Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Spotřebitelské ceny v USA v červnu klesly nejvíce za rok

USA: Spotřebitelské ceny v USA v červnu klesly nejvíce za rok

15.07.2011 15:51
Autor: ČTK

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v červnu klesly proti předchozímu měsíci o 0,2 procenta po růstu o 0,2 procenta v květnu. Pokles byl nejvyšší od června loňského roku a vyšší, než se čekalo. Ke snížení cen přispěl hlavně pokles cen ropy. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali snížení cen jen o 0,1 procenta. Meziroční inflace zůstala na květnových 3,6 procenta.

K poklesu cen přispěl hlavně levnější benzín, který tak reagoval na snížení cen ropy. Spotřebitelé však zaplatili více za automobily, oděvy a ubytování v hotelech, což přispělo hlavně k růstu jádrových cen.

Jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, činila 0,3 procenta. Stejným tempem rostla i v květnu. Analytici očekávali zmírnění inflace na 0,2 procenta. Proti stejnému období loni jádrové ceny stouply o 1,6 procenta, což byl nejvyšší růst od ledna 2010.

Ceny paliva v červnu klesly proti předchozímu měsíci o 6,8 procenta, což byl nejhlubší propad za dva a půl roku. Ceny nových aut se zvýšily o 0,6 procenta. K vyšším cenám aut přispívá přetrvávající nedostatek některých součástek pro výrobu z Japonska po březnovém zemětřesení. Tento tlak by měl na podzim zvolnit. Ceny potravin se zvýšily o 0,2 procenta, což byl nejnižší letošní růst. Oděvy naopak zdražily o 1,4 procenta, nejvíce od března 1990. Důvodem je hlavně růst cen bavlny. Ceny za ubytování v hotelech vzrostly o tři procenta.

Jádrová inflace zůstává i nadále pod dvouprocentním cílem centrální banky USA (Fed) stanoveným jako strop cenové stability. Mírná inflace je zdravá pro ekonomiku, protože povzbuzuje spotřebitele k utrácení a investování místo šetření. Vyšší výdaje pak pomáhají k růstu zisku firem a ty mohou najímat nové lidi. Nízká inflace také umožňuje centrální bance ponechat krátkodobé úrokové sazby na rekordním minimu blízko nuly, kde jsou od prosince 2008, napsala agentura AP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.08.2025
12:51Očekávaná americká inflace: další makro-epizoda o dopadu cel
12:36Akcie Intelu rostou po Trumpově „zajímavé“ schůzce s CEO společnosti
11:47ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu klesla více, než se čekalo
10:57Čína upozorňuje na čipy Nvidie. Mohou být hrozbou pro národní bezpečnost
9:22Musk hrozí Applu právními kroky, vadí mu ignorování Groka v App Storu
9:05Celní příměří mezi USA a Čínou pokračuje, Trump a Si by se měli v příštích měsících sejít v Pekingu
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o určení vnitřního minimálního požadavku na kapitál a způsobilé závazky (MREL)
8:47Trump dal příměří s Čínou dalších 90 dní, trhy čekají na americkou inflaci  
6:05S AI přichází nová vlna technologické čistky. Investoři hledají vítěze i poražené  
11.08.2025
17:43Valuační cykly napříč staletím. Jak skončí ten současný?
16:21Cohen: Druhá polovina roku bude pro ekonomiku testem
15:30Americké akcie opět lámou rekordy. Dominance technologií nemá obdoby
14:45Není to jen o prodeji čipů. Nvidii roste také segment síťových technologií
13:05Týdenní výhled: Americká inflace má mírně narůst, Maloobchodní tržby napoví o stavu US spotřebitele  
12:06Akciové trhy čekají na dohodu mezi Čínou a USA, situaci v následujících dnech ovlivní i makrodata  
11:23Obchodní příměří končí. Čeká nás nová fáze konfliktu mezi USA a Čínou?
9:44Reuters: Nvidia a AMD budou Washingtonu platit 15 procent z prodejů čipů v Číně
8:46Rozbřesk: Trh nemovitostí znervózňuje ČNB. Jaké má centrální banka možnosti?
8:39Soud zrušil pokuty pro UniCredit a Komerční banku, Nvidia a AMD zaplatí za vývoz čipů do Číny a futures jsou zelené  
6:48Eigen z JPMorgan: Investoři se nyní opravdu nebojí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y