Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozpočty německých měst padají do minusu, čekají rekordní ztrátu

Rozpočty německých měst padají do minusu, čekají rekordní ztrátu

22.09.2010 15:36
Autor: ČTK

Rozpočtový deficit německých měst a obcí se v letošním prvním pololetí oproti loňsku téměř zdvojnásobil. Vyplývá to z údajů německého statistického úřadu, podle něhož od ledna do června komunální výdaje překročily o 7,8 miliardy eur (192 miliard Kč) jejich příjmy. Ve stejném období roku 2009 byly v minusu "jen" 4,2 miliardy eur (103,5 miliardy Kč). Německá města počítají, že na konci roku se jejich finanční ztráta vyšplhá na rekordních 15 miliard eur (370 miliard Kč).

V prvním půlroce vyplatily podle statistiků německé obce ze svých rozpočtů 84,7 miliardy eur (dva biliony Kč), což je o 4,3 procenta více než loni. Největší podíl na tom měly rostoucí sociální výdaje. Naopak daňové příjmy klesly ve stejném období o 0,2 procenta na 76,8 miliardy eur (1,9 bilionu Kč).

"Konjunktura komunální kasy minula," posteskl si v dnešním vydání deníku Die Welt představitel německého svazu obcí a měst Gerd Landsberg. Narážel tak na růst německého hospodářství, které ve druhém čtvrtletí letošního roku stouplo o 2,2 procenta ve srovnání s prvními třemi měsíci roku - nejvíce od znovusjednocení země před 20 lety. Německá vláda i Evropská komise na základě toho výrazně vylepšily odhad růstu největší evropské ekonomiky na letošní rok.

Německý svaz měst a obcí naopak pro rok 2010 předpokládá deficit komunálních rozpočtů ve výši 15 miliard eur. Na počátku roku ho přitom odhadoval na 12 miliard eur (295,7 miliardy Kč) - už to by byl rekordní propad obecních financí během jednoho roku. Situace navíc nemá být o mnoho příznivější ani v příštím roce, na který svaz odhaduje schodek 14,5 miliardy eur (357 miliard Kč).

"Za to už nemůže jen finanční a hospodářská krize," tvrdí Landsberg. "Už léta jsme podfinancovaní. Naši akceschopnost ohrožují zejména stoupající výdaje," dodal.

Největší zátěž vidí v sociálních výdajích, jejichž velká část připadá právě na obecní rozpočty. Od roku 2002 jejich výše podle Die Welt vzrostla ze 14 miliardy eur ročně na 42 miliard. V prvním pololetí 2010 na ně padlo 21,2 miliardy eur, což je o 8,1 procenta víc než loni.

"Výbušnou sílu komunálních sociálních výdajů musí zmírnit výraznějším finančním podílem stát," apelovala na Berlín předsedkyně svazu a primátorka Frankfurtu nad Mohanem Petra Rothová. Německým městům jinak prý hrozí, že budou muset dál omezovat služby pro své občany. "Budeme moct méně investovat, infrastruktura se bude dál rozpadat a centrální úkol, jak lépe pečovat o děti, nebude možné vykonávat v plném rozsahu," varoval Landsberg.

Od jara letošního roku jedná společná komise, v níž zasedli zástupci státu, spolkových zemí a obcí a která by měla do konce roku navrhnout lepší financování měst a obcí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.01.2026
10:04Samsung ztrojnásobil čtvrtletní zisk na nový rekord
8:55Rozbřesk: Koruna po slabší inflaci pod tlakem, dolar zpevňuje, ale venezuelská zápletka může mít i čínskou dohru
8:52Trump oznamuje rozsáhlé návrhy a chce kontrolovat venezuelskou ropu, Exxon se slabšími výsledky  
07.01.2026
22:00Akciové indexy v USA zaváhaly kolem historických maxim  
17:25Rok 2026 pohledem Jana Kubíčka: Růst téměř na potenciálu, koruna stabilní a sazby neutrální
17:03Pár čínských poznámek do nového roku…
15:23Únava z AI: Magnificent Seven ztrácí dech, investoři hledají nové lídry
14:57Warner Bros znovu odmítl Paramount a dál upřednostňuje Netflix
14:09Rally Samsungu nekončí. Nedostatek paměťových čipů ho požene dál, míní analytici
12:33Tesla se nekupuje kvůli elektromobilům…
12:24ČNB loni nakoupila 20,4 tuny zlata, v rezervách ho má rekordních 71,6 tuny
11:51Růst akcií se krátkodobě vyčerpal, geopolitika trhy příliš netíží  
11:39Míra inflace v eurozóně v prosinci klesla na dvě procenta
11:30Goldman Sachs: pět titulů, kde banka vidí potenciál růstu o více než 70 procent
10:10Berkshire zvýší Abelovi roční mzdu na 25 milionů dolarů. Buffett bral 100 tisíc
10:05Trump a Grónsko: Proč se americký prezident zaměřil na arktický ostrov?
9:30Česká inflace pod odhadem, v lednu můžeme propadnout hlouběji pod 2 procenta
9:08Rozbřesk: Vykáže americký trh práce zlepšení a pošle EUR/USD pod 1,17?
8:53Evropa zahájí smíšeně, Strnad zvažuje IPO a Venezuela předá USA ropu  
8:44Reuters: Strnadova CSG zvažuje, že uvede 15 procent akcií na burzu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.