Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarské firmy míří na varšavskou burzu. Znárodnění penzí těžce postihlo objemy v Budapešti (komentář KBC)

Maďarské firmy míří na varšavskou burzu. Znárodnění penzí těžce postihlo objemy v Budapešti (komentář KBC)

14.03.2011 12:41

Víkendové vydání deníku Parkiet přineslo na titulní straně zprávu, podle níž několik firem obchodovaných na budapešťské burze (BSE) zvažuje souběžnou kotaci na varšavské burze (WSE). Společnosti k tomu dohnala vláda Viktora Orbána, která zrušila systém soukromých penzijních fondů, což mělo za následek propad zobchodovaných objemu na BSE a nyní odrazuje investory od vstupu na maďarský trh.

Z tohoto vývoje by mohla WSE těžit. Na konec března je plánována primární emise maďarské energetiky E-star, která svým objemem možná přesáhne 120 mil. PLN. Na seznamu zájemců o duální listing jsou i OTP a PannEnergy. Výkonný ředitel WSE Ludwik Sobolewski tvrdí, že varšavská burza tuto příležitost využije k propagačním akcím mezi firmami v dalších zemích regionu. Varšava by tak by mohla ohrozit pozici rakouské Wiener Börse, která vlastní i BSE.

Náš názor:
Možný duální listing OTP je v posledních letech v agenturních zprávách zmiňován neustále. Opravdovou novinkou na zprávě je tedy jen záměr PannEnergy uspořádat prezentace pro polské investory, která by mohla vyústit v emisi akcií. V současné době očekáváme, že maďarské firmy (na BSE je jich kotováno 64) se v důsledku ochabnutí obchodování na domácím parketu začnou o polský trh více zajímat. Avšak úspěch jakékoliv emise je těžké odhadnout, obzvlášť pokud vezmeme v úvahu neúspěšné IPO společnosti Eetek z minulého roku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.09.2025
22:02Wall Street slaví známky blížícího se snížení sazeb Fedu, akcie i zlato rostou  
17:25Britská „krize“
15:52ČNB nechala sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu beze změny na 1,25 pct
15:48Dominik Rusinko: Úrokové sazby ECB beze změny, laťka pro jejich snížení je vysoko
15:05Americká inflace narostla, ale obavy nezvedá
14:26ECB ponechala depozitní sazbu na dvou procentech
13:43Alibaba spouští třímiliardovou emisi dluhopisů na podporu AI a cloudových služeb
12:08Kubíček z ČNB: Další krok ČNB může být zvýšení sazeb, zatím to ale není na obzoru
11:18Agentura IEA zvýšila prognózu těžby ropy i výhled růstu poptávky
11:02Soud EU zrušil povolení státní podpory stavby maďarské elektrárny Paks II
10:44Mírný růst inflace trhy neohrozí, ECB dnes sazby nezmění  
8:53Trhy by měly otevírat mírně do plusu. Wall Street vedl vzhůru Oracle, zdrojem neklidu ruské drony v Polsku i útok Izraele v Kataru. ECB rozhodne o sazbách, ČNB o rezervě  
8:44Rozbřesk: Úrokové sazby v eurozóně se dnes měnit nebudou
8:17Financial Times: Společnost GTCR kupuje výrobce léků Zentiva za 4,1 miliardy eur
6:08Stratégové revidují své prognózy. S&P 500 může ještě letos dosáhnout 7 000 bodů  
10.09.2025
22:02Nižší inflace PPI a snová čísla Oracle poslaly S&P 500 i Nasdaq na nová maxima  
17:46Jedna dobrá, jedna špatná zpráva…
17:17Doosan Škoda Power dodá do Temelína nové generátory za několik miliard korun
16:52Larry Ellison sesadil Elona Muska. Je nejbohatším člověkem na světě
16:20Evropská odpověď na SpaceX: Airbus, Thales a Leonardo připravují společný podnik

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.