Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
QE2 je odzvoněno. Co (ne)dokázalo? Máme se bát pádu trhů ve druhé polovině roku?

QE2 je odzvoněno. Co (ne)dokázalo? Máme se bát pádu trhů ve druhé polovině roku?

01.07.2011 13:31, aktualizováno: 1.7. 16:17
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Kvantitativnímu uvolňování číslo dvě s koncem června odzvonilo. Šéf Fedu Ben Bernanke jej představil s cílem záchrany bohatství, vytvoření efektu růstu cen aktiv, který měl přesvědčit Američany, že finanční krize je pryč. Co se QE2 povedlo, či také „povedlo“ a co nikoli?

Akciový trh: Byl to právě srpnový proslov Bena Bernankeho a další v listopadu, které vyslaly akcie vzhůru. Od té doby Nasdaq posílil o bezmála 30 %, hlavní indexy S&P 500 a DJIA kolem 25 %. Tady se to tedy podařilo.

Komodity: Měnová expanze vyhnala jejich ceny výše, jsou obvykle obchodovány právě k USD. Levný dolar = drahé komodity. Zatímco dolar v průběhu QE2 oslabil zhruba o desetinu vůči koši měn, souhrnný index komodit CRB o 11 % zdražil. Ovšem drahé komodity = problém pro ekonomický růst, zejména domácí...

…levný dolar a obchodní bilance: Levný dolar do určité míry pomohl obchodní bilanci. Byly to zejména komoditní akcie, které zažily rally. Na nich se oživila aktivita také blue chips. Ty se staly opět nosnou částí růstu akciového trhu. Daň? Růst cen energií bezmála o polovinu, základních vstupů o třetinu.

Podle části analytiků QE2 odvrátilo hrozbu deflace v japonském stylu. Ztracená dekáda zatím nepřišla…Při základní strategii short pozice na americkém dolaru, long na komoditách a long na akciích se tedy zdá, že došlo k obnově bohatství zúčastněných.

Proti vytvoření virtuální reality růstu majetku stojí nadále velmi špatný trh práce, na spotřebitele dopadající neutlumená nezaměstnanost, rozporuplné označování inflace za dočasnou a nezvratitelné dopady na americký dolar.

Mechanismem pro trh práce mělo být: vyšší výdaje --> vyšší příjmy --> oživení ekonomického cyklu --> útlum nezaměstnanosti. Nestalo se. Zdroje z řady finančních programů skončily u bank a ne dále. Firmy hromadí hotovostní zdroje, protože nevěří v budoucnost a nemají vhodné investiční projekty. Na konci QE2 je americká nezaměstnanost stále na úrovni 9,1 procenta, růst HDP zpomalil na 1,9 procenta po odebírání fiskálních stimulů. Inflace se pohybuje nad 3,5 procenty. Dolarový index se pohnul směrem opačným ke komoditám.

„QE2 Fedu mělo jen mizerný dopad na podporu americké ekonomiky, kromě oslabení dolaru a podpoření exportu,“ uvedl bývalý šéf Fedu Alan Greenspan. „Celé ty dva biliony dolarů vynaložené během minulých dvou let dokázaly jen velmi málo pro ztracený kredit země a posílení ekonomiky. Nic nenasvědčuje tomu, že takový přísun peněz do ekonomiky v základu fungoval,“ uvedl Greenspan.

„Program měl dopad na vývoj kurzu, a ten byl klíčový pro růst exportu. Kromě toho ale nevidím další valné efekty QE1 ani QE2,“ míní Greenspan. Podle něj by byl velmi překvapen rozhodnutím o QE3, protože jediným výsledkem by bylo další podkopání amerického dolaru.

K dalšímu výhled Greenspan uvádí, že není pravdou "okrajový" dopad řeckých dluhových problémů na Spojené státy. "Bankrot je pravděpodobný a zasáhne celou strukturu trhů ve Spojených státech. Jednak z pohledu příslibu Evropě, jednak z pohledu firemní úrovně, kde Evropa přináší polovinu ze zahraničních zisků," uvedl Greenspan. Překvapivé očekávání vyslovil směrem do Spojených států. "Nemyslím si, že Kongres dojde k dohodě na navýšení dluhového limitu do 2 srpna," uvedl Greenspan.

Je tedy čas bát se propadu akcií ve druhé polovině roku 2011? Šéf Blackrock Larry Fink uvedl pro CNBC, že by volil strategii 100 % peněz do akcií…

„Sentiment na konci 2Q byl výrazně negativní. S úvodem třetího čtvrtletí očekáváme určité oživení. Domníváme se ale, že výrazně negativní revizí musejí projít očekávání firemních zisků. Kvůli snížení rizika pro celkové portfolio také vystupujeme z komodit,“ uvedl Phillip Baertschi, stratég Sarasin v Zurichu.

„Důvodem k pochybám o další akciové rally jsou zejména firemní zisky,“ souhlasí hlavní ekonom Capital Economics, John Higgins. „Ziskové marže od konce recese vzrostly, ale v této fázi oživení další prostor není,“ míní Higginns. „S&P 500 očekáváme na konci roku zpět na 1200 bodech,“ uvedl s tím, že americké akcie na 22,7násobku cyklicky očištěného P/E indexu S&P 500 vnímá jako výrazně nadhodnocené.

Podle stratéga Credit Suisse (33,34 CHF, 1,96%) Adnrewa Garthwaita to ale budou samy firmy, kdo nedovolí akciím spadnout a to právě díky zadrženým ziskům. Jestliže bylo výše uvedeno, že firmy zadržují zisky a nemají investiční příležitosti, podle Garthwaita peníze půjdou na zpětné odkupy akcií a hotovostí financované akvizice. „Firemní sektor má velmi nízké zadlužení a americké firmy rekordní objemy hotovosti v bilancích,“ uvedl. Podle něj 23 procent firem v Evropě obchoduje pod hodnotou, kterou by stálo vybudování srovnatelného podniku a proto je akvizice levnější, než nová investice. Další ze stratégů Credit Suisse Mosche Orenbuch vidí jako akciové vítěze druhé poloviny roku 2011 velké banky.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, Credit Suisse, Capital Economics)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině
12:29Grantham: Nyní je lepší být opatrnější než jindy, trhy ovlivňují tři hlavní faktory
11:56Honda sníží investice do elektromobilů o 30 procent, trh podle ní roste pomalu
11:42Průzkum ČSOB: Ceny energií a materiálů rostly v prvním čtvrtletí u více než poloviny firem
10:54Dluhopisům i evropským akciím se daří, Wall Street však zatím vypadá na pokles  
9:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
9:33Akcie CATL při debutu na hongkongské burze výrazně posílily
9:03Rozbřesk: Není downgrade jako downgrade
8:59Footshop a.s.: Informace pro investory
8:54Evropské trhy zamíří v úvodu výše, EDU II podala kasační stížnost  
6:27JP Morgan rozvojovým trhům věří. Černým koněm by mohla být Brazílie
19.05.2025
22:00Wall Street se nakonec sníženým ratingem USA nenechala rozhodit  
17:10Velký celní obrat a lepšící se cyklický výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y