Aktualizováno Šéf americké centrální banky Ben Bernanke dnes nevyslyšel volání trhů po další stimulaci ekonomiky USA. V jeho očekávaném projevu v Jackson Hole žádné konkrétní další kroky Fedu nepřislíbil, ale pouze zopakoval, že v případě nutné podpory oživení "existuje celá řada opatření", které nebude váhat použít. Bernanke dále řekl, že plánované zářijové jednání Fedu nebude jednodenní, ale dvoudenní (20. a 21. září), a centrální bankéři zde zváží využití dodatečných monetárních stimulů pro podporu silnějšího oživení.
Ben Bernanke na výročním sympoziu světových centrálních bankéřů v letovisku Jackson Hole ve Wyomingu řekl, že "oživení z krize bylo mnohem slabší, než jsme doufali". Na jiném místě projevu však již byl šéf Fedu optimističtější: “Navzdory existenci závažných problémů to nevypadá, že by byly fundamenty ekonomiky Spojených států trvale zasaženy šoky z posledních čtyř let,“ uvedl Bernanke. „Může to nějakou dobu trvat, lze však očekávat, že se tempo růstu a výše nezaměstnanosti vrátí na úrovně odpovídající těmto základním fundamentům.“
Bernanke se také nechal slyšet, že očekává, že ekonomický růst USA zrychlí v druhé polovině roku. Právě pokud by se tato očekávání neměla naplnit, bude měnový výbor Fedu na zářijovém setkání zvažovat použití „dodatečných opatření měnové politiky“. Bernanke řekl, že rekordně nízké úrokové sazby sice ekonomický růst podporují dlouhodobě, slabá ekonomika však nyní vyžaduje krátkodobou pomoc.
Za klíčové pro zdraví ekonomiky předseda americké centrální banky označil snížení počtu lidí, kteří hledají práci déle než půl roku. Vyslovil se pro opatření, která by situaci na trhu práce zlepšila a tím posílila i ekonomický růst. "Za těchto neobvyklých okolností by politické kroky, které by krátkodobě podpořily oživení, mohly přispět i k dosažení dlouhodobějších cílů," řekl Bernanke.
„Dnes k nám na místo Bena Hurikána promluvil Ben Vlídný,“ zhodnotil slova šéfa Fedu pro CNBC Robert McTeer, bývalý prezident dallaského Fedu a nynější šéf Národního centra pro politickou analýzu. Zároveň však vysvětlil, že si trhy musejí uvědomit, že volby monetární politiky nejsou pouze „QE3 nebo nic nedělat“ a neoznámení další vlny nákupů aktiv neznamená, že by se Fed vzdal jakékoliv aktivity.
Akciové trhy po celém světě absenci dalšího tisknutí peněz americkou centrální bankou přijaly zprvu negativně. Wall Street v prvních minutách po zveřejnění projevu více než zdvojnásobila dosavadní ztráty a hlavní index S&P 500 ztrácel až skoro dvě procenta. Následně ale americký trh předvedl otočku a po 45 minutách už Wall Street rostla: S&P +0,6 %, DJIA +0,3 % a Nasdaq +1,6 %. Dolar po vystoupení šéfa Fedu naopak posílil vůči euru z 1,445 USD/EUR až na 1,437 USD/EUR. Cena ropy klesla o dva dolary na 83,30 USD/barel, zatímco zlato si udrželo dnešní zisky na 1790 USD/unce. Zajímavá byla také reakce české měny, která posílila vůči eura na více než dva týdny nevídanou úroveň 24,03 CZK/EUR.
Vývoj indexu S&P při dnešní seanci (Bernankeho projev začal v 16:00)

Trh měl od dnešního vystoupení šéfa Fedu velké očekávání, jelikož přesně před rokem při projevu v Jackson Hole naznačil využití dalšího kvantitativního uvolňování měnové politiky pro pomoc ekonomice. V listopadu následně bylo oznámeno, že americká centrální banka vynaloží na nákup aktiv 600 miliard dolarů. Před rokem Bernankeho k akci donutil 17% propad akciových trhů. V tomto ohledu se dnes historie opakovala jen z části. Dnes mají sice burzy od letošních květnových maxim za sebou podobně hluboký propad, ale další stimulace v Jackson Hole oznámena nebyla.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, čtk)