Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny v červenci: Další mírné zvýšení inflace

Produkční ceny v červenci: Další mírné zvýšení inflace

16.08.2010 9:49
Autor: David Marek

Index cen průmyslových výrobců v červenci stagnoval. Meziroční inflace v těchto cenách stoupla z 2,0 procent v červnu na 2,3 procenta. Výše byla naposledy v říjnu 2008.

České produkční ceny reagují na vývoj cen komodit ve světě, které zrcadlí vývoj globální ekonomiky a její výhled. Po nadějném začátku letošního roku se začíná ukazovat, že to s oživením nebude tak jednoduché. Varováním jsou údaje z USA a Japonska, zpomalení růstu v Číně. Proto se v květnu zastavil růst cen ropy, což se projevilo mírným poklesem cen české rafinérské produkce v červenci. S cenou ropy jsou spjaty ceny chemických výrobků, kde minulý měsíc došlo k poklesu o 3,1 procenta. Naopak ceny kovů a kovodělných výrobků pokračovaly v rychlém růstu, od začátku roku se již zvýšily o 8,5 procenta.

Vývoj produkčních cen nenaznačuje žádné výrazné inflační nebezpečí. Inflace v průmyslových produkčních cenách by nedosahovala ani jednoho procenta, kdybychom odhlédli od vysoce kolísavých cen potravin a energií. V dalších měsících můžeme očekávat pokračující akceleraci inflace v produkčních cenách. Výrazným impulsem by se mohly stát rostoucí ceny obilovin, jejichž ceny ve světě prudce stouply v souvislosti s problémy v Rusku a na Ukrajině.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2026
8:41Tabák bez dividendy, technologické firmy masivně propouštějí a opět se vrací téma krize na private trzích  
6:07Moody’s: Ekonomika na hraně recese. Do ní by šla s cenami ropy u 125 dolarů za barel
04.06.2026
22:00Broadcom negativně překvapil absencí pozitivního překvapení  
17:08Když ekonomiku řídí stát…
16:39ČNB nechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:34PrizePicks mění profil Allwynu, digitál už tvoří téměř polovinu herních výnosů. Titul zařazujeme na watchlist  
14:40Reakce investorů je přehnaná, tvrdí analytici Morningstar k poklesu evropských zbrojařů. Věří zejména Rheinmetallu
14:02Novo Nordisk bude v Česku vyrábět látky pro léky na cukrovku a obezitu
13:06RWE: Korekce může odeznít, na silné pozici se nic nemění
12:04Mzdy na začátku roku překonaly 8 %, co na to ČNB?  
11:02Včerejší pokles zpečetil Broadcom, Evropa ale dopoledne zvedá hlavu  
10:31Inflace v květnu zpomalila na 2,1 procenta
10:30ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:10Slabší výhled poslal akcie Broadcomu dolů až o 14 procent
10:00Průměrná mzda v prvním čtvrtletí přesáhla 50 tisíc, reálně stoupla o 6,4 procenta
9:28ČEZ, a.s.: Vnitřní informace: Skupina ČEZ podepsala úvěrovou smlouvu
8:51Rozbřesk: Všechny negativní šoky pro ekonomiku USA válcuje pozitivní příběh umělé inteligence.
8:39Naděje na příměří mezi Izraelem a Libanonem, Broadcom po výsledcích padá. Evropa zahájí negativně  
8:27Bloomberg: Vstupem SpaceX na burzu se mohou obohatit Trumpovi úředníci
6:08Další korekce, pak rally a výjimečný rok 2027?

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    3:30Čína - CPI, y/y
    9:00CZ - CPI, y/y
    14:30USA - CPI, y/y