Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký Senát odhlasoval zachování daňových úlev

Americký Senát odhlasoval zachování daňových úlev

16.12.2010 9:19
Autor: ČTK

Americký Senát dnes pohodlnou většinou schválil návrh zákona, který zachovává daňové úlevy pro všechny obyvatele Spojených států v podobě, jak je zavedl předchozí prezident George Bush. Hlasování je výsledkem dohody Baracka Obamy s republikány - zatímco prezident podpořil zachování úlev i pro bohaté, republikánští senátoři souhlasili s prodloužením podpory v nezaměstnanosti.

Dohoda, která v následujících dvou letech sníží příjmy amerických rozpočtů o 900 miliard dolarů (zhruba 16,9 bilionu Kč), vyvolala dosud nebývalou vlnu odporu v Obamově demokratické straně. Jejím kritikům vadí, že v čase vysokých schodků zachovává bohatým nízké daně.

Zatím tak není jasné, jak se návrhu postaví Sněmovna reprezentantů, kam nyní návrh zákona směřuje. Demokraté mají ve Sněmovně až do konce roku většinu a její členové minulý týden dohodu odmítli. Bílý dům přesto věří, že návrh projde. Debatu má Sněmovna reprezentantů zahájit co nejdřív.

Podle předpokladů demokratických členů Senátu by po schválení návrhu zákona o daňových úlevách měla bezprostředně následovat rozprava o rusko-americké strategické odzbrojovací smlouvě START. Odpůrci smlouvy z řad republikánů ale chtějí vyvolat obstrukce, aby hlasování o smlouvě oddálili. Republikáni nevylučují, že budou trvat na přečtení doslovného textu smlouvy, která má i s dodatky a protokoly desítky, ba stovky stran.

Bílý dům dnes avízovanou zdržovací taktiku tvrdě odsoudil. Prezidentův mluvčí Robert Gibss prohlásil, že je "vrcholem pokrytectví stěžovat si na to, že k projednání smlouvy není dostatek času, a přitom ztrácet čas hlasitým předčítáním dokumentu, který byl předložen Senátu před několika měsíci".

Výhrady odpůrců smlouvy se kromě nedostatku času na její zevrubné posouzení soustřeďují na údajné slabé nástroje kontroly. Smlouva prý také blokuje modernizaci amerických jaderných prostředků a podvazuje účinnost protiraketové obrany.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.11.2025
15:26Jakub Blaha: Spotify pokračuje v růstové trajektorii, a to jak v počtu uživatelů, tak v ziskovosti  
14:18Ani rekordní čísla Uberu nestačila. Akcie jedou z kopce  
13:45Nvidia a Deutsche Telekom staví v Německu první tovránu na AI za miliardu eur
13:44Uber hlásí největší růst od konce roku 2023. Akcie ale jdou do minusu
12:49FT: Čína motivuje firmy k přechodu na domácí čipy pro AI levnější elektřinou
12:49Palantir svými výsledky nezklamal, přesto akcie klesají  
11:59Zisk britské BP ve čtvrtletí mírně klesl, překonal však očekávání
11:57Hims sice překonal očekávání tržbami, ale výhled zůstává opatrný  
11:39Primark na cestě k samostatnosti? AB Foods zahajuje revizi struktury
11:23Valuace začínají být brzda. Akciové trhy zamířily dolů  
10:34Summers: Snížení inflace je důležitější než trh práce
8:51Palantir překonal odhady, ale akcie klesají, Tesla ztrácí evropské fanoušky a futures jsou v červeném  
8:43Rozbřesk: Makroekonomický jackpot pro novou vládu
6:22Akciové trhy dále rostou. Tato rizika však malují na zeď korekci?
03.11.2025
18:06PODCAST Týdenní výhled: Na big tech naváže Palantir nebo AMD  
17:40Americký potenciál
16:55Průmyslový ISM za říjen nepotěšil, přestože v něm najdeme i světlejší momenty  
16:22Amazon bude poskytovat cloudové služby OpenAI, hodnota kontraktu je 38 mld. USD
15:18Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 3. listopadu 2025
15:06Celní rána nebyla tak silná, jak se čekalo. Evropské společnosti hlásí v USA silnou poptávku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m