Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Neprávem obávané slovo na R

Neprávem obávané slovo na R

04.05.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Slovo restrukturalizace je v Bruselu tabu, pro některé země ovšem představuje realistickou strategii. Jean-Claude Trichet o ní ale prý nechce ani slyšet, protože by poškodila některé evropské banky. Spíše bychom čekali, že prezident ECB bude více soucítit s občany Řecka, které vstupuje do třetího roku recese. A ta je hlavním důvodem, proč má vláda i přes všechny snahy stále problém s rozpočtovými deficity. Částečná restrukturalizace by ale tíhu dluhu snížila, aniž by došlo ke snížení tlaku na fiskální reformy, a možná by i zvýšila jejich přijatelnost pro veřejnost.

Samotné banky buď řecké dluhopisy prodají a utrží ztráty, vyhnou se ale nejistotě. Nebo si připíší zisky, které odpovídají riziku, které podstupují. Může být toto riziko příliš vysoké? Ano, ale není jednou z lekcí finanční krize, že vůči nadměrnému riziku u systematicky důležitých bank máme postupovat s nulovou tolerancí? Další lekcí je to, že dozor nad bankami má být vykonáván velmi důsledně. Jak je potom možné, že některé z bank mají tak velký objem aktiv ve vládních dluhopisech? Proč není možnost restrukturalizace součástí nových zátěžových testů, které by nyní měly být myšleny skutečně vážně?

ECB také tvrdí, že restrukturalizace řeckého dluhu by způsobila kolaps řeckého finančního systému a nákaza by se rozšířila za hranice této země. To je samozřejmě možné. Pokud by snížení hodnoty dluhu dosáhlo například 50 %, kolik by stála rekapitalizace řeckého bankovního sektoru? Řekněme, že náklad by představoval 10 – 20 % HDP. I tak na tom bude vláda v tomto případě lépe a to ani neuvažujeme o možných ziscích při pozdější privatizaci bank – což se stalo například ve Švédsku v 90. letech.

Řecká vláda by na znárodnění a úvěrování bank během restrukturalizace musela získat finance, ale od toho je tu MMF. A jako věřitel poslední instance má fungovat i ECB. Existují silné argumenty pro to, aby šla touto cestou, namísto nákupů toxických vládních dluhopisů a plošného poskytování likvidity.

Říká se také, že evropští lídři se snaží dojednat restrukturalizaci řeckého dluhu, která by ovšem obnášela jen prodloužení doby splatnosti. Pokud by to dluhovou zátěž snížilo a donutilo věřitele nést ztráty, je to jen způsob, jak se vyhnout slovu restrukturalizace. Mohl by tak vzniknout i standardní proces, který by použily také jiné země. Ďábel se ale schovává v detailu – byla by v celém procesu angažována EU, nebo jen jednotlivé země? Co se stane, pokud se některé z bank dostanou do vážných problémů? Co se stane s dluhopisy drženými ECB? Atd.

Po volbách ve Finsku je patrné, že v mnoha zemích se o uvedeném vážně diskutuje. Pokud je pravdou, že hlavní motivaci pro fungování European Financial Stability Facility představuje fakt, že domácí banky v některých velkých evropských zemích mají velké investice do vládního dluhu zemí na periferii, je tato diskuse namístě. Není lepší směrovat veřejné peníze přímo na podporu bank? Všechny uvedené a související otázky musí být zodpovězeny, ale ne jen za uzavřenými dveřmi.

Uvedené je výtahem z „The R word“, autorem je Charles Wyplosz.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  • kaláda
    04.05.2011 8:40

    Je pravda, že Rakousko s Franz Josefem prošlo v 19. století kaládou několikrát.
    dan_tencl
Aktuální komentáře
09.05.2025
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y