Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman stále proti proudu: QE2 je fajn, rostoucí komodity nejsou inflačním varováním

Krugman stále proti proudu: QE2 je fajn, rostoucí komodity nejsou inflačním varováním

09.11.2010 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

V tuto chvíli se zdá, že podle všech jsou rostoucí ceny komodit známkou hrozby inflace. Podle mě to je naprostý omyl. Částečně proto, že obávat bychom se měli cen málo flexibilních. Ale stojí za to se podívat i na samotné ceny komodit. Graf ukazuje vývoj cen komodit za posledních deset let, konkrétně poměr PPI pro všechny komodity a jádrového CPI:

krugman

Já v grafu vidím dlouhodobý rostoucí trend, pravděpodobně tažený rostoucí poptávkou z rozvíjejících se ekonomik. Tento trend kulminoval velkým růstem v letech 2007 a 2008 (můžeme se bavit o tom, jakou roli přitom hrála spekulace). Pak ceny klesly kvůli globální recesi a poté se opět zotavily. Kde je ale nějaký důkaz inflačních tlaků? Zdá se naopak, že jde opět o dlouhodobý trend, který bychom čekali při dané fázi ekonomického cyklu.

Kvantitativní uvolňování teď také každý nenávidí. Ti, kteří se hrozí inflace, jej považují za konec západní civilizace, (to ale chceme; podobná víra v konec zlatého standardu pomohla oživení ve třicátých letech). A zbytek světa je rozhořčen z kroků Fedu. Bernanke však musí něco dělat dobře. Jak uvádí Greg Ip, všechny námitky proti QE lze stejně dobře aplikovat na konvenční monetární politiku. A jak lze při současné výši nezaměstnanosti ve Spojených státech a chabé inflaci tvrdit, že monetární expanze není opodstatněná?

To, co ve světě ale nyní vidíme, je neschopnost jasně přemýšlet o ekonomii. Nezvyklá povaha současné situace jasně ukazuje, kolik lidí nespoléhá na modely toho, jak ekonomika funguje, ale na slogany, které nahrazují náročné přemýšlení. Ekonomická situace je jasná: Jde o nadbytek úspor relativně k plánovaným investicím. A to i přes nulové sazby. Došlo k tomu hlavně tak, že nadměrné zadlužení v minulosti vyústilo v omezenou dostupnost úvěrů ve velké části světa. A ani nulové sazby nepřesvědčí ty, kteří si mohou půjčit, aby zvýšili své výdaje.
Globálně platí, že úspory se musí rovnat investicím a výdaje příjmům. Nadměrné úspory tak vedou k útlumu ekonomiky. Co s tím může udělat ekonomická politika?

1. Může se pokusit dosáhnout negativních reálných sazeb vytvořením inflačních očekávání.

2. Vlády mohou ve výdajích nahradit privátní sektor.

3. Centrální banky se mohou pokusit obejít nulovou hranici pro snížení sazeb nákupem dluhu. Tato hranice leží jen na krátkém konci výnosové křivky a je možné, že určitého výsledku lze dosáhnout nákupem dlouhodobých dluhopisů.

Po celém světě však nyní slyšíme protesty proti všem těmto možnostem. Inflační cíle jsou hrozné, protože musíme mít stabilní ceny. Fiskální politika je nepřijatelná, protože musíme mít vyrovnané rozpočty. QE je nepřijatelné, protože není tím, co by centrální banky měly dělat. Každá z těchto námitek je přitom založena na heslech. Cenová stabilita je považována za přednost bez jakéhokoliv modelu vysvětlujícího proč. Stejné je to s vyrovnanými rozpočty. A ti, kteří se hrozí expanzivní monetární politiky, vytvářejí za pochodu nové koncepty, jen aby ospravedlnili svou pozici.

