Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Věřitelé dánských bank jsou chráněni nejméně v Evropě. Riziko odradí investory, varuje Moody’s a letos podruhé snižuje rating

Věřitelé dánských bank jsou chráněni nejméně v Evropě. Riziko odradí investory, varuje Moody’s a letos podruhé snižuje rating

19.05.2011 18:13

Ratingová agentura Moody’s dnes oznámila snížení hodnocení závazků sedmi dánských bank včetně největší Danske Bank nebo dánské dcery největší severské banky Nordea. Downgrade dánského bankovního systému ze strany Moody’s letos přichází již podruhé a je důsledkem nového regulatorního režimu, zavedeného tamní vládou. Ten spočívá v mnohem nižší míře ochrany investorů v porovnání s jinými zeměmi, resp. v uvalení prakticky veškerého rizika na investory, a to včetně seniorních věřitelů, tedy těch s přednostním právem splácení. Dánsko je tak jedinou členskou zemí EU, která v tomto směru seniorní věřitele nechrání.

Dlouhodobý rating Danske byl snížen o jeden stupeň na „A2“ z „A1“, Nordea Bank Denmark se dočkala zhoršení hodnocení dlouhodobých závazků i vkladů na „Aa3“ z „Aa2“, hodnocení finanční síly zůstalo v obou případech na stupni „C“, u Nordea se změnou výhledu na „stabilní“ z „negativního“. Zhoršení hodnocení v obou ohledech o jeden stupeň se týká také Jyske Bank, Sydbank, Spar Nord Bank, Ringkjobing Landbobank a BankNordik.

K prvnímu snížení ratingu došlo u pěti bank již v únoru poté, co zbankrotovala malá tamní banka Amagerbanken a vkladatelé i seniorní věřitelé utrpěli významné ztráty (dle FT zhruba ve výši 41 % aktiv banky). Tato skutečnost potvrdila, že ochota Kodaně chránit věřitele bank na úkor daňových poplatníků se za několik měsíců výrazně snížila. Amagerbanken se stala jedenáctou dánskou banku v bankrotu od začátku finanční krize, byla ovšem první od loňského září, kdy vypršel původní systém garancí ve prospěch investorů a vkladatelů. Vláda v reakci na krizi zavedla přísnou regulaci pod názvem Bank Package III, která stále počítá s garancí vkladů do výše 100.000 eur, depozita nad tuto částku však již státnímu jištění nepodléhají. Ačkoli byl postup dánské vlády v tomto směru kvitován některými ekonomy, kteří navrhovali, aby se Bank Package III stal precedentem pro Irsko a další evropské země zatížené finančně slabými bankami, nestalo se tak. A obavy ze ztrát investory od dánských bank spíše odrazují.

Moody’s jako první upozornila na to, že pád první banky od vytvoření nových regulačních pravidel ukázal, že se je vláda nezdráhá použít v praxi. „Dokud bude rozdíl přetrvávat, apetit investorů financovat dánské banky nebo ostatní banky v Evropě se bude značně lišit,“ říká Simon Harris z vedení Moody’s. „Tato skutečnost bude nadále dánské banky ovlivňovat, dokud bude míra jejich regulace vyčnívat,“ dodává. Jako důvody k obavám agentura uvádí nižší schopnost dánských bank získat financování na trhu, slabší výhled ziskovosti na pozadí nízkého ekonomického růstu a pokračující obavy o kvalitu aktiv, a to především z hlediska expozice vůči malým a středním podnikům.

(Zdroj: FT, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.08.2025
17:21Mnoho pohledů na „správnou“ výši sazeb, rozhodující je přitom něco jiného
15:51Šéf Nvidie: Kdo chce koupit akcie TSMC, je velmi chytrý člověk
15:21ČEZ, a.s.: ČEZ, a. s. podepsal s Českou spořitelnou dodatek k úvěrové lince vázané na ESG ukazatel
14:17Pád Evergrande zanechal na čínském realitním trhu hluboké jizvy
13:01MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
12:44V USA je už více ETF než jednotlivých akcií
11:26Sentiment dopoledne zhoršuje francouzská rozpočtová hrozba a odvolání guvernérky Fedu  
11:06Trumpovy nové celní hrozby míří znovu na Čínu a země uplatňující digitální daň
10:33Trump dál torpéduje Fed. Odvolává členku Rady guvernérů Lisu Cookovou
10:23RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
8:56Evropské akciové trhy míří k nižšímu otevření kvůli napětí kolem americké centrální banky  
8:45Rozbřesk: Fiskální expanze maďarské vlády jde proti snižování sazeb MNB
6:16Rajan: Powell je docela hrdličkou, cly vyvolaný růst cen se pravděpodobně nepřesune do mezd
25.08.2025
22:08Odraz na amerických akciích v dohlednu  
18:03MakroMixér: Startupy utíkají z Česka. Chybí jim kapitál, investoři i odvaha riskovat
16:54Čekají i akcie útlum v druhé polovině roku?
16:48Po pátečním růstu trhy vstupují do nového týdne s opatrností, další vývoj bude záležet na výsledcích Nvidie  
16:26Čínský e-commerce pod tlakem: výsledky PDD a JD odhalují strukturální slabiny sektoru  
15:47Bank of America: Sydney Sweeney nestačí, na American Eagle dopadnou cla  
15:03Španělsko překvapuje: Proč jeho ekonomika stále roste, zatímco ostatní zpomalují?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board