Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důchodová reforma je v paragrafovém znění, se státem garantovaným fondem nepočítá

Důchodová reforma je v paragrafovém znění, se státem garantovaným fondem nepočítá

02.05.2011 15:13
Autor: mediafax

Reforma důchodového systému v Česku dostala svoji první paragrafovou podobu, uvedl ředitel odboru sociálního pojištění MPSV Jiří Král s tím, že dokument nezmiňuje zřízení státem garantovaného penzijního fondu.

"První verze paragrafů je hotová a je vnitřním připomínkovém řízení na ministerstvu financí. Ve středu se máme sejít s paní náměstkyní (Klárou) Król a řekneme si, jaké kroky budou následovat," uvedl Král s tím, že práce expertních týmů už velmi pokročily.

"V současné době návrh na vznik státem garantovaného fondu neobsahuje," zmínil Král s tím, že je možné ho do zákona ještě dodat. "Je otázka, nakolik je to smysluplné. Obecně platí, že každá garance něco stojí a budeme-li chtít hodně garantované výnosy, nebudou vysoké," doplnil ředitel odboru sociálního pojištění ministerstva práce a sociálních věcí. Klasickým příkladem je podle něj už 17letá česká zkušenost s penzijním připojištěním, které garantované je, ale jehož výnosy se pohybují na úrovni inflace.

Požadavek vzniku státem garantovaného fondu jako součásti důchodové reformy naposledy zmínil exministr dopravy a poslance VV Vít Bárta po schůzce s představiteli odborů, na které uvedl i to, že se zasadí, aby reforma nebyla "mejdanem pro bankovní domy". Už dříve, například v březnu na Žofínském fóru, myšlenku fondu se státní garancí obhajoval premiér Petr Nečas (ODS). Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) takový fond ale odmítá.

Vláda Petra Nečase (ODS) zatím v polovině dubna schválila čtyřstránkový dokument, který popisuje hlavní principy důchodové reformy. Mezi nimi je i to, že každá z bank umožňující nové penzijní připojištění bude nabízet čtyři fondy, které se budou lišit investičními profily, strukturou portfolia a souvisejícími riziky.

Má jít o dynamický, vyvážený, konzervativní i všeobecný fond, přičemž "všeobecný fond bude investovat výhradně do státních dluhopisů ČR, případně do přesně určených dluhopisů dalších zemí EU nebo OECD".

Podle Krále zatím MPSV pracuje s tím, že vláda by měla po mezirezortním připomínkovém řízení dostat paragrafovou podobu důchodové reformy k projednání do konce června letošního roku.

Vládou schválené hlavní principy důchodové reformy počítají s tím, že už v průběhu roku 2012 by stávající penzijní společnosti měly získat nové licence, které jim umožní poskytovat pojištění v tzv. druhém pilíři, který lidem umožní vyvést si část peněz odváděných státu právě na účty soukromých fondů.

Dokument také zmiňuje nutnost pro všechny lidi starší 35 let rozhodnout se ještě během roku 2012, jestli nějaké peníze ze státního systému do soukromé sféry vyvádět budou, nebo ne. Při současném průběhu jednání o důchodové reformě je ale Král skeptický k tomu, že se tyto termíny podaří dodržet.

"Záleží na tom, kdy bude dopracovaný a schválen návrh dalšího zákona, který transformuje současný systém penzijního připojištění se státním příspěvkem, a jak bude přelicencování v praxi fungovat," uvedl ředitel odboru sociálního pojištění ministerstva práce a sociálních věcí. "Myslím si, že by bylo lepší, kdyby se lhůta pro rozhodování o několik měsíců prodloužila, aby občané opravdu věděli, kdo jsou jednotlivé subjekty, jaká jsou pravidla v systému, než se rozhodnou někam vstoupit. Měli by mít co nejvíc informací."

Základem důchodové reformy je vytvoření druhého pilíře, který přibude k současnému průběžně financovanému systému. Navrhované řešení předpokládá systém s dobrovolným vstupem.

Pojištěnci budou moci přesměrovat do druhého pilíře tři procentní body ze svých současných odvodů na sociální pojištění. Podmínkou je, aby si další dva procentní body přidali z vlastních peněz.

V praxi to bude znamenat, že se zaměstnancům zvýší odvody na sociální pojištění z nynějších 6,5 na minimálně 8,5 procenta. Tato částka se rozdělí, 3,5 procenta půjde do státního systému, zbytek do soukromých fondů.

Starobní důchod z druhého pilíře má být vyplácený v jedné ze tří podob, které se budou lišit vztahem účastníka systému ke smrti. Na výběr bude důchod na 20 let, důchod do konce života, nebo výplata peněz ještě tři roky po smrti.

Možnost vyvádět peníze ze sociálního pojištění do soukromých fondů by měla začít podle představ vlády fungovat od začátku roku 2013.


Váš názor
  •  
    02.05.2011 15:32

    Začátek mějdanu soukromých penzijních fondů.
    Homo
    • :-)
      02.05.2011 15:48

      není to reforma, ale další okrádání lidí..za pár let zjistí, že 2%ní body nebudou stačit, tak přidají další..dokud se nezredukuje státní zpráva a zadlužování bude pokračovat, tak slovo reforma jen jen synonyma pro vytahování peněz z obyčejných lidí..zrušit senát, půl ministerstev, půl námšstků, polovinu ředitelů odborů a dalších podšéfů, zrušit spostu trafikantských státních ústavů, zredukovat počet nesmyslně vybudovaných VŠ, zrušit armádu a dát limity pro mzdu státních manažerů..a reforma je zbytečná..!
      xx
Aktuální komentáře
27.12.2025
8:42Víkendář: Proč se svět vzdal toho, co tak dobře fungovalo?
26.12.2025
22:02Wall Street po Vánocích v klidu: nízké objemy, mírně pozitivní sentiment  
17:44Naše ekonomika směrem k udržitelné rovnováze?
15:14Perly týdne: Magické číslo a datová centra ve vesmíru
13:11Nvidia rozjíždí velkou hru: licencuje technologii Groq a získává jeho špičkové manažery
11:06Historický růst drahých kovů: Proč zlato a stříbro lámou rekordy?
7:46Investiční výhled 2026: Dluhy dlouho nejsou problém... Až najednou ano  
25.12.2025
20:42Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
17:17Česká ekonomika v regionálním kontextu a v příštím roce
15:11Jak Buffett měnil pohled na investice a co se změní po jeho odchodu z čela Berkshire Hathaway
10:41Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě kompenzovala vlna nadšení z AI  
24.12.2025
17:17Návratnost amerického trhu v příštím roce
15:15Zlato dnes historicky poprvé prolomilo 4500 dolarů za unci. Na rekordech stříbro i platina
12:15Nová fáze trhu podle Goldman Sachs: Horké valuace, AI boom a vyšší volatilita  
11:25Jak trhy (ne)obchodují přes vánoční svátky a přelom roku? Přinášíme přehled
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data