Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blanchard (hlavní ekonom MMF): Další QE nás nespasí, vyspělé země potřebují posílit export na úkor zbytku světa

Blanchard (hlavní ekonom MMF): Další QE nás nespasí, vyspělé země potřebují posílit export na úkor zbytku světa

07.10.2010 12:04

Růst ve vyspělých ekonomikách ztratil tempo, ale kvantitativní uvolňování (QE) ze strany centrálních bank v tomto ohledu nepomůže, uvedl hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Olivier Blanchard. „Myslím, že v USA i Evropě ještě ke QE dojde, ale neměli bychom být naivní. Většinu své monetární munice jsme vystříleli,“ hodnotí ekonom. Poté, co Bank of Japan snížila svou hlavní sazbu na 0 až 0,1 % a oznámila, že hodlá uvolnit 5 bilionů jenů na nákup vládních dluhopisů a jiných cenných papírů, očekávají trhy další vlnu uvolnění monetární politiky i ze strany amerického Fedu. Na to reaguje především dolar poklesem, když se investoři uchylují na rozvíjející se trhy ve snaze hledat vyšší výnosy.

„Úspěšné uvolnění měnové politiky přinese zlepšení v řádu několika málo bazických bodů… není to úplně zanedbatelné, ale vyspělé ekonomiky to k rychlejšímu růstu nepožene,“ upozorňuje Blanchard. Klíčem je podle něj fiskální konsolidace a přeskupení vah v mezinárodním obchodě – vyspělé země potřebují zvýšit čistý export, přičemž zbytek světa by měl své obchodní přebytky snížit. Tak lze zvýšit zaměstnanost ve vyspělé části světa a dosáhnout udržitelného oživení. „Obecně je třeba, aby měny rozvíjejících se zemí výrazně posílily, a to alespoň některé. K tomu však nedojde tak rychle, jak bychom potřebovali.“

S medvědím názorem na budoucí vývoj se připojuje hlavní ekonom společnosti Gluskin Sheff, Davis Rosenberg. V rozhovoru pro FT uvedl, že očekávání zisků pro příští rok leží příliš vysoko a aby byla naplněna, musel by růst nominálního HDP dosáhnout 7 %. Investoři podle něj chybně věří, že pro akcie existují v současnosti jen dva scénáře a oba jsou pozitivní: První možnost je ta, že si ekonomika nepovede dobře, ale pak zasáhne Fed s druhým kolem QE. Nebo si ekonomika povede dobře a pak nebude pomoci Fedu potřeba. Podle ekonoma je však možný ještě jeden scénář: Ekonomika bude slabá, Fed zasáhne, ale nepodaří se mu ji oživit. „Před osmi měsíci všichni mluvili o tom, že Fed bude muset začít zvyšovat sazby. Ale nyní se stále nacházíme v situaci, kdy Fed říká, že bude držet sazby nízko po dlouhou dobu. Pokud by první kvantitativní uvolňování fungovalo a vyústilo by v udržitelné oživení, nebylo by třeba toho druhého,“ míní Rosenberg.

Podle stratéga je třeba si uvědomit, že při očištění růstu HDP o efekt zásob a stimulu HDP ve skutečnosti klesá. Americké domácnosti se snaží snížit zadlužení a zvýšit úspory, zlepšení tak nastane ve chvíli, kdy klesne nezaměstnanost a zvýší se příjmy domácností, protože ty jsou se svým 70% podílem na HDP hlavním motorem ekonomiky. „Lidé nechápou, jak velkým traumatem prošly rozvahy domácností a jak dlouhodobé následky to bude mít.“ Oddlužení bude podle něj trvat několik let. „Vypadá to jako situace v Japonsku? Ano. Je to přesně stejné jako v Japonsku? Odpověď je - není,“ uzavírá Rosenberg.

Podle aktuálního výhledu MMF porostou v roce 2011 ekonomiky rozvojových zemí v čele s Čínou téměř trojnásobnou rychlostí oproti vyspělé části světa. Globální ekonomika má pak dle World Economic Outlook zpomalit na 4,2 procenta z letošních 4,8 procenta (více ZDE).

(Zdroj: FT, CNBC)


Váš názor
  • Vo tom to přesně je
    07.10.2010 12:10

    jak amíci tak mi budeme muset více makat a za méně peněz, abychom byli konkurenceschopní, ale tenhle mix akciím moc nepomůže,páč méně peněz=méně utrácení :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
    • Re: Vo tom to přesně je
      07.10.2010 13:03

      ...presne tak. Mene penez = mene utraceni. A proto vsechny dominantni akcionare globalnich hracu zajima trzni podil. FED by se pretrhl, nez aby se to vymklo z ruky. Pro vsechny vlady jsou jejich obcane spotrebiteli, jinak jsme nadeniky, vice ci mene uspesnymi. Politika je spojka, a vyspele zeme maji vice airbagu nez rozvojove, coz je pro udrzovani socialniho smiru smerodatne. Konkurenci je treba nechat vystrelit par airbagu, a to se ve skutku deje.
      Mudrc
    • Re: Vo tom to přesně je
      07.10.2010 12:41

      mezinarodni menovy fond prosi na kolenou rozvijejici a nerozvinute zeme, aby se prestaly rozvijet, nez rozvinute zeme nakopnou sve exporty?
      Azb
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data