Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Irsko - Moody’s prověřuje rating „Aa2“, zvažuje downgrade

Irsko - Moody’s prověřuje rating „Aa2“, zvažuje downgrade

05.10.2010 9:16

(Aktualizováno 10:19)

Americká ratingová agentura Moody's Investors Service dnes ráno oznámila, že zahajuje prověřování irského ratingu „Aa2“ s možností snížení hodnocení závazků země jak v cizí tak v domácí měně. Mezi hlavními důvody jmenovala agentura zvýšenou nejistotu ohledně dopadu oznámených nákladů na rekapitalizaci bankovního sektoru na financování, posledními daty zhoršený výhled zotavení domácí poptávky a další nárůst nákladů financování od posledního snížení ratingu v červenci letošního roku. Zprávu Moody's jasně říká, že pokud by na konci prověrky došlo k snižování ratingu Irska, bylo by to nejpravděpodobněji o jeden stupeň.

"Schopnost Irska udržet si svou finanční sílu je vystavena zvýšené nejistotě kvůli (výše zmíněné) trojici rizikových faktorů, které dohromady dále zvyšují zadlužení a zhoršují udržitelnost státního dluhu,“ komentoval zahájení prověřování irského ratingu Dietmar Hornung, viceprezident Moody's a hlavní analytik pro Irsko.

Irská vláda společně s centrální bankou minulý týden uvedly, že celkové náklady na záchranu irského bankovního sektoru se vyšplhají až na 50 miliard eur. Převýšila tak dřívější odhad Moody’s o 10-15 miliard eur. Letošní rozpočtový schodek země navíc kvůli záchraně bank dosáhne 32 procent hrubého domácího produktu země a irský dluh se přiblíží 100 % HDP.

Na konci záři investory také nemile překvapila data svědčící o tom, že irská ekonomika během druhého čtvrtletí klesla o 1,2 procenta (proti konsensu +0,5 %), a nepodařilo se jí tak navázat na silný růst z prvních třech měsíců roku. Růst v prvním čtvrtletí byl prvním kvartálním růstem od roku 2007, ale protože jej Irsko ve druhém čtvrtletí neudrželo, opět se nad ním vznáší hrozba recese.

Riziková prémie, kterou v současnosti investoři vyžadují při nákupu 10letých irských státních dluhopisů je (vůči srovnatelným německým dluhopisům) 407 bps. Krátce před oznámením celkového očekávaného účtu za sanaci bankovního sektoru na konci září byla prémie ještě vyšší a stanovila rekord na 449 bps.

Lepší vyhlídky naopak agentura Moody's nově vidí v případě Turecka, pro jehož hodnocení závazků mění výhled na "pozitivní" ze "stabilního" kvůli zvýšené „odolnosti“ země z ekonomického i fiskálního pohledu.

(Zdroj: Moody’s, Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.09.2025
22:02Wall Street v zeleném: slabší zaměstnanost podporuje sázky na uvolněnější FED, Nebius natrefil na zlatou žílu  
17:23Jsou Spojené státy výjimečné i podle PEG?
15:55Bank of America: Léky na hubnutí nejsou ve srovnání s jinými drahé
13:20KKCG Financing a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
13:11Francouzské náklady na půjčky překonaly poprvé v historii eurozóny ty italské
11:35Akcie Nebiusu rostou po oznámené dohodě s Microsoftem o 50 procent  
10:43Těžaři Anglo American a Teck se spojí, vznikne přední světový těžař mědi
10:21ASML investuje 1,3 miliardy eur do francouzského AI startupu Mistral
9:49Donedávna byl součástí Yandexu, nyní se evropský Nebius hlásí o slovo v AI. Od Microsoftu dostane 19,4 miliardy dolarů
8:51Evropské trhy po pádu francouzské vlády míří do záporu, Apple představí nový iPhone  
8:49Rozbřesk: Průmysl pozvolna jede dál o něco rychleji, zejména díky automotive
6:08Evropa by se měla přestat sama brzdit
08.09.2025
22:07Vrací se americké akcie na svá maxima?  
18:09PODCAST Týdenní výhled: Špatný trh práce v USA převáží nad rostoucí inflací a nové přírůstky do S&P 500  
17:17Nejlepší investor všech dob a neexistence investičního štěstí
16:27Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesla na pětiměsíční minimum
15:21Muskova SpaceX kupuje frekvenční spektrum EchoStar za 17 miliard dolarů
14:00Volkswagen představil levný elektromobil. Cena by měla začít na úrovni 25 tisíc eur
13:16Když Trump bezprecedentně tlačí na Fed. Zdeněk Tůma na téma odvolávání centrálních bankéřů
12:17IPO Klarny: Švédský fintech už nechce být známý jen modelem "kup teď, zaplať později"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y