Analytici se pokusili odpovědět na otázku, jak velkou volnou kapacitou při těžbě ropy operuje Saúdská Arábie. Došli k závěru, že tato země zvýšila těžbu již před krizí v Libyi a její rezervy nejsou tak veliké, jak tvrdí.
Podle posledních zpráv nyní Saúdská Arábie těží asi 9 milionů barelů ropy za den (mb/d), což je asi o 700 tisíc b/d více, než oficiálně těžila v lednu. Zdá se, že tento prudký nárůst představuje reakci na propad produkce v Libyi, „některé zprávy ale naznačují, že ke zvýšení těžby došlo již před nepokoji.“ Pokud by tomu tak ale bylo, znamenalo by to podle analytiků problém z hlediska volné kapacity zemí OPEC, jak ukazuje následující graf (plnou tmavou čárou je vyznačena oficiální produkce OPEC, světlou odhadovaná kapacita těžby, přerušovanou světlou očekávaná kapacita, přerušovanou tmavou odhad těžby podle Goldman Sachs):

uvádí: „Vyšší současná těžba v Saúdské Arábii by měla vážné důsledky z hlediska současné volné kapacity. Ta byla před třemi měsíci odhadována na 2,5 – 3 mb/d, poslední události však naznačují, že volná kapacita zemí OPEC možná klesla pod 2 mb/d“. Riziko tak představuje skutečnost, že volná kapacita nebude schopna pokrýt výpadky v těžbě, které by se dostavily při eskalaci konfliktu.
Samotné porušení těžebních kvót není překvapivé, neobvyklé je ale to, že se neodrazilo na pohybu zásob ropy. Ty naopak nadále klesaly nezměněným tempem, což podle ukazuje, že došlo k okamžité spotřebě zvýšené produkce. Pokud konflikt v Libyi pomine, návrat k normálu by měl být rychlý, protože tamní ropná pole jsou vysoce kvalitní s jednoduchým provozem.
Zvýšená produkce v Saúdské Arábii by ale znamenala i to, že se v systému nyní nachází více ropy s horší kvalitou, než se dříve předpokládalo, takže ztráta dalších barelů kvalitní ropy by působila ještě větší problémy. Vývoj spreadů mezi těžkou a lehkou ropou podle analytiků ukazuje, že tomu tak může být – v případě volné kapacity Saúdské Arábie se totiž jedná zejména o těžkou ropu.
Zdroj: FT Alphaville