Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Whitney jako jedna z mála vidí v USA problémy...

Whitney jako jedna z mála vidí v USA problémy...

22.12.2010 17:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Padesát až sto měst v USA by v roce 2011 mohlo čelit kritickým finančním problémům, jejich možné defaulty by mohly způsobit ztráty ve výši stovek miliard dolarů. Tato očekávání poprvé zveřejnila Meredith Whitney, ředitelka Meredith Whitney Advisory Group, před šesti týdny. V úterním rozhovoru pro CNBC odmítla kritiku svých výpočtů a poukázala na skutečnost, že federální vláda nyní financuje asi 32 % celkových finančních fondů jednotlivých států a ty poskytují asi 40 % fondů, které na své výdaje potřebují jednotlivá města.

Tento tok peněz bude narušen zejména v červnu, kdy skončí federální stimul, zeslabí i kvůli finančním problémům jednotlivých států. Pak dojde k problémům na trhu s dluhopisy. „Máme předlužené spotřebitele, kteří nesou důsledky. A nyní máme předlužené státy a města. Ty ponesou důsledky také,“ uvedla Whitney. Podle ní by se tedy investoři neměli nechat uchlácholit tím, že v posledních třiceti letech nedošlo v této oblasti k defaultu.

Whitney se domnívá, že důsledkem přicházející restrukturalizace dluhů municipalit mohou být i sociální nepokoje, protože dojde k propouštění a snížení sociální podpory. Utrpí i celá ekonomika, protože jednotlivé státy budou pod fiskálním tlakem. Během Velké deprese podle ekonomky došlo „k tisícům defaultů (municipalit) a mohli bychom se bavit o tom, že jednotlivé státy na tom tehdy byly lépe“. První na řadě s žádostí o federální pomoc by nyní byla Kalifornie, problém však spočívá především v tom, že po ní přijde mnoho dalších států; Whitney si „není jistá, že takový objem pomoci je v současném Kongresu politicky životaschopný“. Na záchranu od federální vlády se tedy nedá spoléhat.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.01.2026
22:01Wall Street solidně rostla druhým dnem v řadě  
17:11Vyřeší trhy to, co zase tak nejde centrální bance?
15:59Jefferies: Sazby dolů, valuace akcií ještě výš
14:40Inflace v Německu v prosinci klesla na 1,8 procenta, loni činila 2,2 procenta
14:20Nová cílová cena a doporučení k Erste: Solidní výkonnost trh již zacenil, potenciál dalšího růstu akcií je omezený  
14:05Státní rozpočet skončil v roce 2025 ve schodku 290 miliard korun. Co čekat v letošním roce?
13:59Český lídr světa online investic Patria Finance vstupuje na slovenský trh a otevírá pobočku v Bratislavě
13:07Před rokem DeepSeek šokoval svět AI. Proč je od té doby v ústraní?
13:01Státní rozpočet měl loni schodek téměř 291 miliard, o 50 miliard více než byl plán
12:11FX Strategie: Koruna vstupuje do nového roku ve formě – udrží své zisky?  
11:47Čína zakázala vývoz zboží použitelného i pro zbrojní účely do Japonska
11:10Investoři se zaměřili na Asii, zatímco evropské a americké akcie jsou dnes nevýrazné  
10:38Rubin je pětkrát rychlejší při provozu AI softwaru než Blackwell. Nová generace AI čipů Nvidie nastoupí ve druhé polovině roku
10:02Výroba elektřiny v ČR loni po letech vzrostla, růst táhly hlavně jaderné zdroje
9:02Rozbřesk: Proč americká intervence ve Venezuele nezlevní pohonné hmoty v Česku
8:36Maduro u soudu řekl, že byl unesen a je nevinný, Rubin od Nvidie je na cestě, Evropa otevře v zeleném  
6:06Povedený rok pro českou korunu. Udrží své zisky i v roce 2026?  
05.01.2026
22:01Trhy na Trumpem vyvolané nejistotě profitují  
17:07Peníze a blázni…
16:26Online tržiště mění pravidla hry a IKEA na to doplácí. Společnost se snaží přizpůsobit

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Digital Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Constellation Brands Inc (11/25 Q3, Aft-mkt)
Exxon Mobil Corp (12/25 Q4)
Jefferies Financial Group Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m