Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské zvýšení sazeb překvapilo, není ale poslední, míní analytici

Čínské zvýšení sazeb překvapilo, není ale poslední, míní analytici

27.12.2010 11:49, aktualizováno: 27.12. 12:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

 Čína během dvou měsíců již podruhé zvýšila sazby, klíčová jednodenní sazba od neděle vzrostla o 25 bazických bodů na 5,81 %. Roční sazba se zvedla stejně a dosahuje 2,75 %. Krok tamní centrální banky překvapil většinu analytiků. Se zvýšením sazeb v dohledné době se v Číně sice počítalo, samotné načasování na vánoční svátky ale čekal málokdo. Podle expertů tím Čína patrně signalizuje odhodlání včas zahájit boj s inflací, která je teď nejvyšší za více než dva roky a podle ekonomů se bude dál zvyšovat.

"Pro mě je to překvapivé. Už druhé zvýšení sazeb v letošním roce může signalizovat, že Čína vstupuje do nové fáze zvyšování úrokových sazeb. Ten krok ale také může mít zacíleno na aktuální vývoj na realitním trhu," řekl ekonom finančního ústavu China Merchants Bank Sü Piao.

Bankovní půjčky a vyšší než očekávaný obchodní přebytek do ekonomiky napumpovaly velký objem peněz; zmíněné zvýšení sazeb nemusí být poslední, protože premiér Wen Jiabao posouvá monetární politiku směrem k většímu utažení, jehož cílem je zpomalení růstu cen nemovitostí a inflace. Spotřebitelské ceny rostly nejvíce za posledních 28 měsíců a vláda v první polovině roku 2011 očekává „relativně vysokou“ inflaci.

Wang Qing z Morgan Stanley v Hong Kongu ke zvýšení sazeb uvedl, že ukazuje, jak je vláda rozhodnuta dostat inflaci pod kontrolu. Sazby u střednědobých a dlouhodobých úvěrů banky upravují na počátku roku, takže zvýšení sazeb centrální bankou bude mít mnohem vyšší efekt, než pokud by k němu došlo v lednu. Wang v prvním pololetí příštího roku očekává trojí zvýšení sazeb, každé dosahující 25 bazických bodů. Konkurenční JPMorgan předpovídá během prvního pololetí dvojí zvýšení sazeb. Ken Peng ze Citigroup v sobotu uvedl, že pro příští rok čeká celkové zvýšení sazeb o 100 bazických bodů. Podle analytiků Morgan Stanley navíc v roce 2011 vzrostou sazby u 17 ze 23 sledovaných rozvíjejících se zemí, včetně Brazílie, Číny a Indie.

Současná roční sazba 2,75 % a pětiletá sazba 4,55 % leží pod listopadovou inflací, která se vyšplhala na 5,1 %. Ben Simpfendorfer z Royal Bank of Scotland 11. prosince uvedl, že inflace by v následujících měsících mohla vzrůst na více než 6 %. Zejména v prvním čtvrtletí příštího roku by měla zůstat vysoko kvůli tomu, že se v cenách bude projevovat vliv rostoucích nákladů, který nastal v říjnu a listopadu.

Míra inflace v Číně v listopadu vystoupila na 5,1 procenta a je nejvyšší od července 2008. Příčiny růstu cen jsou přitom podobné jako před dvěma lety, tedy hlavně zdražování potravin. Z toho má také Čína největší obavy, protože drahé potraviny už byly mnohokrát příčinou sociálních nepokojů v nejchudších oblastech země. Potraviny jsou přitom ve spotřebitelském koši zastoupeny v mnohem větší míře, než je tomu ve vyspělých zemích.

"Podle našeho názoru je čím dál jasnější, že využití kvantitativních opatření, jako jsou minimální rezervy, pokles likvidity a úvěrové aktivity nezajistilo v dostatečné míře," řekl ekonom hongkongské pobočky Royal Bank of Canada Brian Jackson. "Pokud má být tlak na růst cen pod kontrolou, tak je třeba upravit cenu úvěrů. Tedy úrokové sazby," dodal.

Hlavní index čínských akcií v obavách před zpřísněním měnové politiky od poloviny listopadu ztratil skoro deset procent hodnoty. Vláda totiž dala najevo, že se zaměří na kontrolu cen a pokud zjistí manipulaci, bude ji trestat. Zakázáno je například hromadění zásob potravin, nesmí se ale ani šířit fámy, že se chystá zdražování.

Úřady se zaměřují převážně na ceny jedlého oleje, obilí a zeleniny, mimo potravin pak také třeba na bavlnu. Tři hlavní komoditní burzy, které jsou v Šanghaji, Ta-lienu a Šen-čenu, přistoupily ke zvýšení marží, aby přiměly obchodníky zajistit pozice větším objemem hotovosti. Burzy také rozšířily pásmo pro pohyb kurzů, aby umožnily větší fluktuaci cen.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data