Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovinci odmítli penzijní reformu. Do důchodu později nechtějí (komentář KBC)

Slovinci odmítli penzijní reformu. Do důchodu později nechtějí (komentář KBC)

06.06.2011 10:46

Téměř tři čtvrtiny Slovinců odmítly v nedělním referendu zvýšení hranice pro odchod do důchodu. Tamní parlament v prosinci přijal zákon o postupném navyšování hranice z 60 na 65 let, avšak odborům, které proti reformě protestovaly, se podařilo vypsat k tématu referendum. Reformu v neděli potopilo drtivých 72 % hlasujících.

I když veřejný dluh Slovinska na úrovni 42 % HDP je v porovnání s průměrem EU nízký, bez změny systému by mohl začít růst, jelikož obyvatelstvo rychle stárne. Země potřebuje snížit rozpočtový schodek pod 3 % do roku 2013, aby tak splnila stabilizační požadavky Evropské komise. Ta v květnu vydala odhad, podle něhož letošní slovinský deficit vzroste na 5,8 % HDP, oproti 5,6 % HDP vloni.

Náš názor:
Zamítnutí by mohlo ohrozit vládní plán na zastavení růstu veřejného dluhu a také zde existuje riziko snížení známky „AA“ ze strany ratingových agentur. I když se parlamentní volby mají konat až příští rok na podzim, šance na předčasné volby nyní vzrostla, jelikož středolevý kabinet přišel před měsícem o parlamentní většinu a záporný výsledek referenda by mohl být interpretován jako vyjádření nedůvěry vládě. Slovinský akciový trh podle náš zažije větší volatilitu, a to včetně akcií farmaceutického koncernu Krka.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
9:46Pilulka na hubnutí od Novo Nordisku dostala v USA zelenou
8:41Google na nákupech, pilulka Wegovy na cestě na americký trh, evropské futures převážně v zeleném  
6:13Eisman: Trhy dnes neřídí Fed, klíčem je budoucnost AI
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data