Aktualizováno Ratingová agentura Standard & Poor‘s odebrala Spojeným státům stabilní výhled na udržení hodnocení dlouhodobých závazků země na stupni „AAA“. Nejvyšší hodnocení sice Spojeným státům ponechala, avšak zároveň výhled na jeho udržení do budoucna změnila na „negativní“. Opírá se především do neschopnosti zákonodárců a politické reprezentace USA ani dva roky po propuknutí finanční krize dojít k nezbytné dohodě, jak zlepšit stav veřejných financí země a zvrátit neudržitelný vývoj dluhu a rozpočtového schodku. Za další riziko S&P označila vládou poskytnuté garance za úvěry.
"U rozpočtového schodku USA ani u narůstající zadluženosti není zřejmá strategie, kterou chtějí Spojené státy tyto paramentry řešit. Úrovně schodku i dluhu jsou dle našeho názoru velmi vysoké vůči dalším zemím, které jsou hodnoceny na nejvyšším stupni. Proto jsme přistoupili k revizi výhledu hodnocení dlouhodobých závazků země na negativní," uvedla Standard & Poor's.
„Náš negativní výhled ratingu USA značí, že věříme, že existuje pravděpodobnost minimálně 1:3, že bychom mohli přistoupit k snížení našeho dlouhodobého ratingu USA do dvou let,“ uvedl v dnešní zprávě Nikola G. Swann, úvěrový analytik Standard & Poor's.
Základní scénář, s nímž ratingová agentura S&P pracuje, počítá do roku 2013 s růstem americké ekonomiky reálným tempem 3 % ročně. Deficit veřejných financí Spojených států se podle prognózy přitom bude postupně snižovat, ale ještě v roce 2013 má být mírně nad hladinou 6 % HDP, což údajně povede k navýšení amerického vládního dluhu na 84 % HDP. Optimistický scénář (reálný růst HDP +4 % ročně) potom ve stejném časovém horizontu počítá s poklesem schodku rozpočtu na 4,6 % HDP a s růstem dluhu na 80 % HDP, zatímco pesimistický scénář (mírná jednoleté recese s jednociferným poklesem ekonomiky v roce 2012) počítá s růstem schodku rozpočtu na 9,1 % a čistého dluhu na 90% HDP. „Dokonce i v našem optimistickém scénáře se domníváme, že fiskální profil USA bude méně robustní než jsou profily ostatních držitelů ratingu 'AAA',“ shrnula S&P.
Agentura S&P uvedla, že existuje vážné nebezpečí, že v roce 2013 Spojené státy nebudou schopny dojít k dohodě o rozpočtu, když připomíná, že i po dosažení nyní zcela nezbytné dohody mezi republikány a demokraty zůstávají názorové rozdíly mezi oběma částmi politického spektra značně odlišné. Poznamenává, že celkový rozpočtový schodek Spojených států mezi lety 2003 a 2008 fluktuoval v rozmezí 2 až 5 procent HDP a již na těchto úrovních byl významně vyšší, než u řady dalších zemí hodnocených "AAA". V roce 2009 pak schodek narostl na zhruba 11 procent HDP a tato situace nebyla žádným zásahem nasměrována k jeho opětovnému snížení.
První reálnou hrozbu pro dosud „nedotknutelný“ rating Spojených států na nejvyšším stupni „AAA“ nenechaly trhy bez odezvy. Futures na americké akciové trhy téměř okamžitě zdvojnásobily své ztráty a klesaly o více než procento. Úvod dnešního obchodování na Wall Street pak přinesl již i 2% ztráty pro tamní akciové indexy. Evropské akciové trhy také citelně prohloubily své propady, když německý DAX a britský FTSE 100 ztrácejí 1,8-2,0 procenta, a CAC 40 dokonce přes 2,4 procenta. Americký dolar skokově oslabil skoro o jeden cent z 1,426 USD/EUR před oznámením S&P na 1,434 USD, následně, alek koriguje zpět pod hladinu 1,4300 a v jednu chvíli i pod 1,42 USD/EUR. Výnos desetiletého amerického dluhopisu po zprávě vzrostl o 3 bazické body na 3,43 procenta. Zlato sehrává svou roli „bezpečného přístavu“ a roste o 0,4 procenta na 1 491,2 dolaru za troyskou unci.
Aktuální vývoj kurzu eurodolaru:
