Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahájená výstavba za květen v USA byla vyšší, než se čekalo

Zahájená výstavba za květen v USA byla vyšší, než se čekalo

16.06.2011 16:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Počet domů, které se v USA začaly stavět během května, vzrostl více, než se předpokládalo. Údaj v celoročním přepočtu se zvýšil o 3,5 procenta na 560.000, uvedlo dnes americké ministerstvo obchodu. Oživování trhu ale brzdí nadbytek starších domů.

Květnový nárůst smazal téměř polovinu výrazného poklesu z dubna a výstavba se v květnu dotkla pětiměsíčního maxima. Dubnový údaj ministerstvo revidovalo vzhůru na 541.000 domů, když předběžný byl 523.000 staveb.

Ekonomové podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že se květnová zahájená výstavba zvýší na 540.000 domů. V porovnání s květnem minulého roku se přitom výsledek snížil o 3,4 procenta.

Nadbytek starších domů výstavbu těch nových omezuje. Na prodej jsou zejména zabavené domy po nesplácené hypotéce, které se nabízejí značně pod cenou. Nálada mezi podniky, které stavějí domy, byla proto v červnu nejníže za devět měsíců.

Zakládání staveb minulý měsíc vykázalo nárůst u jednogeneračních domů i staveb pro více rodin. V případě rodinných domů, které tvoří větší část trhu, to byl nárůst o 3,7 procenta, u vícegeneračních o 2,9 procenta. Nárůst výstavby domů s více bytovými jednotkami odráží rostoucí poptávku po nájemním bydlení, protože Američané za poklesu cen nemovitostí čekají s koupí vlastního domu na později.

Počet nových povolení k výstavbě domů v květnu nečekaně vzrostl o 8,7 procenta na 612.000. To je nejvyšší úroveň od prosince. Ekonomové přitom očekávali úbytek stavebních povolení na 558.000.

Stavebním povolením pomohl v růstu zejména segment domů pro více rodin, kde údaj vyskočil o 23,2 procenta. U rodinných domů se počet nových stavebních povolení zvýšil o 2,5 procenta.

Počet nových domů, jejichž stavba se během května dokončila, vzrostl o 0,4 procenta na 544.000. Finanční trhy na statistiky z trhu s bydlením reagovaly slabě, jejich pozornost přitahují hlavně protesty v Řecku, napsala agentura Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.02.2026
10:02Víkendář: Jak budou Američané platit za své deficity?
20.02.2026
22:02Americké akciové indexy uzavírají týden v zeleném  
18:17MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
17:22Investice do AI, klesající odkupy a kolik by to vlastně mělo vynášet?
16:11Dlouho očekávané rozhodnutí konečně padlo. Nejvyšší soud USA zrušil Trumpova cla
15:57Pětice evropských velmocí vyvine levné protivzdušné systémy inspirované Ukrajinou
15:30Ekonomika USA koncem roku brzdila spolu s výpadkem vývozu a vládních výdajů  
15:07Lee: Inflace půjde na úrovně před rokem 2020, AI bude vytvářet vítěze a poražené
13:02Perly týdne: Rotace zpět k Mag7 a dno na kryptu a softwaru
12:00Vláda udělá kroky k plnému ovládnutí energetické skupiny ČEZ, potvrdil Havlíček
11:42Skupina CSG dodá členské zemi NATO munici za nižší stovky miliony eur
11:39Akciové trhy míří nahoru. Slušná data doplňuje optimismus o Íránu  
10:33Nvidia jedná s OpenAI o nové investici za 30 miliard dolarů
8:55Lagardeová mandát dokončí, ECB pokutuje J.P. Morgan a BofA chce posílit private credit  
8:43Rozbřesk: Růst amerického HDP: už ne šokující, ale stále solidní
6:06Poptávka po AI kabeláži zrychluje. Credo má 30% potenciál růstu, tvrdí Goldman Sachs  
19.02.2026
22:00Americké trhy zakončují v záporu  
17:38Čínská záhada se nekoná
15:43Pokrok čínských technologických společností je pozoruhodný, přiznává Altman
14:25Walmart díky online prodeji zvýšil tržby, zveřejnil ale opatrný výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data