Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Kalousek chce sáhnout podnikatelům na výdajové paušály. VV plán podporují

    Kalousek chce sáhnout podnikatelům na výdajové paušály. VV plán podporují

    25.07.2011 15:04, aktualizováno: 25.7. 18:08
    Autor: mediafax

    Aktualizováno

    Rozdíl mezi tím, co od živnostníků a ostatních osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) vybral stát na daních, a co jim vrátil, se za první půlrok dostal do minusu 1,2 miliardy. Ministerstvo financí proto plánuje OSVČ snížit výdajové paušály, informují Hospodářské noviny.

    Nejsou to přitom ani čtyři měsíce, co Kalousek při představování daňové reformy sliboval, že výdajové paušály měnit nebudou. Mimo jiné i proto, aby neohrozil křehký růst české ekonomiky. "Dlouhodobě to pokládám za neudržitelné. Daňový paušál má především zjednodušit administrativu. Logika ale velí, že za to pohodlí, že nemusíte vést účetnictví, zaplatíte na daních o něco málo více. Ne o mnoho, ale nesmí to být výhodnější," řekl Kalousek HN.

    Podle ministerstva se přitom často stává, že jsou paušály výhodnější. Například 80% výdajový paušál umožňuje řemeslníkům i při relativně vysokých tržbách platit daně jen minimální, nebo žádné. "Takový člověk má sice velké tržby, ale místo daní ho stát vlastně dotuje," říká Kalouskův první náměstek Ladislav Minčič.

    Snížení paušálů je nakloněna ČSSD i nejmenší vládní strana Věci veřejné. Proti je zatím ODS. "V době křehkého růstu a poměrně vysoké nezaměstnanosti by takové opatření mohlo být kontraproduktivní," říká ministr průmyslu Martin Kocourek.

    Věci veřejné navrhují například u řemeslných živností snížení paušálů o 20 procentních bodů, řekl poslanec Michal Babák (VV). "Živnostníci mají v České republice opravdu velké úlevy na rozdíl od jiných evropských zemí. Z tohoto důvodu bychom chtěli vrátit výdajové paušály na stav z roku 2008," uvedl Babák. U příjmů z řemeslné činnosti by tak byl výdajový paušál 60procentní.

    U klasických živností by se měl podle VV snížit paušál o 10 procentních bodů, u lékařů a právníků o 20 procentních bodů. Změny by se podle Babáka neměly dotknout zemědělského, lesního a vodního hospodářství. Výhody pro malé a střední podnikatele by podle strany měly být v jiných oblastech, například by se mohla odvádět DPH až ze zaplacených faktur.

    Myšlenka na snížení výdajových paušálů u OSVČ a živnostníků se líbí také sociálním demokratům. Podle stínového ministra financí Jana Mládka by se ale také měla prodiskutovat systémová změna. Kalousek podle něj poprvé představil myšlenku, která nevede k většímu využívání tzv. "švarcsystému", jež je podle Mládka největším zlem. Za úvahu by ale stálo snižování zejména výdajových paušálů u poradců, kteří nyní mají možnost odpisu v 60procentní hladině, dodává.


    Váš názor
    • Neni zadna systematicka a programova aktivita ve vlade...
      25.07.2011 15:54

      Je to svi.. :-) Potvora. Za chvili nebude zadne oceneni toho, ze clovek pracuje sam a neni zavisli na statu. Volim Svobodne jsem se rozhodl - je jedno, ze maji 1%, ale volim konecne nekoho, kdo ma opravdu szstematicky program. Dnesni vlada je bohuzel kolotoc.
      VSE LIMITED
      • Re: Neni zadna systematicka a programova aktivita ve vlade...
        25.07.2011 16:27

        Souhlasím s Vámi, také to jinak nevidím.
        Peté13
    •  
      25.07.2011 15:54

      Mam pocit ze si nejak spletli jejich program. Jsou tam jen pro stat? Co ekonomika a lidi?
      Situs
    •  
      25.07.2011 15:14

      Neni nad to slibovat hory doly , ... a pak vsechny odrbat!
      Situs
      • Je potřeba všechny zkasírovat!
        25.07.2011 15:18

        Od živnostníků, přes zaměstnance až po matky na mateřské. Jinak by nebylo na pandury, gripeny, opencardy a další lumpenprojekty.
        Amonfobis
        • Re: Je potřeba všechny zkasírovat!
          25.07.2011 15:25

          nakopat jim záda trochu níž,co!! vandráci. kdyby se 14 dni nemohli vyčůrat .
          •  
            25.07.2011 15:43

            Tohle udělají a nas..ou ty poslední, kdo jim ještě trochu fandili. A při prvních volbách to dostanou zpátky dobře spočítaný.
            many
    Aktuální komentáře
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu společnosti UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a.s. konající se 30. 9. 2026
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data