Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína a Rusko připravují podpis obřího plynového kontraktu. Gazprom se zbaví závislosti na Evropě a stane se hlavním čínským dodavatelem

Čína a Rusko připravují podpis obřího plynového kontraktu. Gazprom se zbaví závislosti na Evropě a stane se hlavním čínským dodavatelem

14.06.2011 14:18
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ruský plynárenský koncern Gazprom a čínská společnost China National Petroleum Corporation (CNPC) dojednávají v Moskvě poslední detaily velkého kontraktu na dodávky ruského zemního plynu do Číny. Sporným bodem zůstává hlavně cena, a tak včerejší celodenní maraton schůzek, jehož se osobně účastnili šéfové obou společností, bude dnes pokračovat.

Obě strany tlačí k dohodě zítřejší datum, kdy má do Petrohradu na ekonomické fórum přijet čínský prezident Chu Ťin-tchao, který se pak v Rusku zdrží několik dní. Původně se počítalo, že smlouva s třicetiletou platností, jejíž základy byly položeny minulý rok během návštěvy zářijové ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Pekingu, bude dojednána už v pátek, avšak CNPC se Gazpromem zatím nebyla schopna dohodnout.

Gazprom v zásadě požaduje, aby byl vzorec pro výpočet ceny stanoven stejným způsobem jako u jeho evropských zákazníků, tedy aby se zhruba půlročním zpožděním kopíroval pohyb kotací surové ropy. Číňané se však zdráhají platit tolik co vyspělé evropské státy.

Skutečnost, že se jednání táhnou už víc jak osm měsíců, není nijak zvláštní. Jde totiž o hodně. Podle smlouvy začnou Rusové během několika následujících let CNPC dodávat 68 mld. m3 zemního plynu ročně – 30 mld. m3 půjde ze západní Sibiře do severozápadní Číny a zbylých 38 mld. m3 východněji položeným plynovodem do severovýchodní části země. Celkový objem představuje celých 75 % čínské spotřeby plynu (88,7 mld. m3) za rok 2009. Gazprom se tak po dokončení plynovodů snadno stane hlavním čínským dodavatelem této suroviny. A při celkové těžbě ruského kolosu na úrovni 550 mld. m3 ročně Čína povýší na hlavního ruského zákazníka odebírajícího víc jak 12 % produkce Gazpromu. Předstihne tak Ukrajinu i Německo, které dohromady dovezou něco přes 60 mld. m3 ruského plynu ročně.

Nejde tedy jen o obyčejný obchod mezi dvěma společnostmi, ale o projekt strategického významu pro obě strany. Rusko se otevřením gigantického exportního trhu na východě zbaví výlučné závislosti na evropských odbytištích, kde v poslední době vlivem hospodářských potíží dochází k utlumení poptávky. Čína zase získá poměrně spolehlivou surovinu pro výrobu elektrické energie, která jí navíc pomůže změnit energetický mix ve prospěch paliv s menšími emisemi CO2.

Obě země rostoucí měrou propojuje také ropa, ale i tady není nouze o cenové pře. V lednu začala ruská státní společnost Rosněfť dodávat do Číny ropu na základě kontraktu v hodnotě 22 mld. USD. O několik týdnů později už si Rusové stěžovali, že čínská CNPC platí za surovinu méně, než bylo dohodnuto. Společnost Transněfť nakonec za CNPC pohledávala nedoplatky ve výši 250 mil. USD. Číňané ve výsledku ustoupili a drtivou část dluhu vyrovnali, ale nepříjemné nedorozumění si vybralo svou daň.

Při průzkumu a možné těžbě na šelfu v Magadanu ve východní Sibiři se Rosněfť rozhodla dát přednost konsorciu japonských společností, které v joint venture v případě nálezu dostatečně velkého ložiska obdrží až 49% podíl. Původně se přitom počítalo, že geologický průzkum budou Rusové provádět s čínskou CNPC v rámci jejich společného podniku Vostok Energy.

(Zdroj: RIA Novosti, People´s Daily, OilVoice, Kommersant)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data