Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Portugalsko vyjednává o pomoci EU pozdě, neudržitelný vývoj ukázala aukce poukázek s až 70% růstem úroku

Portugalsko vyjednává o pomoci EU pozdě, neudržitelný vývoj ukázala aukce poukázek s až 70% růstem úroku

06.04.2011 11:03, aktualizováno: 6.4. 17:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Portugalsko již vyjednává o finanční pomoci s Evropskou unií, na žádost o úvěr ze záchranného fondu eurozóny (EFSF) je ale zřejmě již příliš pozdě, publikuje informace svých zdrojů evropský tisk. Lisabon údajně žádá o takzvaný překlenovací úvěr, který by zajistil financování státního dluhu do vzniku nové vlády, jež vzejde z chystaných červnových voleb, jeho poskytnutí ale již zřejmě nebude časově možné.

O pomoc pro Portugalsko musí v oficiální rovině požádat nový premiér země, který vzejde z předčasných voleb v červnu. Země ale potřebuje vykrýt potřebu financování již před tímto datem. Portugalsko musí v dubnu a červnu splatit dvě emise státních dluhopisů. Včera na vládu ostře zatlačily banky pod odmítnutím nákupu dalších vládních dluhopisů. Na dlouhodobě neudržitelný vývoj ukázala dnešní aukce ročních a půlročních poukázek, která pro Portugalsko znamenala růst úroku až o 70 procent. 

Evropská komise představy o dočasné finanční pomoci Portugalců odmítá s tím, že není možné schválit poskytnutí překlenovacího úvěru, aniž by se EU a Portugalsko dohodly na přísných podmínkách finanční pomoci ze záchranného fondu eurozóny. „Na podobné žádosti již příliš pozdě, protože jejich vyřízení trvá týdny. Portugalsku by však peníze došly podstatně dříve. Jedinou šancí tak zůstávají bilaterální úvěry od jednotlivých zemí eurozóny, tedy podobný způsob, jaký využilo Řecko,“ uvedl pro rakouský list Der Standard hlavní ekonom Commerzbank Christoph Weil. Irský deník Irish Times za "legální" způsob žádosti o pomoc považuje takový krok ze strany portugalského prezidenta Aníbala Cavaco Silvy.

Šéf portugalské bankovní asociace Antonio de Sousa řekl, že významná finanční pomoc je v současnosti nezbytná. Tamní finanční ústavy již prakticky nemají kapitál, aby mohly nakupovat vládní dluhopisy. "Bankám už nic nezbývá," řekl Sousa. Ratingová agentura Moody's dnes snížila rating největším portugalským bankám a následovala tak agenturu Fitch, která rating snížila v úterý. Podle banky Barclays Capital by nejlepším řešením aktuálních problémů bylo získání překlenovacího úvěru, který by umožnil financování státního dluhu až do 5. června, kdy by měla moc převzít nová vláda vzešlá z voleb. "Myslíme si, že rozumné by v tuto chvíli bylo, aby EU poskytla překlenovací úvěr v nějaké podobě, možná v podobě bilaterálních půjček od zemí evropské sedmadvacítky," uvedla Barclays Capital.

Portugalsko dnes otestovalo trhy aukcí 6měsíčních a 12měsíčních poukázek podruhé v posledních pěti dnech a pouhý den po snížení ratingu země ze strany Moody’s. Jak bylo předem očekáváno, setkala se s razantně vyššími úroky. Upsalo sice plánovaný objem (bezmála) jedné miliardy eur, ale za cenu růstu výnosu u roční splatnosti na 5,9 procenta z 4,33 procenta v minulé aukci (tedy +36 procent) u půlroční splatnosti pak na 5,12 % z 2,99 %, tedy s růstem výnosu mezi oběma aukcemi o více jak 70 procent. Roční úrok nyní stojí Portugalsko více, než 30leté dluhopisy Německo. Aukce ze 16. března ukázala na získání jedné miliardy eur v podobě ročního dluhu za cenu úroku 4,331 procenta a 550 milionů půlročního dluhu při úroku 2,984 %. Poprvé od roku 2006 je portugalský 10letý dluh levnější než dluh dvouletý a portugalský desetiletý dluh dražší než irský. Spread vůči německému 10letému dluhu překročil včera 540 bazických bodů, 10letý dluh nese výnos 8,8 %, pětiletý pak 10,2 %.

Portugalsko plánuje emise dluhopisů v každém měsíci druhého čtvrtletí roku a splátky dluhopisů jej čekají v červenci, srpnu, září, říjnu a listopadu. „Portugalsko musí téměř s jistotou požádat o finanční vnější pomoc,“ uvedl šéf Banco Commercial Purtugues Carlos Santos Ferreira. „Je to hotová věc, žádost přijde,“ míní měnový stratég HSBC v Londýně David Bloom. „Je to otázka krátkého času,“ zní z JPMorgan ústy stratéga pro měnový a úrokový vývoj Wadhwy. Moody's dnes uvedla, že pomoc Portugalsku považuje za klíčovou pro likviditu portugalských bank, které nejsou schopny získávat financování na trhu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.12.2025
17:14AI se bude posouvat do fyzického světa, roboti by výrazně měnili trh práce
12:32Fond, který poráží 99 % konkurence: Automobilky jsou nové banky
8:47Víkendář: Stalo módní odmítat neoliberalismus, ale argumenty proti němu jsou poměrně slabé
27.12.2025
17:08Korinek: Naše děti už pravděpodobně nezažijí stejný trh práce jako my
12:30Trumpova dohoda nestačí: Čína dál brzdí americký přístup k vzácným zeminám
8:42Víkendář: Proč se svět vzdal toho, co tak dobře fungovalo?
26.12.2025
22:02Wall Street po Vánocích v klidu: nízké objemy, mírně pozitivní sentiment  
17:44Naše ekonomika směrem k udržitelné rovnováze?
15:14Perly týdne: Magické číslo a datová centra ve vesmíru
13:11Nvidia rozjíždí velkou hru: licencuje technologii Groq a získává jeho špičkové manažery
11:06Historický růst drahých kovů: Proč zlato a stříbro lámou rekordy?
7:46Investiční výhled 2026: Dluhy dlouho nejsou problém... Až najednou ano  
25.12.2025
20:42Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
17:17Česká ekonomika v regionálním kontextu a v příštím roce
15:11Jak Buffett měnil pohled na investice a co se změní po jeho odchodu z čela Berkshire Hathaway
10:41Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě kompenzovala vlna nadšení z AI  
24.12.2025
17:17Návratnost amerického trhu v příštím roce
15:15Zlato dnes historicky poprvé prolomilo 4500 dolarů za unci. Na rekordech stříbro i platina
12:15Nová fáze trhu podle Goldman Sachs: Horké valuace, AI boom a vyšší volatilita  
11:25Jak trhy (ne)obchodují přes vánoční svátky a přelom roku? Přinášíme přehled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data