Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie těžařů tratí, Austrálie nasadí emisní daň v boji o klima. Výhoda NWR?

Akcie těžařů tratí, Austrálie nasadí emisní daň v boji o klima. Výhoda NWR?

11.07.2011 18:38
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Dlouho chystané je ve finální podobě na stole, Austrálie chystá uvalení zvláštní daně na pět stovek největším znečišťovatelů životního prostředí v zemi. Daň za vypouštěné emise CO2 dolehne mimo jiné na akcie těžařů, (nejen) ty proto v pondělí ztrácejí. Může NWR (237 CZK, -1,82%) vytěžit z oslabení svých konkurentů?

Těžební společnosti, aerolinky, ocelárny, hliníkárny. Tyto a další sektory se v pondělí staly terčem prodejů po zprávě o záměrech australské vlády uvalit zvláštní emisní daň na největší znečišťovatele životního prostředí v zemi. Premiérka Julia Gillardová představila koncept, který počítá s platbou 23 australských dolarů na tunu vypouštěných emisí CO2 od poloviny roku 2012. Následně má daň růst o 2,5 procenta ročně a v roce 2015 se přerodit v systém tržního obchodování s emisními povolenkami analogický tomu v Evropské unii.

Zatímco jen energetický průmysl hovoří o ohrožení aktiv za čtyři až šest miliard AUD kvůli zhoršení přístupu k bankovnímu financování, lokální ekonomové drastické dopady na celkovou výkonnost ekonomiky nečekají, odkazují se na čínský hlad po australských zdrojích. Australské akcie ale v pondělí odpověděly logickým poklesem o 1,5 procenta v čele s tituly těžaře Macarthur Coal či ocelárnami BlueScope Steel. Vývoj se přenesl do globálního těžebního sektoru – Vedanta Resources (1910 GBp, -3,19%) odepisovala téměř 4 %, AngloAmerican bezmála 3 %, Xstrata (1366 GBp, -0,80%) a BHP Billiton (2460,54 GBp, -0,69%) kolem jednoho procenta.

První odhady hovoří o zdražení nákladů na jednu vytěženou tunu o 1,80 AUD v situaci, kdy cena na světovém trhu je vyhrocena nad 300 USD/t. „Měli bychom být opatrní před experimenty s australskou ekonomikou. Země by neměla opatřeními předbíhat své konkurenty,“ uvedl šéf Rio Tinto (4436,06 GBp, -1,14%) v zemi David Peever. „Sektor disponuje aktivy s životností 40 až 50 let a návratností 20 až 30 let a vyžaduje nepřetržité reinvestice,“ upozornila australská asociace dodavatelů energií. A Austrálie na levné uhelné energii z velké části závisí.

Od motivu k růstu globální ceny uhlí a zároveň neúčasti na australské dani se očekává příznivý dopad na akcie „externích“ těžařů, jako je například NWR. Není ale předem daný, krok vlády totiž doprovodí další opatření.

V sektoru těžařů se hovoří o kompenzačním balíku v rozsahu 1,3 miliardy AUD. Stejně tak energetický sektor, který očekává miliardové náklady u obnovy zejména uhelných zdrojů se má dočkat pomoci s refinancováním úvěrů v rozsahu 9 až 10 miliard AUD během pěti let. Energetický sektor zahrozil růstem cen elektřiny kvůli uvalení daně, vláda odpověděla plánem redistribuce 24 miliard AUD k domácnostem během tří let formou daňových úlev. Ozvaly se také aerolinky. Quantas Airlines odhadují náklady na 110-115 mil. AUD, Virgin na 45 mil. AUD a obě je chtějí přenést na zákazníky.

UBS (14,23 CHF, -3,39%) se o australský těžební sektor neobává a dál na něj sází. Vláda si prý je vědoma jeho významu. Přestože premiérka věřící na globální oteplování dlouho mezi zákonodárci vláčenou daň dokázala dovést do finálního návrhu a Zelení zdůrazňují, že Austrálie se svou malou 22milionovou populací patří do 20 největších globálních znečišťovatelů ovzduší, je to právě těžba uhlí, plynu a rud, které Austrálie vděčí za to, že nepadla do recese a nezaměstnanost zůstala pod 5 procenty. Faktem také je nejvyšší možná křehkost vlády australské premiérky, takže v podstatě kdokoli v příštím volbám může jít proti emisní dani – a vyhrát. Tomu odpovídá i měkkost požadavků vlády na snížení emisí – pouze o 5 procent do roku 2020. Jde o polovinu potřebného množství ke stabilizaci růstu emisí na 550 ppm. Vládní expert na klima Ross Garnaut přitom spočetl, že růst emisí v rozmezí 550 až 650 ppm povede k růstu růstu průměrné teploty v zemi o 3 až 4 stupně Celsia, což označil za zničující.

Garnaut připomněl černou neděli února 2009, kdy při rekordních teplotách a po poklesu průměrných srážek o pětinu během do té doby posledních 12 let došlo v zemi k rozsáhlým požárům, které znehodnotily milion akrů půdy a připravily o život přes 170 lidí. Oheň se rozvinul se do energie 1500 atomových bomb svržených na Hirošimu. Varoval, že právě kvůli riziku rozsáhlých požárů v zemi je třeba bojovat o každý stupeň oteplování.

Obavu z něj sdílí také australská premiérka. Podle politologů právě emisní daň bude pověstným hřebíčkem do rakve současné menšinové australské vlády, visící na jednom hlasu a vládních Labouristů jako dominantní strany. A to přesto, že premiérka Gillardová akcentuje zejména ekologický (než finanční) aspekt daně a je připravena ji (více než) kompenzovat úlevami.

(Zdroj: Bloomberg, Guardian, CNBC, AP, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD