Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bundesbank: Německá ekonomika letos vzroste o 3,6 %, pak začne zvolňovat. Vliv exportu dále zesílí

Bundesbank: Německá ekonomika letos vzroste o 3,6 %, pak začne zvolňovat. Vliv exportu dále zesílí

03.12.2010 11:53
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Téměř dvojnásobný odhad růstu německé ekonomiky v letošním roce proti předpovědi z poloviny roku 2010 dnes zveřejnila německá centrální banka Bundesbank. Podle ní německé hospodářství letos vzroste o 3,6 procenta, což by bylo nejvyšší tempo od opětovného sjednocení obou částí země. V červnu centrální banka předpovídala růst o 1,9 %, následně v říjnu navýšila očekávání na „více než 3 procenta“. V příštím roce německá ekonomika podle nového odhadu Bundesbank poroste o 2 procenta (v červnu předpovídala 1,4 %) a v roce 2012 o 1,5 procenta.

Oživení německé ekonomiky zpevňuje s tím, jak firmy reagují na růst exportních objednávek, najímají nové zaměstnance a tím podporují také spotřební výdaje. „Oživení v německé ekonomice bude v příštích dvou letech pokračovat po masivním dohánění v průběhu letošního roku. Hlavním tahounem ekonomiky zůstane export a tím také vnější podmínky budou dále nabývat na významu pro celou domácí ekonomiku,“ uvedla Bundesbank.

Podle centrální banky bude v poklesu pokračovat také míra nezaměstnanosti a to pozvolna z letošních 7,5 procenta na 6,9 procenta v roce 2012.

Německo za hlavního tahouna růstu ekonomiky eurozóny označil již včera po měnovém jednání ECB guvernér Jean Claude Trichet. "Poslední údaje o indexu nákupních manažerů PMI jsou povzbuzující, výsledek Ifo indexu nejpříznivější od opětovného spojení země," uvedl k Německu Trichet. Odhad Evropské centrální banky pro celou eurozónu u HDP byl pro rok 2011 upraven z předchozích 0,5 – 2,3 procenta na nové užší rozpětí 0,7 – 2,1 procenta. Odhad letošního růstu HDP byl ECB zpřesněn na rozpětí 1,6-1,8 % z dosavadních 1,4-1,8 %. Pro rok 2012 odhady ECB činí 0,6 až 2,8 %. Letošní míra inflace pak zůstává odhadem v rozmezí 1,5 – 1,7 procenta, v roce 2011 pak v rozmezí 1,3 – 2,3 procenta. U soukromé spotřeby ECB očekává letošní růst v rozmezí 0,6-0,8 %, v roce 2011 0,4-1,4 %, v roce 2012 pak 0,5-2,3 %. U vládních výdajů je pak ECB očekávána dynamika letos v rozmezí 0,5-1,3 %, v roce 2011 -0,8 až +0,6 % a v roce 2012 -0,4 % až +1,0 %. Letošní růst exportu v rozmezí 9,9 až 11,7 % má překonat dynamiku dovozu s rozpětím 8,2 až 9,8 %. Eurostat včera publikoval údaj o růstu EU a eurozóny ve třetím čtvrtletí roku. Čísla nebyla překvapivá, když proti prvotnímu odhadu došlo u EU ke zlepšení mezikvartálního růstu na 0,5 % z 0,4 %, u eurozóny k potvrzení 0,4% růstu mezikvartálně a 1,7% meziročně.

(Zdroj: Bloomberg, BundesBank)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2026
16:09Ministři energetiky EU jednali o dani z mimořádných zisků energetických firem
15:15Výrobní inflace v zámoří vyskočila na 6 procent, posílí spekulace na růst sazeb  
14:52Rychlejší růst, lepší marže, větší ambice. Nebius svými výsledky potvrzuje hlad po výpočetní kapacitě  
14:17CSG chce získat podíl ve výrobci tanků Leopard
13:35Traders Talk: Našponovaní čipaři, levné čínské techy a očekávání od výsledků ČEZ
12:53BYD jedná s evropskými automobilkami o převzetí nevytížených továren
12:04Íránská kontrola Hormuzu a Čína by mohly pomáhat k vyřešení krize
11:07Agentura IEA: Nabídka ropy letos kvůli válce s Íránem nepokryje poptávku
10:59Akcie se odrážejí vzhůru při soustředění na jednání Trump - Si  
10:19Výhled na výsledky: ČEZ čeká slabší kvartál, čistému zisku pomůže konec windfall tax  
8:58Rozbřesk: Těžce zkoušené trhy dluhopisů čelí faktu, že americká inflace bude opět nad čtyřmi procenty
8:52Geopolitika ustupuje Trumpově výpravě do Pekingu, futures jsou v zeleném  
5:54To, co íránskou krizi prohloubilo, může nakonec obsahovat zárodek řešení
12.05.2026
22:02Americké akciové indexy dnes oslabují kvůli korekci polovodičových akcií  
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová
13:47Jedno téma, obří zisky a rostoucí riziko koncentrace. AI mění akciové trhy v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu
12:09Siemens Energy vyprodává kapacity a urychluje odkup akcií, přesto po výsledcích oslabuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - PPI, y/y