Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejraději bych investoval 100 % do akcií, říká šéf BlackRock. Evropským dluhopisům dává červenou

Nejraději bych investoval 100 % do akcií, říká šéf BlackRock. Evropským dluhopisům dává červenou

30.06.2011 17:56

Výkonný ředitel investiční skupiny BlackRock Laurence Fink by nejraději investoval všechny své peníze do akcií. Uvedl to v rozhovoru pro CNBC. „Nebojím se investic do dluhopisů, kdyby mi to ale účetní dovolili, byl bych stoprocentně v akciích,“ dodal jedním dechem.

Akcie jsou podle Finka v historickém srovnání velmi levné a nabízejí nejlepší zhodnocení v dlouhodobém horizontu. „Cokoli s výnosem tří procent či nižším je naprostá hloupost.“ Podle Finka se investoři obávají vývoje ve světové ekonomice, zbavují se rizikových aktiv a kupují americké vládní dluhopisy.

Fink očekává pokles cen ropy, další pozitivum vidí v silných společnostech, které disponují velkým množstvím hotovosti, kterou je třeba investovat. Nebezpečí ve Spojených státech, spojené především se zatím bezvýslednou debatou nad nutným zvýšením legislativního limitu pro zadlužování, ale není podle šéfa BlackRock zdaleka zažehnáno. „Pokud máte obavy ze státního dluhu nebo trhu s dluhopisy, je bezpečnější investovat do silných akcií nebo korporátního dluhu firem s objemnou hotovostí,“ doporučuje investorům. USA nemají podle Finka jinou možnost než před časovým limitem, jímž je podle ministerstva financí 2. srpen, dluhový strop zvýšit.

V celosvětovém měřítku je podle Finka největším zdrojem obav situace v eurozóně, což je důvodem, proč BlackRock nedrží evropské dluhopisy. V rámci evropské měnové unie hrozí dluhová nákaza a politici dosud nepřišli s trvalým řešením současné krize. Dokud se tak nestane, institucionální investoři kupovat dluhopisy regionu nezačnou, míní Fink. Jako problém vidí reálné propojení mezi státním dluhem a bankovním systémem, default je proto nemyslitelný. „Situace je velice vážná a pravděpodobně povede k další krizi. Jediní, kdo mohou problém vyřešit, jsou politici a bankéři, a to je nebezpečná kombinace,“ dodává investor.

Podle Finka může ekonomickou krizi v Evropě snadno následovat významná společenská změna. Řekové svůj nesouhlas s plánovanými škrty a podmínkami další půjčky vlády vyjadřují v ulicích velmi hlasitě a s tím problém zřejmě neskončí. Žádáme lidi v Řecku a Irsku, aby si snížily životní standard, zatímco finanční sektor své peníze dostává. To není fair, uvážíme-li například default Islandu, míní Fink.

Řešení evropské situace naznačil Fink již v předchozích rozhovorech: Je zapotřebí „gigantického programu typu TARP“ a restrukturalizace bank a poté restrukturalizace vládního dluhu. Ta nemůže přijít dříve, než budou vyřešeny problémy bankovního sektoru.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.12.2025
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl
12:05Rally drahých kovů pokračuje: Zlato na dalším rekordu, stříbro u 70 USD a měď blízko 12 000 USD  
11:59Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech
11:46Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
11:35Čína uvalí prozatímní clo až 42,7 procenta na některé mléčné výrobky z EU
10:17Robotaxi od Baidu se v Londýně propojí s Uberem a Lyftem
9:42Jaderné elektrárny v Česku letos vyrobily přes 31,02 TWh elektřiny, dosud nejvíc
9:11Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě pravidelného úrokového výnosu
8:54Česká zbrojovka získala významný kontrakt v Německu, zlato poprvé nad 4 400 USD a futures smíšené  
8:42Rozbřesk: EU představuje Automotive Package. Je to flexibilnější cesta k čisté mobilitě?
6:08Optimismus na maximu. BofA hlásí nejsilnější investorský sentiment od roku 2021  
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán
22:01S&P 500 pokračoval v růstu na „Triple Witching“ den  
17:36Tentokrát stejně?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data