Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    CVVM: Českému daňovému systému nerozumí tři pětiny Čechů

    CVVM: Českému daňovému systému nerozumí tři pětiny Čechů

    11.03.2011 16:11
    Autor: mediafax

    PRAHA (MEDIAFAX) - Daňovému systému České republiky nerozumí více než tři pětiny Čechů (61 procent), pouze necelá třetina (32 procent) ho podle svých slov chápe. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož závěry zveřejnilo centrum dnes.

    Míra deklarovaného porozumění daňové soustavě se celkem podle očekávání zvyšuje společně se vzděláním respondenta a také s rostoucí životní úrovní. Relativně vyšší podíly těch, kdo daňové soustavě podle svého mínění rozumí, šetření ukázalo zejména mezi podnikateli a živnostníky, mezi vysoce kvalifikovanými odbornými nebo řídícími pracovníky či příznivci ODS nebo TOP 09.

    Z šetření také vyplynulo, že jen osm procent občanů považuje daně lidí s vysokými příjmy v ČR za vysoké, 21 procent za přiměřené a 62 procent za nízké, v tom 22 procent dokonce za "příliš nízké". Daně lidí s průměrným příjmem jsou o málo více než třetinou (35 procent) občanů hodnoceny jako vysoké a více než polovinou (52 procent) jako přiměřené, za nízké je označuje pouze pět procent dotázaných. Daně lidí s nízkým příjmem vidí dvoutřetinová většina občanů (66 procent) jako vysoké, necelá čtvrtina (23 procent) jako přiměřené a dvě procenta jako nízké.


    Váš názor
    •  
      11.03.2011 17:10

      Nerozumí tomu ani Kalousek.!
      Homo
      • Taky mi není jasné ...
        11.03.2011 20:44

        ... k čemu je tento průzkum, když pokládá špatnou otázku. Stát slouží majetným k ochraně jejich majetku a gaunerům, aby se majetnými stali díky penězům od nemajetných. Otázka měla znít tak, jestli majetní či nemajetní jsou zdaněni přiměřeně. O co by bylo jednodušší vyměřovat daně z majetku místo z příjmů. Stačilo by 1-2% ročně, což je méně, než jsou investoři ochotni dát za správu majetku, a mohli bychom zrušit daň z příjmu. Mělo by to dvě základní výhody: - stabilita příjmů bez ohledu na nějaké krize - majetní by nenechali ty gaunery to rozkrást
        VeleOp
        • Re: Taky mi není jasné ...
          14.03.2011 15:32

          Jít okrádat nemajetné není žádné terno ...
          JirkaZ
    •  
      11.03.2011 16:41

      muze mi nekdo nastinit, v cem spociva uzitecnost tohoto pruzkumu? v dotazniku chybi moznost se vyjadrit k situaci, kdy clovek rozumi mechanismu vypoctu dane, ale nesouhlasi s jeho aplikaci. dotaznik automaticky predpoklada, ze uplatneni aktualniho danoveho mechanismu je idealni a nelze zadnym zpusobem dospet k lepsimu. to je skutecne pohroma ta dnesni media i odbornici.
      Azb
      • to Azb
        11.03.2011 17:00

        Souhlasím, hlavně se nejedná o žádný "systém", ale paskvil :-)
        oh171
        • Re: to Azb
          12.03.2011 18:34

          a vem si treba tu otazku, ktera se pta na pocit, zda se zdaji dane vysoke ci nizke. otazka prece nema smysl, pokud ji nevztahneme napriklad ke zbylym prostredkum v nasi penezence nebo k hdp, atd.. proste k necemu, kde je mozne vyhodnotit nejaky ucinek odvodu formou ciselneho pomeru.
          Azb
    Aktuální komentáře
    23.08.2026
    8:19Víkendář: Muž, který z Číny udělal skutečně kapitalistickou zemi
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu společnosti UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a.s. konající se 30. 9. 2026
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data