Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozóna přežije za podmínky vyloučení některých členů, politici nebudou mít na výběr, říká El-Erian

Eurozóna přežije za podmínky vyloučení některých členů, politici nebudou mít na výběr, říká El-Erian

22.08.2011 12:35, aktualizováno: 22.8. 13:56

Aktualizováno

Řešením současných problémů eurozóny nakonec může být vystoupení některých slabších členů, uvedl Mohamed El-Erian z vedení největšího světového dluhopisového fondu Pimco. Zatímco dluhová krize v měnové unii na evropském kontinentu brzy vstoupí do třetího roku trvání, snahy zkrotit dluhy členských zemí a potažmo nejistotu na finančních trzích se míjejí účinkem, pronesl investor a zařadil se do skupiny těch, kteří volají po oddělení jádra sedmnáctičlenné eurozóny (to je zemí fiskálně zodpovědných) od států, které nejsou dnes bez zahraniční pomoci finančně soběstačné.

Takovým krokem by podle El-Eriana vznikla „menší a mnohem lépe integrovaná, fiskálně silná eurozóna“. Političtí lídři v čele se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou takové řešení zatím rezolutně odmítají, podle šéfa Pimca je ale nakonec okolnosti přimějí vzít ho v úvahu, aby bylo vůbec možno spolek fiskálně integrovat a zachovat tak status quo.

„Evropští politici nás přesvědčují o svém závazku k udržení ekonomické a měnové unie, kterou není radno podceňovat. Takový závazek však může ve finále znamenat preferenci kvality nad kvantitou,“ uvedl partner v londýnské investiční společnosti SLJ Macro Partners Stephen Jen. Politická oddanost cíli vyřešit současnou krizi bez větších změn podle něj nemůže být bezmezná. Koneckonců, že se o otázce omezení počtu členských zemí eurozóny vůbec hovoří, je právě známkou selhání politických představitelů ve snaze zastavit šíření dluhové nákazy. Ta má původ v Řecku, přenesla se na Portugalsko a Irsko a nyní ohrožuje Itálii, Španělsko, a spekulacím se v posledních týdnech nevyhnula ani Francie.

Objem oficiálních půjček Řecku, Portugalsku a Irsku zatím dosáhl 365 miliard eur, došlo k vytvoření evropského záchranného fondu s prostředky 440 miliard eur a Evropská centrální banka již do nákupu dluhopisů problémových zemí investovala téměř 100 miliard eur.

„Politici musejí připravit plán hry, v níž získají náskok před trhem, to se ale bohužel nedaří, spíše se bojí představit si nepředstavitelné,“ myslí si David Marsh, který předsedá londýnské výzkumné skupině Fórum oficiálních měnových a finančních institucí a je autorem publikace „Euro: Bitva o novou globální měnu“.

El-Erian není jediný ze známých osobností investičního světa, které zpochybňují budoucnost současného složení skupiny zemí platících eurem, která se od roku 1999 rozrostla z jedenácti na sedmnáct členů. Harvardský profesor Martin Feldstein již v roce 1998 varoval, že projekt měnové unie se může ukázat „ekonomickou nevýhodou“. Takto rozdílné ekonomiky se podle Feldsteina těžko vejdou pod jednu střechu společné měnové politiky, a především země jako Řecko by se pod ní neměly schovávat.

„I pokud Německo a ostatní země budou ochotny nést náklady spojené s odvrácením defaultu, nevyřeší tak dlouhodobý problém Řecka a Portugalska, resp. problém jejich obchodních deficitů a neschopnosti konkurence bez přizpůsobení měnových kurzů,“ říká Feldstein, podle něhož si tak slabé země budou nadále půjčkami krýt své schodky obchodní bilance, což povede k nekončícímu dluhovému problému.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data