Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská Dagong „ponižuje“ rating USA, emise nových dluhů ke splacení starých prý problém neřeší. Ukázala i na Polsko

Čínská Dagong „ponižuje“ rating USA, emise nových dluhů ke splacení starých prý problém neřeší. Ukázala i na Polsko

03.08.2011 12:57, aktualizováno: 3.8. 14:05
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Zatímco dvě ze tří hlavních ratingových agentur světa americký rating „AAA“ podržely a čeká se na „přímočařejší“ Standard & Poor’s, čínská ratingová agentura Dagong s verdiktem nezaváhala. Dohoda špiček USA podle ní sice odvrátila technický bankrot, ale možnost vydávat nový dluh na placení staršího podle ní jednoduše problém neřeší. „USA potřebují snížit schodek o čtyři biliony dolarů během pěti let k pouhé stabilizaci dluhu,“ vzkázala a snížila rating na „A/A-„ s výhledem negativním.


Vážnosti ve vnímání světem se čínské Dagong stále příliš nedostává. Stojí přesto zato naslouchat jejím argumentům? Zde jsou:

1. Hádky mezi americkými republikány a demokraty o navýšení dluhového limitu a „co za to“ sledovaly čistě stranické zájmy a politický systém země přispěl k negativnímu vývoji ve světě. Incident zanechá trvalý dopad na důvěře investorů vůči dluhopisům a poukázkám Spojených států, stabilita příjmů z emise dluhů země zůstane narušena.

2. Odvrácení technického bankrotu neznamená ani zlepšení solventnosti země, ani reálné řešení otázky dluhu. Faktory ovlivňující americkou obsluhu dluhu nedostávají do budoucna impuls k příznivé změně, neřeší nerovnováhu mezi tvorbou bohatství a spotřebou. Ve výsledku se solventnost země bude dále zhoršovat, proti dále rostoucímu zadlužení země bude přibližovat dluhovou krizi Spojených států.

3. Dojednané tempo omezování deficitu rozpočtu USA je podstatně nižší proti tempu růstu dluhu, rozpočtové příjmy zaostávají za rozpočtovými výdaji a tlačí tak úroveň zadlužení výše. Propočty Dagong docházejí k závěru, že pro udržení současné úrovně zadlužení Spojené státy potřebují během pěti let omezit deficit o 4 biliony dolarů. Dohoda Kongresu tuto reálnou potřebu nedosahuje, jejím směrem nejde ani ochota vlády. Celkové zadlužení proto nadále pozvolna poroste a v roce 2012 dluh přesáhne hodnotu HDP. Tyto faktory hovoří proti dosavadnímu ratingu.

4. Chybějící řešení dluhů a růstu ekonomiky znamená, že přijde ke slovu QE3, což hrozí uvržením světové ekonomiky do další krize. Jako součást vývoje bude významně oslaben nynější status amerického dolaru.

„Radikální zhoršování ekonomické i fiskální pozice USA, které oslabují schopnost obsluhovat dluh, jsou důvodem k negativnímu výhledu na budoucí udržení ratingu,“ uzavírá Dagong.

Nejistota na trhu s americkými vládními dluhopisy může podkopat mezinárodní měnový systém a narušit růst světové ekonomiky, varoval dnes také guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan. Současně vyzval Washington k zodpovědnému řešení dluhových problémů Spojených států. "Velké výkyvy a nejistota na trhu s vládními dluhopisy USA ovlivní stabilitu mezinárodního měnového a finančního systému, čímž poškodí oživení světové ekonomiky," řekl Čou. 

Dagong o sobě poprvé nechala slyšet v polovině roku 2010, kdy USA a také Velkou Británii, Francii a Německo svlékla z ratingu „AAA“. Zároveň uvedla, že proti trojici hlavních ratingových agentur bude klást větší důraz na roli světového hráče a pozici mezinárodních rezerv. V listopadu 2010 kvůli QE2 snížila opětovně rating USA na „A+“ z „AA“ s negativním výhledem. Dnešní reakce je první oficiální na rozvoj dluhové krize a rovněž na riziko (z pohledu dalších světových ekonomik) uvedení QE3.

Oko Dagong se v srpnu poprvé upřelo také na region střední a východní Evropy. Potvrdila rating Polska na stupni „A/A-„, avšak udělila negativní výhled. Všímá si zhoršujícího se vývoje přímých zahraničních investic, rozsahu spoléhání na krátkodobý kapitál a silný nárůst vnějšího zadlužení.

„Po leteckém neštěstí (u Smolenska) politická scéna udržela stabilitu a ta bude zřejmě potvrzena také v říjnových volbách. Tlak na sociální reformu a privatizaci přispěje pozitivně k vývoji fiskální situace země,“ uvedla Dagong. Na druhou stranu se obává rostoucího spoléhání finančního systému země na vnější financování a úrovně NPL (8,8 % roku 2010 proti 4,5 % roku 2008). Všímá si také růstu vnějšího dluhu na 43,1 % roku 2010 z 33,6 % roku 2008, od příslibu snižování rozpočtového schodku ale čeká udržení poměru dluhu k HDP pod 55 %.

(Zdroj: Dagong Global Credit Rating Co.)


Váš názor
  •  
    03.08.2011 13:02

    "Vážnosti ve vnímání světem se čínské Dagong stále příliš nedostává" ??? No ono jak se to vezme. Já myslím, že tzv. svět to vnímá podobně jako ti Číňani, ale srazit "tři áčka" amíkům chce pořádné koule a ty tzv. hlavním agenturám chybí a myslím, že všichni tuší proč.
    Peté13
    • ????????????
      03.08.2011 13:59

      Oni je srazili i Polákům... http://www.dagongcredit.com/dagongweb/english/pr/show.php?id=109&table=web_e_zxzx
      Kalka.
      • Re: ????????????
        03.08.2011 14:00

        Otčina stále ještě nepodporuje čín. znaky...
        Kalka.
    • Zvyk
      03.08.2011 13:50

      Přesně tak. Aneb jak se říká v Chaunově velmi pozdním odpoledni: „Zvyk. Ovšemže je všechno jenom zvyk! My jsme si na všechno vlastně a prostě jenom zvykli...“ Je smutné, že tak málo lidí dokáže mít úctu k pravdě. Všem jde už jenom a pouze o výnosy a osobní profit. Čest zůstala kdesi daleko v předsíní, pokud tedy ještě víme, co to slovo znamená… Nicméně chci poděkovat Patrii.cz za zprávy. Chci věřit, že je zde přátelský tým, kterému ještě jde o poctivé informace, které opravdu slouží. Díky.
      Michal Rusek, Evropský rozhled
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data