Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stovka zachraňovaných amerických bank je stále na pokraji bankrotu, vyplývá z analýzy WSJ

Stovka zachraňovaných amerických bank je stále na pokraji bankrotu, vyplývá z analýzy WSJ

29.12.2010 16:08

Americká vláda by mohla přijít o 4,2 miliardy dolarů, které v době finanční krize napumpovala do necelé stovky domácích bank v rámci programu na záchranu amerických finančních společností a automobilek TARP. Ministerstvo financí Spojených států sice při představení programu slíbilo, že TARP bude pomáhat pouze zdravým bankám, dosud však již do ochrany před věřiteli spadlo sedm vládou sanovaných bank, což americké daňové poplatníky stálo 2,7 miliardy dolarů. Podle studie deníku Wall Street Journal si nevede dobře ani dalších 98 menších amerických finančních institucí, které využily podpůrného programu.

Americký finanční deník prošel výsledky hospodaření za třetí kvartál u všech bank, které čerpaly prostředky z programu TARP, a vyšlo mu, že vratké základy má 98 z nich. Celkem tyto banky přitom od vlády načerpaly půjčky v hodnotě 4,2 miliardy dolarů, Pro srovnání, po výsledcích za první pololetí letošního roku tímto sítem propadlo 86 bankovních institucí, což implikuje mezikvartální zhoršení o 14 procent. Americká federální agentura pro pojištění vkladů (FDIC) sama k říjnu letošního roku eviduje jen 78 bank, které získaly peníze z TARPu a jsou nyní v problematické situaci.

Pro úspěšné absolvování zátěžových testů WSJ musely bankovní instituce, stejně jako v červencových oficiálních testech pro banky eurozóny, disponovat kapitálovým polštářem odpovídajícím ukazateli Tier 1 na minimálně 6 procentech, celkový rizikový kapitál nesměl přesáhnout 10procentní hranici a nesplácené úvěry nesměly tvořit více než desetinu celkového úvěrového portfolia. Banka navíc nesměla dostat od amerického regulátora žádnou výzvu k monitorování či přímo navyšování svého kapitálu.

Podle deníku Wall Street Journal, který jmenný seznam bank nezveřejnil, jde především o menší společnosti – průměrná hodnota aktiv 439 milionů dolarů. Případné škody pro americkou státní kasu proto také nebudou tak výrazné, jelikož každá z necelé stovky bank z programu TARP získala asi 10 milionů dolarů. Ze všech 7 760 amerických bank, spořitelen a záložen testy neprošlo 814 institucí, zatímco po druhém kvartále to bylo 729.

Za poslední dva roky již americký bankovní sektor odchodem do bankrotové ochrany opustilo 321 bank, za letošní rok prozatím regulátor zaznamenal 157 žádostí o ochranu před věřiteli. Většinou se přitom jedná o banky, které v předkrizovém období pod vlivem úvěrového boomu rozjely natolik uvolněné úvěrování, že nyní nepřežívají zhoršení schopnosti dlužníků tyto závazky v obtížnějším ekonomickém prostředí splácet.

„Vnímáme a přiznáváme, že některé menší instituce jsou pod tlakem,“ uvedl David Miller, CIO divize finanční stability při ministerstvu financí USA, který má na starosti podpůrný program TARP. Zároveň však dodal, že záchranný fond jako celek si vede dobře.

Podle informací z počátku měsíce se silně kritizovanému programu americké vlády na podporu finančního systému zatím dál daří zvyšovat příjem. Za poslední dva roky dosahují příjmy z TARPu, který vznikl před dvěma lety a k dispozici měl kolem 700 miliard dolarů, už téměř 35 miliard dolarů. Statistická data ministerstva financí ukazují, že příjem fondu TARP se do konce listopadu zvýšil skoro o 17 procent ve srovnání s říjnem. K vylepšení výsledků ale hodně přispěl prodej akcií v bance Citigroup. Akcie vláda prodávala v několika krocích a prodej dokončila teprve na začátku prosince. Na transakci vláda vydělala asi 12 miliard dolarů.

Zatímco příjem programu TARP se zvyšuje, odhady jeho celkových nákladů se dál snižují. V listopadu Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) snížil odhad předpokládaných ztrát ze záchranného programu na 25 miliard dolarů, i když ještě v srpnu počítal se ztrátou 66 miliard USD. V březnu se dokonce ještě předpokládalo, že celý záchranný program americkou vládu přijde až na 109 miliard dolarů.

(Zdroj: WSJ, FDIC, ČTK, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.05.2024
15:26Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:24Slovenský premiér Robert Fico byl postřelen a je v ohrožení života
15:21Inflace bez překvapení zlepšuje vyhlídky pro akcie i dluhopisy  
15:21Komerční banka, a.s.: Aktuální výpis z obchodního rejstříku
14:58Reuters: USA pohrozily Raiffeisen Bank International omezením přístupu ke svému finančnímu systému
14:28Čína zachraňuje realitní trh? Místní vlády mají skoupit neprodané byty
14:00František Kronus: Výsledky ČEZ překvapení nepřinesly, banky u maxim a v USA se čeká na klíčová data
13:10Slovenská vláda schválila záměr výstavby nového jaderného zdroje
12:34Chart Room aneb kde jsou skutečné výnosy podle Fidelity
11:44Evropská komise zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 1,2 %, eurozóna poroste o 0,8 %
11:10Rozhodli se investoři, že dnešní inflační report dopadne dobře?  
10:26RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení o rozhodování per rollam valné hromady RMS MEZZANINE, a.s.
9:45FRESH živě: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:10Rozbřesk: Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls
8:57Banky poskytly v dubnu hypotéky za 21,9 miliardy korun, meziročně dvojnásobek
8:48Investoři vyhlíží dnešní čísla o americké inflaci, šílenství na meme akciích je zpět a futures jsou zelené  
8:15EBRD zhoršila odhad letošního růstu české ekonomiky na 0,9 procenta
14.05.2024
17:44Americké akcie na konci roku – scénáře Morgan Stanley
17:21Komentář analytika: Akcie Alibaba padají kvůli ztrátě plynoucí z investic do veřejných společností  
17:13PPI potvrzuje napětí investorů, smíšená data s trhy hýbou oběma směry  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Allianz SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
Cisco Systems Inc (04/24 Q3, Aft-mkt)
Commerzbank AG (03/24 Q1, Bef-mkt)
E.ON SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
RWE AG (03/24 Q1, Bef-mkt)
thyssenkrupp AG (03/24 Q2, Bef-mkt)
Ubisoft Entertainment SA (03/24 Q4, Aft-mkt)
7:00ABN AMRO Bank NV (03/24 Q1)
7:00Merck KGaA (03/24 Q1)
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m