Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Veřejné tajemství: Britský guvernér bojoval o globální záchranu bank ještě před vypuknutím krize

Veřejné tajemství: Britský guvernér bojoval o globální záchranu bank ještě před vypuknutím krize

14.12.2010 14:13, aktualizováno: 14.12. 15:46

Aktualizováno

Šéf britské centrální banky Mervyn King usiloval v březnu 2008 o vytvoření mezinárodní skupiny s účastí USA, Švýcarska a Japonska s cílem zajistit dodatečný kapitál pro hlavní světové banky, vyplývá to z diplomatické komunikace „odtajněné“ serverem WikiLeaks, kterou otiskl britský deník Guardian. Britský guvernér tak již půl roku před vypuknutím globální finanční krize předjímal problémy světového bankovního sektoru. Jeho snahy však tehdy vyzněly naprázdno.

"Mohlo by jít o dočasnou skupinu a (King) navrhoval, že by centrální banky a ministři financí Spojených států amerických, Velké Británíe a Švýcarska mohli být pověřeni koordinací jednání s ostatními zeměmi, které disponují velkými zásobami kapitálu - včetně národních fondů – ohledně „recyklace“ dolarů pro rekapitalizaci bank,“ uvedl americký velvyslanec Robert Tuttle v uniknuvším tajném reportu ze setkání šéfa Bank of England a náměstka amerického ministerstva financí Roberta M. Kimmitta.

Více než šest měsíců před kolapsem americké investiční banky Lehman Brothers, který stáhl do problémů i britské banky, King varoval, že bude potřeba kapitálové injekce pro bankovní sektor. „Uvedl, že je těžké se podívat na čtveřici největších bank ve Velké Británii (Royal Bank of Scotland, Barclays, HSBC, a Lloyds TSB) a nepomyslet přitom na to, že budou potřebovat více kapitálu. Koordinovaná snaha centrálních bank a ministerstev financí by mohla být nutná pro vytvoření plánu na rekapitalizaci bankovního systému,“ napsal diplomat ve zprávě směrované do Washingtonu.

Před rokem Mezinárodní měnový fond odhadl, že kvůli ztrátám hodnoty toxických aktiv dosáhnou v celosvětovém měřítku odpisy 3,4 bilionu dolarů (o půl roku dříve čekal ještě 4,1 bilionu dolarů). Britská vláda se po vypuknutí globální bankovní krize musela sama postarat o bankovní sektor v zemi, poskytla finanční pomoc bankám Lloyds, Royal Bank of Scotland a HBOS.

Z diplomatické komunikace dále vyplývá, že Mervyn King při svých plánech na záchranu fungování globální finančního systému nespoléhal na mechanismy skupiny sedmi nejvilnějších světových ekonomik. „G7 je téměř nefunkční na ekonomické úrovni,“ uvedl britský guvernér s tím, že do skupiny (čítající USA, VB, Německo, Francii, Itálii, Japonsko a Kanadu) nejsou zapojeny klíčové světové ekonomiky. S tímto odůvodněním tehdy King usiloval o vytvoření nové mezinárodní skupiny, která by se se situací dokázala vypořádat, uvedl Tuttle ve zprávě pro své nadřízené.

King v rámci více než dva roky starých jednání již usiloval o to, aby bankám bylo umožněno zbavit se toxických aktiv zamořujících jejich rozvahu. "Je bezpodmínečně nutné nalézt cestu, která by bankám dala možnost odprodat nechtěné a nelikvidní cenné papíry, včetně cenných papírů krytých hypotečními aktivy, bez toho aby došlo k prodejům pod cenou,“ navrhoval šéf britské centrální banky při schůzce ze zástupcem Spojených států.

„Kingovy myšlenky nebyly nonšalantní nápady rozvíjené v rámci konverzace při slavnostním obědě. Bylo zřejmé, že hlavním cílem meetingu bylo nastínit jeho odlišný pohled na situaci náměstku amerického ministerstva Robertu Kimmittovi,“ shrnuje atmosféru setkání americký velvyslanec.

(Zdroj: CNBC, Guradian, WikiLeaks, MMF)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.05.2025
6:28Invesco: Jak si vedlo zlato v prvním čtvrtletí roku 2025?
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data