Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Zabita poslední naděje na oživení, kapitáni průmyslu nepomohou

Krugman: Zabita poslední naděje na oživení, kapitáni průmyslu nepomohou

30.08.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Paul Krugman od projevu Bena Bernankeho v Jackson Hole podle svých slov mnoho nečekal, důvod se dá shrnout do dvou slov - Rick Perry. Ne, že by guvernér Texasu stál osobně v cestě efektivní monetární politice. Jeho vyhrožování Bernankemu ale znamená symbol politického zastrašování, které zabíjí poslední naději na ekonomické oživení.

Americká ekonomika zůstává hluboce utlumena a Fed by tak normálně měl snižovat sazby. Ty jsou ale již blízko nuly, takže co by měl dělat nyní? V roce 2000 ekonom Ben Bernanke navrhl pro tuto situaci několik kroků. V analýze zaměřené na Japonsko hovořil o nákupech dlouhodobých vládních dluhopisů, závazku dlouhodobě nízkých sazeb, cílení mírně vyšší inflace, kterým by podpořil růst úvěrů a snížil poptávku po hotovosti a o „pokusu o výrazné oslabení jenu“.

Tyto kroky jsou správné, proč je ale Fed nyní nenaplňuje? Částečně kvůli inflačním jestřábům uvnitř něj, hlavně ale kvůli politickému tlaku. Ten se projevil například tím, když Perry hrozil Bernankemu, že další uvolňování politiky před volebním rokem 2012 by se rovnalo téměř velezradě. A protože Fed jednat nebude, je těžké si představit konec současné ekonomické pohromy, píše Krugman.

Neradostný výhled ekonom demonstruje na posledních projekcích vývoje HDP ze strany rozpočtové kanceláře Kongresu CBO. Následující graf ukazuje očekávaný vývoj HDP a potenciálního produktu – tedy produktu, který je ekonomika schopna vytvořit bez vzniku inflačních tlaků:

kapitán krugman
Zdroj: CBO

Krugman přitom podle svých slov nedokáže říci, proč CBO čeká oživení v roce 2015 – hádá, že CBO prostě jen není ochotna donekonečna projektovat ekonomiku ve špatném stavu. I její očekávání ale implikují, že kumulativní ztráta produktu dosáhne 5,1 bilionu dolarů (v současné době činí již 2,8 bilionu dolarů). Nezaměstnanost podle CBO zůstane nad 8 % až do konce roku 2014, podle ekonoma ale opět není jasné, proč by pak měla klesat.

Krugman se na svém blogu také krátce věnuje tomu, proč se prezident Obama obrací pro radu k Warrenu Buffetovi a Alanu Mulallymu. Podle ekonoma je vždy dobré mít na paměti, že ani vynikající podnikatelé nemusí mít znalosti týkající se fungování ekonomiky. Umí rozšiřovat své podniky, což je důležité a také velmi lukrativní. S problematikou růstu celé ekonomiky, která je sama sobě zákazníkem, to ale nemá moc co do činění.

Ani skutečně velké firmy se například nemusí zabývat tím, jak propouštění zaměstnanců omezí poptávku po jejích výrobcích. Nemusí se zamýšlet nad efektem snižování mezd na kupní sílu nebo schopnost omezování dluhu. Jejich pozornost není upřena na zpětnou vazbu, která leží v jádru makroekonomických problémů. Články v časopise Fortune z 30. let ukazují, že kapitáni průmyslu nemají příliš velké ponětí o tom, co způsobuje recese a jak dosáhnout oživení. A žádný z nich nemá zkušenost s ekonomikou v pasti likvidity. Dobře si naopak i během současné krize vede základní makroekonomie, nikdo tomu ale nechce věřit, uzavírá Krugman.

(Zdroj: NYTimes, blog Paula Krugmana)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.07.2025
15:00Hollywoodská hvězda odstartovala další meme mánii. Hodnota firmy roste o stovky milionů
14:30Obrací Kelly Ortberg kormidlo? Wall Street čeká od Boeingu snížení ztráty
13:28Týdenní výhled: Obchodní dohoda není výhra, ale snižuje napětí. Fed sazby ponechá  
12:33Nadšení z obchodní dohody vadne. Automobilky klesají, indexy se však drží v plusu  
11:12Trhy slaví dohodu, ale její klíčové body dál rozdělují obě strany. A ani automobilky nejásají
9:37Heineken překonal očekávání, ale čelí tlaku amerických cel i slabému prodeji v Evropě
9:11Samsung získal zakázku od Tesly: AI čipy za miliardy jako šance na návrat mezi lídry
8:56Rozbřesk: Co přináší obchodní dohoda EU s USA?
8:46USA a EU uzavřely obchodní dohodu, trhy slaví. Nyní investoři čekají na Fed a výsledky technologických gigantů  
6:21Random Thoughts #8: Trh trestá ASML příliš tvrdě, vodou na mlýn jsou plány TSMC  
27.07.2025
16:17Meme stocks se vrací: Co jsou zač a proč se o ně zajímat?
8:22Víkendář: Spojené státy jsou ve skutečnosti výrobní velmocí
26.07.2025
16:08Kdyby mi dnes bylo 20 let, studoval bych fyzikální vědy, řekl šéf Nvidie
8:09Víkendář: Čínský šok
25.07.2025
22:02Wall Street poblíž historických maxim, nicméně zklamání Intelu či kombinace makra a preziidenta USA drží investory ve střehu  
17:57Bloomberg: Značka Porsche se stává chudým příbuzným zářící Škody
17:10Podle Trumpa je šance na uzavření dohody s EU zhruba 50 procent
17:07Kdysi byli investoři ochotni platit za dolar dividendy jen 17 dolarů. Nyní více než 60
15:37Perly týdne: Tesla na sestupu, přetahovaná o AI experty a nové výhledy Goldman Sachs
14:42Meta kvůli nové unijní legislativě zastaví od října politickou reklamu v EU

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data