Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Egyptský prezident Mubarak dnes odstoupí, tvrdí zdroje a egyptská armáda přizvukuje

Egyptský prezident Mubarak dnes odstoupí, tvrdí zdroje a egyptská armáda přizvukuje

10.02.2011 17:02, aktualizováno: 10.2. 17:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Dny Hosního Mubaraka v čele Egypta mají být dnes večer sečteny. Podle informovaných zdrojů americké zpravodajské televize  NBC News má současný egyptský prezident po dvou týdnech protestů dnes rezignovat a vedení země by se měl ujmout viceprezident Omar Suleiman. Samotný egyptský vládní kabinet zatím pouze potvrdil, že bude dnes večer rozhodovat o dalším osudu současného prezidenta, který stojí v čele země již 30 let a jehož současný mandát má vypršet až v září. Mubarak večer patrně vystoupí v televizním projevu k národu, kde své rozhodnutí oznámí.

Vrcholný představitel egyptské armády dnes vystoupil ve státní televizi a oznámil, že zajistí bezpečnost země, a ujistil protestanty, že jejich požadavky budou vyslyšeny. „Všechny vaše žádosti budou dnes vyplněny,“ uvedl dnes na káhirském náměstí Tahrír generál Hassan al-Roueini, velící armádě v oblasti Káhiry. Armádní velení o situaci dnes jednalo po celý den a ze schůze vojenských špiček vyplynulo, že Mubarak se už chystá vzdát se funkce vrchního velitele armády.

Šéf americké tajné služby CIA Leon Panetta podle agentury Reuters sdělil, že Mubarakova rezignace dnes večer je vysoce pravděpodobná. V záplavě rozporných zpráv naopak egyptský ministr informací tvrdil, že jde o fámy a že Mubarak neodstupuje.

James Steinberg za Bílý dům uvedl, že Spojené státy velmi bedlivě sledují dění a politické změny v Egyptě. Zdůraznil, že jakákoli vláda se vyprofiluje v Egyptě, musí do budoucna zajistit plnění historické mírové smlouvy s Izraelem. "Jsme povinni zajistit, aby politické změny na hranicích s Izraelem neznamenaly pro tuto zemi nové hrozby pro ni samotnou i celý region," uvedl Steinberg s tím, že Spojené státy jsou připraveny pokračovat v ekonomické pomoci Egyptu, která podpoří demokracii a ekonomickou obnovu země.

Egyptská vláda od zahájení protestů 25. ledna slíbila několik vstřícných kroků. Hlavní požadavek demonstrantů, totiž okamžitý odchod hlavy státy, však již dříve sám prezident Mubarak odmítl. Přislíbil pouze, že v podzimních prezidentských volbách nebude usilovat o šestý prezidentský mandát.

(Zdroj: NBC, Bloomberg, AP, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2026
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  
9:28Rozbřesk: Dosažení plánovaného schodku 310 mld. Kč není bez rizika
8:56OpenAI zvažuje podíl pro americkou vládu, KNDS odkládá IPO a SK Hynix prudce klesá  
6:08Kde hledat příležitosti ve druhé polovině roku? Deutsche Bank aktualizovala své tipy
01.07.2026
22:04Wall Street zahájila druhé pololetí opatrně: Technologie v červeném, trh táhly akcie Meta Platforms  
18:08Zlato se výrazně posunulo ke své férové hodnotě. Která neexistuje
16:00Meta plánuje prodej přebytečného výpočetního výkonu. Akcie rostou o 6 %
15:28Centrální banky budou dál snižovat podíl dolaru v rezervách, do popředí jde euro a jüan  
15:15Horší hospodaření státu v polovině roku, schodek se prohloubil na 184 miliard Kč
13:50Firmy po sázce na AI nabírají propouštěné pracovníky zpět. Ukazuje se, že lidský prvek je nepostradatelný
13:43Inflace v eurozóně v červnu klesla na 2,8 procenta
12:06PODCAST Trhy & Bohatství s Petrem Pudilem: Evropa si zadělává na problém. Spořením nezbohatneme
12:05Slabý jen doléhá na americké dluhopisy, zatímco akcie si vybírají přestávku v růstu  
11:10Průmysl hlásí nejlepší náladu za tři roky. Pomáhají nové zakázky i slabší cenové tlaky  
10:47Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se v červnu zlepšily nejvíce od dubna 2022
10:31AI boom stojí čím dál víc. Otázkou zůstává, kdo ho zaplatí  
10:29Footshop a.s.: Vnitřní informace - Společnosti Footshop a.s. a Queens Store s.r.o. se účastní procesu fúze sloučením

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst