Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké technologické firmy budou k vědě a výzkumu lákat české osmáky

Americké technologické firmy budou k vědě a výzkumu lákat české osmáky

01.08.2011 15:06
Autor: mediafax

Žáci osmých tříd českých základních škol se budou moci zapojit do nového programu Mladí velvyslanci vědy a technologií, na kterém se budou podílet české filiálky amerických firem. Program, který v pondělí přiblížil šéf Akademie věd Jiří Drahoš, má za patrona amerického astronauta Andrewa Feustela.

"Je potřeba pěstovat zájem o vědu v mladých lidech od útlého dětství. Tento program by měl podpořit zájem mladých lidí o studium přírodních věd," uvedl Drahoš. Feustel ho doplnil slovy: "Osobně jsem nesmírně potěšen tím, že se můžu tohoto programu zúčastnit a doufám, že dlouho vydrží."

Cílem programu by podle astronauta, jehož žena Indira má české kořeny, mělo být nejen podporovat vybrané oblasti vědy, ale také nasměrovat pozornost žáků na společnosti, které se vědou a výzkumem zabývají. "Ti nejlepší se budou moci dostat do USA do špičkových vědeckých pracovišť," dodal Feustel.

Na programu, který je zatím ve své pilotní fázi, spolupracuje americká ambasáda v Praze, Akademie věd ČR, Česká síť jaderného vzdělávání (CENEN) a vybrané americké společnosti, které se věnují vědě a výzkumu a které mají sídlo v České republice. Ředitel Amerického centra Miroslav Konvalina jejich jména na dotaz Mediafaxu zatím neupřesnil, mohlo by se jednat ale například o technologické giganty jako IBM nebo Honeywell.

Firmy by společně s partnerskými školami měly vytipovat talentované žáky v lavicích osmých tříd, kteří se stanou mladými ambasadory vědy a technologií. Každý z nich pak získá svého instruktora z vybrané technologické firmy, který ho v této společnosti provede a seznámí a s jejím výzkumným programem a výrobními možnostmi.

Pro všechny účastníky programu, jejich učitele a rodiče bude připravená také vstupní recepce v rezidenci amerického velvyslance, od kterého děti dostanou podepsaný certifikát svého poslání. S esejí na téma "Proč právě já bych měl jet za vzděláním do USA" pak žáci budou soutěžit o to, kdo se na americká vědecká pracoviště skutečně podívá.

Program počítá s tím, že jeho jednotlivé účastníky propojí internetová sociální síť, na které si budou moci vyměňovat svoje zkušenosti a nápady.

"Chceme se k dětem dostat v útlém věku a umožnit jim podílet se na vědě, ukázat jim, jak skvělá může být kariéra ve vědě a inženýrství," uvedl už v pátek při první zmínce o novém programu americký velvyslanec Norman Eisen, když Feustela vítal na pražském ruzyňském letišti. "Kdo ví, možná nějaké české dítě, které se do tohoto pilotního programu zapojí, bude mít jednou za sebou stejná dobrodružství, jako máš teď ty," dodal americký velvyslanec.

Pozornost mládeže k vesmíru zvlášť ale k přírodním vědám obecně má přilákat také figurka Krtka Zdeňka Milera, kterou s sebou vzal Feustel na radu své manželky Indiry do vesmíru. "Možná, že některé z dětí, které viděli, že teď letí Krtek, si uvědomili, že by bylo zajímavé být na jeho místě," uvedla během návštěvy Prahy Feustelova manželka, jejíž matka se narodila ve Znojmě a vyrůstala v Brně.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.12.2025
12:04ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se v prosinci zvýšila
11:41Nasdaq podal žádost o rozšíření obchodních hodin na 23 hodin denně od pondělí do pátku
10:50Desátý měsíc poklesu. Průmyslové ceny v Česku táhnou dolů energie
10:15Auto-revoluce na půl plynu. Brusel přehodnocuje čistě elektrickou budoucnost
9:18Ford ustupuje od elektromobility, investuje do hybridů a baterií pro datacentra
8:48Trump žaluje BBC, Musk s majetkem přes 600 miliard USD a bankovní ambice PayPalu  
8:45Rozbřesk: Koruna vyhlíží zasedání ČNB a ECB. Dolar před klíčovými daty z amerického trhu práce slábne
8:40Muskovo jmění je spočteno na 677 miliard dolarů. V této dimenzi je jediným člověkem na světě, tahounem nyní Space X
6:09Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst