Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HN: Heger chce zdravotním pojišťovnám znárodnit tři miliardy

HN: Heger chce zdravotním pojišťovnám znárodnit tři miliardy

06.06.2011 13:40
Autor: mediafax

Ministr zdravotnictví Leoš Heger hodlá zdravotním pojišťovnám vzít peněžní přebytky ve výši tří miliard korun. Chce tak do systému napumpovat peníze, o které přijde kvůli vyšší DPH a zvyšování platů zdravotníků. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny (HN).

Sám ministr v souvislosti s tímto krokem hovoří o "znárodnění". A začínají se ozývat i zaměstnanecké pojišťovny, které přijdou o nejvíce peněz. "Všechny pojišťovny tím potěšeny nebudou," připouští Hegerův náměstek Petr Nosek.

"Myslíme, že to není správné, aby politici trestali ty, kteří dobře hospodaří. Jsou to peníze našich klientů, nemůžeme je vzít a přelít někam, kudy protečou. VZP nenakupuje péči efektivně a ostatní na to mají doplácet," vysvětlil Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven a ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. "Zvážíme právní kroky. Naši odborníci posoudí, jestli to není protiústavní," dodal.

Zjednodušeně jde o to, že se vyberou peníze z menších zaměstnaneckých pojišťoven, které mají zůstatky nejvyšší, a přepošlou se do Všeobecné zdravotní pojišťovny. Tam velké rezervy nejsou, pojišťovna však musí hradit většinu veškeré péče - má nejvíce pojištěnců a řadu nákladných pacientů. Přeposílání peněz z účtu na účet má navýšit balík peněz, z něhož se bude v příštím roce ve zdravotnictví utrácet. Celkem jde o tři miliardy korun. VZP na tom získá dvě miliardy, jednu poskytne z vlastních přebytků.

Ani poradní sbor vlády NERV ale ministerstvu zdravotnictví vybrat zůstatky zaměstnaneckých pojišťoven nedoporučil. "Nemyslím si, že jsou to peníze státu, jsou to fakticky peníze, které mají jít na zdravotní péči pojištěnců té dané pojišťovny, ne celého systému," říká Miroslav Zámečník, šéf zdravotnického NERVu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.08.2025
11:47Začátek týdne je pro akcie negativní. Od Fedu se pozornost vrací k Trumpovi a firmám  
11:17Výsledky Nvidie mohou otřást trhem. I přes optimismus po projevu Powella  
10:13Výrobci dronů Primoco v pololetí meziročně klesl čistý zisk na 67,1 milionu Kč
10:09Důvěra spotřebitelů v srpnu meziměsíčně klesla, naopak u podnikatelů stoupla
9:49Akcie Orsted ve volném pádu, Trump zastavil téměř hotový projekt větrné farmy
9:36Primoco UAV SE: Konsolidovaná finanční výroční zpráva a investorská prezentace
9:02Rozbřesk: Proč jsou investice v Evropě tak slabé?
8:34Trump oznámil podíl v Intelu a plán na cla pro nábytek, evropské futures jsou v červeném  
6:01Goldman Sachs predikuje i příští rok inflaci znatelně nad cílem, Mishkin mírní odhady poklesu sazeb
24.08.2025
16:16Slok: Inflace tlačí sazby nahoru, vývoj ekonomiky dolů
8:21Víkendář: Zlatý standard zčásti bránil fiskální dominanci, v USA nastoupila nejvíce bezohledná fiskální politika v historii
23.08.2025
16:29Mimořádná ochota platit za to, co je. Kvůli tomu, co bude
8:17Víkendář: Po monetární dominanci přijde dominance fiskální?
22.08.2025
16:43Powell naznačil snížení sazeb, akcie poslal nahoru
15:08Trump tlačí na převrat ve Fedu. Rezignací Cookové by si zajistil většinu v Radě guvernérů
14:49Trhy čekají na Powellův projev, americké futures jsou zatím v zeleném  
14:01Perly týdne: Korekce, nebo stále počáteční fáze býčího trhu umělé inteligence?
13:49Nio představilo levné SUV, akcie výrazně rostou
12:08Traders Talk: Trhy čekají na Fed, ČEZ na možné zestátnění a co sledovat v USA i Evropě
10:40Musk chtěl koupit OpenAI za 97 miliard dolarů s pomocí Zuckerberga

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů