Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polský Tauron vstupuje na pražskou energetickou burzu

Polský Tauron vstupuje na pražskou energetickou burzu

29.09.2010 11:39
Autor: mediafax

Polská energetická společnost Tauron vstupuje na pražskou energetickou burzu. Společnost o tom oficiálně informovala ve středu v Praze.

Česká dceřiná společnost polské energetické skupiny Tauron Czech Energy začne na české energetické burze PXE v Praze prodávat polskou elektrickou energii. Kromě toho plánuje Tauron vstoupit také mezi obchodníky na české energetické burze.

Česká pobočka skupiny Tauron sídlící v Ostravě už letos v srpnu zahájila testy a první dodávky energie pro konečnou spotřebu. Kromě prodeje elektřiny konečným odběratelům chce společnost dodávat elektřinu také velkoodběratelům a zabývat se přeshraničními dodávkami elektrické energie. Vedení polské centrály ve středu v Praze prohlásilo, že prvním obchodním cílem je dosáhnout ročního obratu jeden milion MWh.

Do budoucna by společnost v Česku chtěla také vyhledávat investiční příležitosti v této oblasti.

"Jsme rádi, že jsme získali tak významného účastníka obchodování. Tauron s celkovým instalovaným výkonem 5,5 GW a roční produkcí přesahující 18 TWh se stal 43. účastníkem obchodování na PXE a její vstup na burzu jistě bude přínosem pro obě strany," poznamenal předseda PXE a zároveň generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic a dodal, že kromě energetických společností jsou účastníky PXE také významné finančně orientované skupiny či menší firmy

Power Exchange Central Europe (PXE) je obchodní platformou určenou pro obchodování s elektrickou energií s místem dodání v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Byla založena 5. března 2007 pod původním názvem Energetická burza Praha a s cílem nastavit nová pravidla pro obchodování s elektrickou energií.

Společnost Tauron Polska Energia je s kapitálem 14 miliard zlotých (zhruba 87,12 miliardy korun) jedním z největších podniků v Polsku. Zaměstnává více než 28 tisíc osob a s 26procentním podílem je na polském trhu lídrem v prodeji elektřiny koncovým odběratelům. V prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl Tauron čistého zisku 360 milionů zlotých (2,24 miliardy korun), což je meziročně o 63 procent více. Loňským zřízením ostravské pobočky vstoupil Tauron také na český trh. Polská vláda v posledních měsících uvažuje, že privatizuje 53 procent společnosti, 34 procent společně s dozorem nad skupinou si chce polský stát ponechat. Podle informací z polských i českých zdrojů má o podíl ve společnosti zájem i česká polostátní společnost ČEZ, která na polský energetický trh vstoupila už dříve.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.03.2026
15:28BNP Paribas a Morgan Stanley uvádí zelený dluhopis proti tání ledovců
10:08Víkendář: Umělá superinteligence je tu
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě
15:21Po slibném startu brzda. Americký trh práce překvapil propadem a staví Fed před dilema
13:52Perly týdne: Bod zvratu a boje v již skončených válkách
12:56ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:13Tykačův Belviport navýšil podíl v ČEZ na tři procenta
12:02Oracle zpomaluje nábor a propustí tisíce zaměstnanců. Investice do AI datacenter tlačí cash flow do záporu  
11:41Íránská krize zastiňuje data. Akcie doufají v rychlé řešení, dluhopisy vidí problémy  
10:26Mzdy ke konci roku rostly rychleji zejména díky energetice a službám
10:10Hormuzský průliv se zastavil. Tankery stojí, cena ropy Brent stagnuje
8:55Hormuz stojí, trhy vyčkávají. Evropa ale otevře v zeleném  
8:53Rozbřesk: Česko snižuje výdaje na obranu. Kdy přijde Trumpův hněv?
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data