Jednoduchým faktem je, že svět má nadbytek úspor, což je hrozné prostředí pro pracující. Je rozumné s tím něco dělat. Je hluboce nerozumné a nezodpovědné vytvářet důvody pro nečinnost jen proto, že se chytáme jednoduchých sloganů.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)


Váš názor
  •  
    13.11.2010 12:08

    Vtipné mi připadá, že Krugman všem do očí říká, že se je stát a centrální banky snaží obrat různými podfuky o úspory, protože je ve vyšším "kolektivním" zájmu je utratit a přeměnit ve vyšší růst HDP. Když už nejde podfuk s umělým snižováním sazeb, natisknou se dolary. To si to nikdo neumí přeložit? Hlásat veřejnou a gigantickou krádež je teď v pohodě? Nechce Krugman založit sdružení, které by se vloupávalo do bank a sídel majetných občanů a ukořistěné peníze utrácelo? Nebylo by to to samé?
  • výhoda
    09.11.2010 10:36

    Stát má evidentní výhodu zaplatit své dluhy tiskem nových peněz (s rizikem inflace) .Jenže pak ztratí možnost nátlaku na lidi pracující ve mzdě. Dlouhodobý odklad spotřeby je zárodkem hlubokých krizí.
    starik
  • úspory jsou nepřijatelný nepřítel
    09.11.2010 8:51

    Takže selským rozumem přebráno, lidi nemají šetřit, mají utrácet a kdo šetří, je ekonomický nepřítel, protože jen modla hospodářského růstu nám zajistí světlé zítřky a pokud lidé chtějí místo utrácení šetřit, hrrr na ně s negativní úrokovou mírou. My to šetřílkům pěkně nandáme, žádné vydělávat na úrocích, makat jak šroubci, všechno utrácet a ještě si půjčovat, aby globální kapitál mohl výhodně investovat tu tam, tu onde a hlavně vydělávat až do konce všech dnů. Takže mravenečci nepruďte a pilně pracujte, chrámy konzumu alias obchoďáky na vás netrpělivě čekají.
    Peté13
    • Re: úspory jsou nepřijatelný nepřítel
      09.11.2010 11:08

      Úspory jsou samozřejmě fajn, ale jak říkáte, chcete z nich nějaké úroky a tedy někdo jiný si musí ty peníze půjčit a ty úroky vám platit....
      Krizek
    • tenhle anerický panáček
      09.11.2010 9:31

      zní úplně jako naše zubatka Bohuslav Sobotka
      lynxsharpeye
  • Jednoduché a přesné
    09.11.2010 8:50

    Toto je jednoduchý a přesný popis současné situace.
    Krizek
    • Re: Jednoduché a přesné
      09.11.2010 11:56

      Spíše naopak,žádné úspory nepřevyšují investice z pohledu světa,v jedné části je úspor přebytek, v jiné nedostatek,to pouze jedna část světa už v podstatě prožrala svou blízkou budoucnost, a přitom se tváří,že za to můžou ti,co jim na to půjčili,a tak všude kážou,že i ti,co dovedou vyrábět,spořit,investovat,by se taky měli zadlužit až po uši,zavést neudržitelné sociální programy,apod.,a že teprve potom se údajně vyřeší globální nerovnováhy.
      AMOLADOS
      • To je právě velký omyl
        09.11.2010 13:18

        To je právě velký a rozšířený omyl, úspor je všude přebytek. Z toho plyne současná světová krize. Ta není ničím jiným, než novou formou krize z nadvýroby.
        Krizek
        • Re: To je právě velký omyl
          09.11.2010 15:30

          Takže GIPSI země,USA, Británie a mnoho dalších se topí v přebytku úspor? Asi těžko,pokud by tomu tak bylo,tak by ty úspory asi tyto země vyvážely,nerostl by jim státní dluh,USA jsou naopak čistým dlužníkem vůči zahraničí ,měly by mít obchodní přebytky,zrcadlově by docházelo k investování těchto prostředků do zahraničí v podobě záporného finančního účtu platební bilance,nic takového nevidím,USA má plnou hubu keců proti Číně,ale zároveň kolem Číny pobíhá se žebráckou mošnou a doufá,že se bude Čína podílet na financování jejich deficitu běžného účtu,te´d už pomalu začíná Čína nakupovat i dluhy evropských zemí,hlavně proto,aby měla účinnou páku na tento region,ale co,za všechno si můžeme jenom my sami.
          AMOLADOS
        • Re: To je právě velký omyl
          09.11.2010 14:49

          Letos v květnu jsem navštívil Řecko. Krásné pláže, azurové moře, čerstvý vánek, všude pohoda klídek. Jeden by neřekl, že země se topí v dluzích. Předpokládám, že příspěvek jste napsal z některé z místních taveren, s nenapodobitelnou vůní řecké kuchyně a s výhledem na Egejské moře. Ach ta romanitka ... no a teď rychle zpět do reality.
          IF
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů