Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropským firmám se daří, snižují dluhy a navyšují zisky nejrychleji za sedm let. Investovat se ale bojí

Evropským firmám se daří, snižují dluhy a navyšují zisky nejrychleji za sedm let. Investovat se ale bojí

30.11.2010 14:12, aktualizováno: 30.11. 16:06

Aktualizováno

Zatímco evropské státní rozpočty sužuje dluhová krize, z níž povede cesta zřejmě dlouhá a strastiplná, společnosti v regionu jsou na tom o poznání lépe – firmy snižují své dluhy a navyšují zisky nejrychleji za sedm let. Výše finančních závazků v poměru k ziskům společností v rámci indexu Stoxx Europe 600 se ve třetím čtvrtletí snížila o 22 procent, tedy nejvýrazněji od roku 2003, vyplývá z průzkumu agentury Bloomberg. Analytici očekávají, že evropské korporátní zisky v letošním i příštím roce přidají ročně 46 procent, relativní ocenění by pak kleslo na rekordní minima, vyjma čtvrtletí následujícího po pádu investiční banky Lehman Brothers v září 2008.

Tenčící se dluhy firem a klesající PE násobky považují finanční domy včetně GLG Partners LP, Pioneer Investments a Aegon Asset Management za býčí signály. Náklady na financování pro slabší ekonomiky eurozóny mezitím prolamují rekordy. Spready mezi italskými desetiletými dluhopisy a německými bondy s podobnou splatností vzrostly včera o více než 200 bazických bodů na nejvyšší úroveň za posledních 13 let, španělské dluhopisy zaznamenaly největší propad od vzniku eurozóny, když se jejich riziková prémie rozšířila na 289 bps. Na nové rekordy vystoupaly i náklady na pojištění proti úvěrovému selhání (CDS) evropských států, a to i Irska o 10 bodů na 614, u Portugalska o 11,5 bps na 551, u Španělska o 9 bps na 361 bodů a pro Itálii o dalších 7 bodů na 253 bps. Řecký CDS vzrostl o 10 na 979 bps.

Aktuální situace na trzích podle analytiků BNP Paribas Fortis Global Markets ukazuje, že manažeři společností se obávají neúspěchu systému finanční pomoci jednotlivým vládám, a setrvávají tak ve velmi opatrné strategii, která není příliš štědrá k akcionářům – pozastavily tak například zpětné odkupy akcií a investice do fúzí a akvizic. „Již po pádu Lehman Brothers manažeři ukázali, že jsou schopni velice rychle reagovat omezením nákladů a investic a udržet je pod kontrolou,“ uvedl Fabio Di Giansante z Pioneer Investments, která celosvětově spravuje aktiva v objemu 246 mld. USD.



Akcie pokryté indexem Stoxx 600 od začátku roku posílily o 5 procent, od března minulého roku pak celkem o 68 procent, uvádí Bloomberg. Letošní zisky přitom výrazně omezily slabě performující tituly zadlužených ekonomik a očekávání ohledně nutné pomoci Irsku, když řecký benchmark ASE Index ztratil letos 34 procent tržní hodnoty, irský ISEQ oslabil o necelých deset procent a španělský IBEX se snížil o více než pětinu. Mezinárodní měnový fond počítá ve své prognóze pro příští rok s růstem evropské ekonomiky o 1,7 %, analytici oslovení agenturou Bloomberg předpovídají panevropskému indexu Stoxx 600 v roce 2011 v průměru 14% růst. Letošní zisky by měly podle odhadů vyšplhat o 78 procent. „Kdyby společnosti braly v úvahu pouze sektor, v němž působí, již by prováděly reinvestice, akviziční činnost a najímali nové zaměstnance. Každý kolem nich je ale přesvědčen, že bez mimořádných opatření nastane konec světa,“ řekl šéf investiční strategie Aegon Bill Dinning. Celkový vládní dluh v EU se letos, částečně kvůli nákladům na sanace bankovního systému, vyšplhal na 77,5 procenta HDP z 58,5 % v roce 2007, podle MMF pak dále poroste na 82 procent v roce 2012. Britská vláda zaplatila za podíly v RBS a Lloyds více než 65 miliard liber, Belgie bankám poslala 21 miliard eur a irské banky, které již dříve spolykaly 33 mld. EUR, se těší z pokračujícího přísunu financí.

„Dochází k přesunu dluhu ze soukromého na veřejný sektor,“ komentoval čísla Di Giansante. Podíl dluhu k základnímu kapitálu v rámci bankovního subindexu Stoxx 600 Banks Index klesl k minulému týdnu na 6,9 z 16 v září 2007. Ředitelé firem ovšem nezačnou znovu investovat, najímat zaměstnance a navyšovat dividendy, dokud se nezvýší jejich důvěra v globální ekonomický výhled, domnívá se Philip Gijsels z BNP Paribas.

Podle informací deníku Financial Times však vlivem dluhové krize začínají stoupat úrokové sazby u úvěrů pro firmy i banky, kvůli růstu výnosů již některé z nich zdržely vydání dluhopisů. Obavy panují především ve Španělsku a Itálii, jejichž politici sice trvale odmítají připustit, že by případně potřebovali finanční pomoc, ale ekonomové je stále častěji uvádí mezi zeměmi, které se mohou ocitnout ve velkých problémech. "Averze investorů k podstupování rizik roste. Uvědomují si, že krize v eurozóně začíná zasahovat i firemní a bankovní sektor," cituje FT nejmenovaného obchodníka. Například výnos dluhopisů italské loterijní společnosti Lottomatica od konce minulého týdne vyskočil z 5,49 procenta na 5,61 procenta. S růstem výnosů se potýká i francouzská banka BNP Paribas či telekomunikační operátor France Telecom.

(Zdroj: Bloomberg, FT)


Váš názor
  • Koukám
    30.11.2010 14:52

    že jediné evropské firmě, které se zcela určitě NEDAŘÍ, bráno očima investora je ČEZ....To at mi někdo vysvětlí!!!Všichni se mají dobře, všichni jdou kupředu levá, jen ten náš Moloch zaostává))
    ZUZKA
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data