Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína - Růst ekonomiky v 1Q zpomalil na 9,7 %, inflace zrychlila nad 5 %

Čína - Růst ekonomiky v 1Q zpomalil na 9,7 %, inflace zrychlila nad 5 %

15.04.2011 8:28
Autor: ČTK

Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku v meziročním srovnání mírně zpomalil na 9,7 procenta z 9,8 procenta v předchozím čtvrtletí. Míra inflace za březen naopak stoupla na 5,4 procenta a ocitla se nejvýše za 32 měsíců. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský statistický úřad.

Údaje o růstu překonaly odhady analytiků, kteří očekávali, že růst hrubého domácího produktu zpomalí až na 9,5 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí HDP stoupl o 2,1 procenta.

Inflace vzrostla z 4,9 procenta v únoru navzdory nedávným opatřením vlády ke zmírnění inflačních tlaků. Vláda tak zřejmě bude muset učinit další kroky ke zmírnění růstu cen, aby udržela ekonomiku více vyrovnanou. Analytici počítali se zvýšením cen jen o 5,2 procenta.

Ke zrychlení inflace mimo jiné přispěl nízký srovnávací základ z loňského roku. Ze stejného důvodu analytici čekají výrazný růst také v červnu a červenci, v druhé polovině roku by však mohla inflace mírně zpomalit. Ceny potravin se v březnu zvýšily o 11,7 procenta.

Nejnovější údaje ukazují, že druhá největší ekonomika světa stále silně roste, a to i navzdory zpřísnění měnové politiky centrální banky. Mnoho investorů se obávalo, že zpřísnění měnové politiky může podkopat růst.

"Ekonomická čísla za první čtvrtletí jsou silná, ale stále v rámci očekávání trhu. Nemyslím si, že ekonomika čelí riziku přehřátí, růst ekonomiky v příštích měsících zpomalí," komentoval údaje analytik Guotai Junan Securities Wang Ťin.

Čínská centrální banka od loňského října zvýšila hlavní úrokovou sazbu již čtyřikrát a nařídila velkým bankám zvýšit své rezervy až na rekordních 20 procent vkladů. Vzhledem k posledním údajům bude banka ve zvyšování úroků zřejmě pokračovat, napsaly agentury AP a Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.06.2026
17:58Nový rozměr bezpečného zlatého útočiště a akcie jako reálné aktivum
16:27PODCAST Týdenní výhled: Trhy sledují data z USA a Korea sází na čipy  
15:17Čipové války mezi USA a Čínou: Huawei na domácím trhu vytlačuje Nvidii, letos cílí na poloviční podíl
14:41Rocket Lab kupuje Iridium za 8 miliard USD. Získá tak síť satelitní komunikace
12:10Vedra testují digitální infrastrukturu: datacentra čelí rostoucím klimatickým rizikům
11:48Úvod týdne je rozpačitý, ale zájem o technologie by mohl trhům pomoci  
10:32Korea si chce udržet globální náskok. Samsung a SK Hynix rozjíždějí megaprojekty za stovky miliard dolarů
8:57Rozbřesk: Co masivní propouštění ve VW může znamenat pro německou ekonomiku?
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
8:54ČEZ začíná řešit kroky pro ČEZ Energy, Burnham slibuje reformy a Jižní Korea zrychluje investice do čipů  
8:45J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady konané dne 26.6.2026
6:09Nová vlna mega IPO hýbe trhy. Rychlé zařazování do indexů přináší šance i rizika
28.06.2026
9:40Víkendář: Možná se vám bude líbit červené auto víc než modré, ale pokud na auto nemáte, je barva jen hypotetické téma
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data