Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Meziroční růst cen průmyslových výrobců nejvyšší za 6 let

ČSÚ: Meziroční růst cen průmyslových výrobců nejvyšší za 6 let

15.04.2011 9:27
Autor: 

Ceny průmyslových výrobců vzrostly v tuzemsku v březnu meziměsíčně o 1,0 % po únorovém růstu o 0,5 %a tempo tak předstihlo očekávání konsensu Bloomberg na úrovni 0,6 %. Na růst cenové hladiny významně působil především vzestup cen koksu a rafinovaných ropných produktů o 7,4 %, dále ceny obecných kovů a kovodělných výrobků (1,5 %), chemických látek a výrobků (1,4 %) a potravinářských výrobků, nápojů, tabáku o (0,5 %). Ceny stavebních prací se dle odhadů snížily o 0,1 %. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 0,5 %. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se zvýšily o 1,0 %. Vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu (9,6 %), přičemž ceny reklamy v TV a rozhlase narostly o 18,2 %.

Meziročně ceny průmyslových výrobců stouply o 6,3 % (v únoru o 5,4 %), což je nejvíce od března 2005 (konsensus Bloomberg 6,0 %). Výrazně vzrostly ceny koksu a rafinovaných ropných produktů i meziročně o to o 25,8 %, obecných kovů a kovodělných výrobků o 13,8 % a potravinářských výrobků, nápojů, tabáku o 5,9 %. K významnějšímu poklesu cen došlo u dopravních prostředků o 2,4 %. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin meziročně nejvíce stouply ceny energií o 10,1 %, klesly jen ceny výrobků investiční povahy, a to o 0,4 %. Ceny stavebních prací dle odhadů byly nižší o 0,4 % (v únoru o 0,3 %). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 3,9 % (v únoru o 3,2 %). Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly vyšší o 0,5 % (v únoru o 0,3 %).

V zemích Evropské unie (EU 27) podle údajů zveřejněných Eurostatem ceny průmyslových výrobců v únoru meziměsíčně stouply o 0,8 % (v lednu o 1,2 %). Meziročně ceny v EU 27 v únoru stouply o 7,1 % (v lednu o 6,4 %).

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.12.2025
8:47Víkendář: Stalo módní odmítat neoliberalismus, ale argumenty proti němu jsou poměrně slabé
27.12.2025
17:08Korinek: Naše děti už pravděpodobně nezažijí stejný trh práce jako my
12:30Trumpova dohoda nestačí: Čína dál brzdí americký přístup k vzácným zeminám
8:42Víkendář: Proč se svět vzdal toho, co tak dobře fungovalo?
26.12.2025
22:02Wall Street po Vánocích v klidu: nízké objemy, mírně pozitivní sentiment  
17:44Naše ekonomika směrem k udržitelné rovnováze?
15:14Perly týdne: Magické číslo a datová centra ve vesmíru
13:11Nvidia rozjíždí velkou hru: licencuje technologii Groq a získává jeho špičkové manažery
11:06Historický růst drahých kovů: Proč zlato a stříbro lámou rekordy?
7:46Investiční výhled 2026: Dluhy dlouho nejsou problém... Až najednou ano  
25.12.2025
20:42Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
17:17Česká ekonomika v regionálním kontextu a v příštím roce
15:11Jak Buffett měnil pohled na investice a co se změní po jeho odchodu z čela Berkshire Hathaway
10:41Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě kompenzovala vlna nadšení z AI  
24.12.2025
17:17Návratnost amerického trhu v příštím roce
15:15Zlato dnes historicky poprvé prolomilo 4500 dolarů za unci. Na rekordech stříbro i platina
12:15Nová fáze trhu podle Goldman Sachs: Horké valuace, AI boom a vyšší volatilita  
11:25Jak trhy (ne)obchodují přes vánoční svátky a přelom roku? Přinášíme přehled
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data