakkoli (skrze soukromý, nebo veřejný sektor), základní myšlenka je stejná. Fondy se snaží nashromáždit sumu kapitálu, který investují, a výnosy se formou renty připisují na individuální účty.

Nízké sazby mají prostý účinek: zvyšují pasiva fondů. Jinými slovy, na získání stejné renty je třeba mnohem větší suma investičního kapitálu. Závazky britských fondů tak kvůli nízkým nominálním sazbám státních dluhopisů za poslední tři roky vzrostly o 15 %. Bez ohledu na systém financování penzí bude tedy v budoucnu třeba na jejich vyplácení uložit stranou větší jistinu. Úspory se budou muset zvýšit.

Někdo by mohl namítnout, že zkrátka dojde ke snížení výnosnosti penzijních systémů, ale to postiženého jedince staví do stejné situace. Bude očekávat nižší důchodový příjem, a tedy více spořit. Názorným příkladem je stárnoucí Japonsko, kde ochota lidí spořit dosáhla takové intenzity, že i při veřejném dluhu kolem 200 % HDP se investoři spokojí s nákupem státní obligace s nominálním výnosem 1-2 % (reálný je díky deflaci o něco vyšší).

Řada ekonomů mluví dokonce o kulturním posunu. Jestliže mottem posledního čtvrtstoletí bylo „půjči si teď, zaplať později“, brzy ho pravděpodobně nahradí „spoř teď, abys později nehladověl“. Na to mnoho lidí připraveno není. Podle průzkumu Barring Asset Management není šokujících 47 % britských žen v produktivním věku součástí jakéhokoliv penzijního systému. Ve stejně nezáviděníhodné situaci se octlo 22 % dospělých Britů ve věku 55-64 let. Jestli teď pomýšlejí na pohodlný důchod ve stylu německých penzistů na účet státu, čeká je nemilé překvapení.

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
  •  
    22.09.2010 23:13

    Týka sa to mna, ale TIETO RECI SI NECHAJTE PRE SEBA. SPORTE SI, SPORTE SI, A INFLACIA - modla centrálneho bankovníctva mi to bude požierať. Ja sa riadim investíciou a aj DSS sú iba INAK zdôvodnená forma PODIELOVEHO FONDU, ktorý SPEKULUJE výhradne iba na rast. Investíciou budúcnosti je ZLATO A VODA.
    Open_mind
Aktuální komentáře
03.05.2024
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách