Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Davies: Řecká bouře ve sklenici vody a 30% pravděpodobnost, že USA jsou opět v recesi

Davies: Řecká bouře ve sklenici vody a 30% pravděpodobnost, že USA jsou opět v recesi

23.06.2011 11:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Gavyn Davies, který nyní stojí v čele Fulcrum Asset Management, založil společnost Prisma Capital Partners a dříve vedl globální makroekonomický výzkum v Goldman Sachs, se na svém blogu ve Financial Times zamýšlí nad vývojem v eurozóně a USA.

Řecká krize by měla být bouří ve sklenici vody a ne globálním finančním šokem

Hlavním rysem evropské reakce na dluhovou krizi je neochota otevřeně přiznat ztrátu solvence, ke které došlo. Každá z dosavadních intervencí předstírá, že jde o krizi likvidity. Krátkodobě může tato strategie přinést určité výhody: Teoreticky nedochází k permanentnímu fiskálnímu transferu, což zajišťuje těsnou podporu voličů v zemích, které poskytují záchranné fondy. A nedochází k otevřenému přiznání defaultu či restrukturalizace; bankovní sektor tak není donucen k odpisu pohledávek a zvýšení kapitálu. Pokud by tato sázka zafungovala, řešení problému by se posunulo do doby, kdy by byl bankovní systém schopen lépe absorbovat ztráty. A v minulosti nastaly případy, kdy se tato strategie skutečně vyplatila.

Pro úspěch by ale bylo nutné, aby fiskální úspory v zadlužených zemích eliminovaly primární deficity, trhy uvěřily návratu k solvenci a začaly opět financovat vlády i banky. Roztočila by se tak pozitivní spirála klesajících rizikových prémií a zlepšující se rozpočtové aritmetiky. Tento scénář není nemožný, rozhodně se ale nezdá, že by se doposud naplňoval. Úsporná opatření přijatá v Řecku se namísto toho zdají být natolik bolestivá, že část společnosti proti nim otevřeně protestuje. A je možné, že politická situace se bude posouvat směrem k odmítnutí splátek dluhu a možná i opuštění eura. V případě Řecka je ale těžké si představit, že default podobný tomu, jakým prošla Argentina, situaci zlepší.

Nouriel Roubini nazval současný stav, kdy hlavní věřitele Řecka představují ECB, European Financial Stability Facility (EFSF) a MMF, jako skrytou fiskální unii. Ta je možná politicky průchodnější, protože veřejnost jí tolik nerozumí a teoreticky může dojít k jejímu částečnému zrušení v případě, že se vše v dobré obrátí. Finanční trhy ale jednoduché počty zvládnou (někdy!) a krize se tak ke svému závěru neblíží. Ztráty nakonec ponesou občané a daňoví poplatníci v zadlužených zemích, držitelé vládních dluhopisů - zejména evropský bankovní sektor, a daňoví poplatníci v zemích evropského jádra. A občané celé eurozóny ve formě inflační daně, která by přišla v případě monetizace prováděné ze strany ECB. V současné době by měly největší ztráty nést země GIPS, stále aktuálnější je ale otázka, kterou pokládá Wall Street Journal: „A co se stane, když Řekové pomoc odmítnou?“

Nejlepší řešení současné situace by představoval koordinovaný proces vedený Německem a Francií. V jeho rámci by došlo k restrukturalizaci řeckého dluhu tak, že by současné dluhopisy byly vyměněny za bondy s delší dobou splatnosti a nižší sazbou. Vzniklé ztráty by nesl privátní sektor, nominální hodnota dluhopisů by však zůstala stejná a banky by tak nemusely vykazovat okamžité ztráty. EFSF by vydal větší objem dluhopisů a získané finance by použil na nákup řeckých papírů na trhu. Stále by tak docházelo k fiskálnímu transferu, ale současný rizikový koktejl by byl nahrazen systematickým programem. Řecká krize by měla být bouří ve sklenici vody a ne globálním finančním šokem.

30% pravděpodobnost, že USA jsou opět v recesi

Současné zpomalení americké ekonomiky vyvolává otázky, zda její rychlost neklesla pod hranici, kdy již nelze nadále udržet zdravé tempo růstu a přichází návrat do recese. Podle poslední analýzy Jeremyho Nalewaika z Fedu je tato hranice konceptem, který má pro ekonomiku USA empirický základ a může pomoci v predikci recesí.

Kritická hranice růstu může existovat kvůli tomu, že nezaměstnanost v USA obvykle roste, pokud růst HDP klesne pod 2,5 - 3 %. Pokud růst klesne znatelně pod tuto hranici a udrží se zde po několik čtvrtletí, je to dost na to, aby klesla důvěra v ekonomiku a domácnosti omezily své výdaje. To může dále zesílit růst nezaměstnanosti – na rozjetí této spirály stačí podle obecně přijímaného hrubého pravidla prvotní růst nezaměstnanosti o 0,5 procentního bodu. Zmíněná studie Fedu ukazuje, že kritická hranice růstu leží na úrovni 2 % - jde o anualizovaný průměr za dvě čtvrtletí (namísto HDP se používá hrubý domácí příjem). Vývoj v čase ukazuje následující graf:
 

bouře


Uvedené pravidlo nefunguje dokonale, ale odráží jednoduchou závislost, která by se nyní neměla ignorovat. V posledních čtvrtletích se ekonomika USA dostala kousek od kritické hranice, doposud se ale zdá, že jde spíše o růstovou korekci, která se objevila i uprostřed předchozích dvou oživení. Pokud k uvedenému indikátoru přidáme další data popisující změnu nezaměstnanosti a trh s bydlením, je tu asi 30% pravděpodobnost toho, že již nastala recese.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y