Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý tisk tvrdí, že Portugalsko je pod vnějším tlakem k přijetí finanční pomoci, premiér země to odmítá

Německý tisk tvrdí, že Portugalsko je pod vnějším tlakem k přijetí finanční pomoci, premiér země to odmítá

10.01.2011 10:52, aktualizováno: 10.1. 14:27
Autor: mediafax

Aktualizováno

Portugalská vláda odmítla, že by potřebovala vnější finanční pomoc. Lisabon tímto postojem reaguje na neoficiální zprávy, že se octil pod tlakem Německa a Francie, aby požádal o záchranný balíček, informoval v pondělí list Financial Times.

Portugalský premiér José Sócrates vyvrátil, že by Německo a Francie vyvíjely nátlak na Portugalsko, aby se obrátilo s žádostí o pomoc na Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Podle spekulací, které se v německém tisku objevily během uplynulého víkendu, by tento krok měl zamezit šíření dluhových potíží do dalších zemí eurozóny. To se zejména týká Španělska. Sócrates uvedl, že Lisabon je schopen vyřešit své dluhové potíže bez nutnosti požádat o pomoc.

"V loňském roce jsme několikrát slyšeli podobné zprávy," řekl premiér. V podobnéch duchu se vyjádřil i tamní prezident Aníbal Cavaco Silva, který také odmítl domněnky ohledně nátlaku na Portugalsko.

Spekulace v pondělí odmítla i Evropská komise (EK), která sdělila, že v současné době neprobíhají žádné diskuse ohledně vyjednávání o pomoci. "Nevedeme žádné rozhovory (o půjčce), ani žádné nejsou plánovány, ať se to týká Portugalska či jakéhokoliv členského státu," řekl mluvčí EK Amadeu Altafaj.

Agentura Reuters s odkazem na nejmenovaný zdroj již o víkendu uvedla, pokud by Portugalsko požádalo o pomoc, její výše by se vyšplhala na 50 až 100 miliard eur (1,22 až 2,45 bilionu Kč).

Portugalsko v uplynulém roce kvůli vysokému schodku a rostoucímu napětí finančních trhů přijalo celou řadu úsporných opatření a škrtů. Mezi ně patří zvýšení daní či zmrazení platů ve státní sféře.

Již v minulém týdnu portugalská vláda oznámila, že uspěla ve snížení rozpočtového schodku z 9,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2009 na 7,3 procenta HDP v roce 2010. V úsilí snižovat deficit bude Lisabon pokračovat i v letošním roce, kdy by měl schodek klesnout na 4,6 procenta HDP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2026
13:50Firmy po sázce na AI nabírají propouštěné pracovníky zpět. Ukazuje se, že lidský prvek je nepostradatelný
13:43Inflace v eurozóně v červnu klesla na 2,8 procenta
12:06PODCAST Trhy & Bohatství s Petrem Pudilem: Evropa si zadělává na problém. Spořením nezbohatneme
12:05Slabý jen doléhá na americké dluhopisy, zatímco akcie si vybírají přestávku v růstu  
11:10Průmysl hlásí nejlepší náladu za tři roky. Pomáhají nové zakázky i slabší cenové tlaky  
10:47Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se v červnu zlepšily nejvíce od dubna 2022
10:31AI boom stojí čím dál víc. Otázkou zůstává, kdo ho zaplatí  
10:29Footshop a.s.: Vnitřní informace - Společnosti Footshop a.s. a Queens Store s.r.o. se účastní procesu fúze sloučením
8:59KKCG Real Estate Financing a.s. : Konsolidovaná výroční zpráva ručitele za rok 2025
8:54Rozbřesk: Solidní půlrok pro akcie, zklamalo zlato a propadl bitcoin
8:49Wall Street zakončila nejlepší čtvrtletí za šest let, trh práce zůstává stabilní a Colt CZ se dnes obchoduje bez dividendy  
6:04Jsou současné valuace vyšší, než na vrcholu dot-com bubliny?
30.06.2026
22:01S&P 500 uzavřel nejlepší čtvrtletí od roku 2020 růstem  
16:39Traders Talk: Polovodiče dál táhnou trh, ale rally se zužuje. Kde ještě hledat šanci?
15:25Trápení japonského jenu pokračuje. Měna je nejslabší za posledních 40 let
14:08ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Novým předsedou dozorčí rady ČEZ zvolen Radim Fiala
13:57Historická rally polovodičů naráží na otázku: Co bude dál?  
13:56MONETA Money Bank - oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
12:35Brexit brzdí ekonomiku. Británie po rezignaci premiéra hledá nový směr
11:29Akciím svědčí návrat zájmu o technologie, Japonsko čelí slábnoucímu jenu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu