Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němci zřejmě podpoří jednání o dalších úvěrech pro Řecko, eurodolar až na 1,44 USD/EUR

Němci zřejmě podpoří jednání o dalších úvěrech pro Řecko, eurodolar až na 1,44 USD/EUR

31.05.2011 8:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Německo zvažuje, že upustí od svých současných požadavků, které předpokládají částečnou změnu splatnosti řeckých dluhopisů, a naopak podpoří jednání o dalších úvěrech pro tuto zadluženou členskou zemi eurozóny. Ve své online edici to dnes napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Řekové však podle Berlína zcela neplní podmínky, na nichž se dohodli s mezinárodním společenstvím.

Berlín tak připouští, že bude muset Aténám půjčit další peníze, i když majitelé řeckých dluhopisů neponesou svůj díl nákladů. Postoj Německa by na druhou stranu mohl Evropě pomoci překonat bezvýchodnou situaci, do které se kvůli financování dluhů Řecka dostala.

Na trzích se v posledních dnech horečně spekuluje o částkách, které bude nutné Řecku zajistit, aby současnou dluhovou krizi přežilo. Odhady se nejčastěji pohybují v rozmezí 30 miliard eur (zhruba 735 miliard Kč) až 65 miliard eur (asi 1,6 bilionu Kč).

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Atény si od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) tehdy zajistily tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Země ale nezvládá plnit podmínky, k nimž se před přijetím úvěru zavázala, a je tedy otázkou, zda dostane další část úvěru.

Pokud by Atény další část záchranného úvěru nedostaly, je zde reálná hrozba, že Řecku už v polovině července dojdou peníze. Země by totiž neměla z čeho uhradit splatné dluhopisy v objemu asi 14 miliard eur (zhruba 343 miliard Kč). Státní dluh Řecka dosahuje zhruba 327 miliard eur (kolem osmi bilionů Kč), což je asi 150 procent jeho hrubého domácího produktu.

Zpráva na měnových trzích pomohla zvýšit kurz eura. Na něj v posledních dnech nepříznivě doléhala možnost, že Řecko bude nuceno vyhlásit platební neschopnost. Euro tak během dvou týdnů oslabilo ze zhruba 1,50 na zhruba 1,42 USD. Po dnešní zprávě listu kurz vzrostl až na 1,4406 USD/EUR, aktuálně obchoduje na hladině 1,4385 USD/EUR.

(Zdroj: WSJ, čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.12.2025
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
9:46Pilulka na hubnutí od Novo Nordisku dostala v USA zelenou
8:41Google na nákupech, pilulka Wegovy na cestě na americký trh, evropské futures převážně v zeleném  
6:13Eisman: Trhy dnes neřídí Fed, klíčem je budoucnost AI
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data