Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko chce příští rok o polovinu zvýšit příjmy z privatizace

Rusko chce příští rok o polovinu zvýšit příjmy z privatizace

17.06.2011 15:49
Autor: ČTK

Ruská vláda bude v příštím roce usilovat o zvýšení příjmů z privatizace o polovinu na 15 miliard dolarů (zhruba 253 miliard Kč). Řekl to dnes na hospodářském fóru v Petrohradu ekonomický poradce prezidenta Dmitrije Medveděva Arkadij Dvorkovič.

"Můžeme mít příští rok z privatizace o 50 procent více, takže místo deseti miliard to může být 15 miliard dolarů," řekl Dvorkovič televizi Reuters Insider.

Dvorkovič očekává, že Moskva letos prodá například 7,6 procenta akcií největší ruské banky Sberbank (9,72 EUR, 0,36%). Na uskutečnění čeká také plán částečné privatizace státní společnosti pro námořní přepravu Sovcomflot, kde má vláda v úmyslu prodat čtvrtinu akcií.
Dvorkovič také předpověděl, že v letošním roce z Ruska odteče do zahraničí v čistém vyjádření 30 miliard dolarů. Odliv kapitálu však podle něj není takový problém jako nízký příliv investic do ruské ekonomiky.

První místopředseda ruské centrální banky Alexej Uljukajev na okraji fóra řekl, že březnové prezidentské volby v Rusku přitáhnou do země kapitál. Podle něj se v souvislosti s volbami posílí důvěra v dodržování zákonů a investoři ocení dosavadní úspěchy v boji s inflací, zlepšenou situaci rozpočtu a snížená měnová rizika.

Prezident Medveděv, který ještě neoznámil, zda bude příští rok usilovat o znovuzvolení, na fóru načrtl plán další modernizace Ruska. Pro ekonomiku zpochybnil autoritářské řízení charakteristické pro nynějšího premiéra a předešlého prezidenta Vladimira Putina. "Potenciál této cesty se vyčerpal," prohlásil prezident a kritizoval všemocnou ruku státu, která brzdí možnosti rozvoje. "Nechci budovat státní kapitalismus. Projevem teze o tom, že stát má vždycky pravdu, je korupce a absence tržních mechanismů," dodal.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.12.2025
6:13Eisman: Trhy dnes neřídí Fed, klíčem je budoucnost AI
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl
12:05Rally drahých kovů pokračuje: Zlato na dalším rekordu, stříbro u 70 USD a měď blízko 12 000 USD  
11:59Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech
11:46Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
11:35Čína uvalí prozatímní clo až 42,7 procenta na některé mléčné výrobky z EU
10:17Robotaxi od Baidu se v Londýně propojí s Uberem a Lyftem
9:42Jaderné elektrárny v Česku letos vyrobily přes 31,02 TWh elektřiny, dosud nejvíc
9:11Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě pravidelného úrokového výnosu
8:54Česká zbrojovka získala významný kontrakt v Německu, zlato poprvé nad 4 400 USD a futures smíšené  
8:42Rozbřesk: EU představuje Automotive Package. Je to flexibilnější cesta k čisté mobilitě?
6:08Optimismus na maximu. BofA hlásí nejsilnější investorský sentiment od roku 2021  
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data