Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský magnát usiluje o koupi obrovského kusu Islandu

Čínský magnát usiluje o koupi obrovského kusu Islandu

30.08.2011 11:24
Autor: mediafax

Čínský magnát Huang Nubo usiluje o koupi velké části islandské půdy, kde chce postavit ekoturistický projekt v hodnotě sto milionů dolarů (1,67 miliardy Kč). Dnes o tom informovala agentura AFP s odkazem na list Financial Times.

Realitní investor a bývalý vládní úředník již podepsal prozatímní dohodu na koupi 300 kilometrů čtverečních islandské půdy. Podle časopisu Forbes patřila v roce 2010 Huang Nubovi 161. příčka v žebříčku nejbohatších lidí. Jeho majetek se odhaduje na 890 milionů dolarů (14,8 miliardy Kč).

Společnost Žongkun Group, kterou čínský magnát vlastní, provozuje v domovské Číně turistické rezorty. Mluvčí tohoto podniku odmítl agentuře AFP poskytnout detaily ohledně nákupu půdy.

Islandský tisk již v minulém týdnu napsal, že Huang uzavřel minulou středu dohodu s majiteli pozemků. Ještě musí ale dostat souhlas samotného Islandu i Číny.

Zemi silně zasáhla finanční a ekonomická krize. Jen v předloňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) propadl o 6,8 procenta. Díky finanční pomoci, kterou vedl Mezinárodní měnový fond (MMF), se podařilo stabilizovat ekonomiku a tamní měnu.


Váš názor
  • Všude dobře, tak co doma...
    30.08.2011 11:48

    Čínani se asi inspirovali u Ruska. Jako se Rusové tlačí do Evropy, tak se teď budou snažit i Čínani. Čína = obrovská země, mají Himaláje (Tibet) a spoustu dalších přírodních krás. Jenže podle nich je asi všechno "západní" lepší a tak budou jezdit do Island Outdoor Resort. Postaví hotel, vyasfaltují silnice a ... a turisti budou jezdit pořizovat snímky do foťáků. Na Island se přece jezdí právě proto, že tam tyhle resorty nejsou! Kdyby si raději udělali pořádek doma, možná by víc turistů jezdilo do Číny. Jenže asi pro čínského hodnostáře je půda v Číně horké zboží. Možná by ho o ní jiný hodnostář připravil. A tak si raděj koupí něco na "západě" a večer bude usínat s dobrým pocitem, že "tam" o něm vědí jak je bohatý.
    Dalík
    • Re: Všude dobře, tak co doma...
      30.08.2011 12:04

      Obávám se, že to vidíš pouze z naší perspektivy ;-) Krom toho Číňani jezdí do Evropy, aby si dokazovali, jak jsou ve všem (jakožto dědici Říše středu)vyspělejší. Cestují přece ti, kdo mají na nákladný život v bohatých čínských oblastech a ještě jim hodně zbývá. A cestovat je tam 'status symbol´, proto taky bují agentury, které na objednávku zasílají přátelům a ochodním partnerům pohlednice z nejrůznějších míst, aniíž by jejich ´odesílatel´ musel vytáhnout paty z domova ;-)
      Kalka.
  • dobře jim tak
    30.08.2011 11:27

    chytrolínům zadluženým, teď jim tam budou lítat Číňani na dovolenou :)
    Bob
    • Re: dobře jim tak
      30.08.2011 11:35

      Řekové by se měli nechat inspirovat.:-)
      tlustý hrabě
      •  
        30.08.2011 12:12

        Mně to teda moc vtipný nepřijde... Jak o Islandu, tak o Řecku... Ale uvidíme, kdo ví, jak to s tím "prodali" je... Nějak mi nesedí, že by seveřani prodávali svoje pozemky číňanovi...
        ICL
        • nebuď labuť
          30.08.2011 12:15

          Islanďani nejsou žádný seveřani, až na to že žijou na severu... jsou rádi, že tam přijde nějaká kačka, promiň dolar. Zadlužený až na půdu
          Bob
          • Re: nebuď labuť
            30.08.2011 12:50

            To si nemyslím... A zadlužení? Pokud vím po krachu (tuším 2008/2009) úplně rozpustili parlament, zvolili nových 25 zástupců (referendem), bankéři a politici, kteří krizi způsobili skončili buď v báni nebo museli odjet ze země, referendem schválili, že dluhy UK bankám a myslím Nizozemským bankám se platit nebudou, jelikož by je to zadlužilo na dalších 15 let... Stalo se tam víc věcí, málokdo o tom ví, ani o tom nikdo raději nepíše, přece jen současným vůdcům se to nehodí do krámu, takže Sarkozi, Merkelová, Cameron, Berlusconi a pod. všichni to odsoudili jako nebezpečný precedens - není se co divit, když jsou jejich "demokratická" korýtka ohrožena... nedej bože, aby to napadlo někoho jinýho v Evropě, že by vládli přímo lidi skrze referenda... Už jsem tady jednou psal, že bych podobný postup doporučoval ČR i Řecku... Bohužel Islanďani jsou trochu uvědomělější a navíc první parlament tam založili vikingové v 10. století, takže tradice je podstatně delší... Ale naplňuje mě to optimismem, že to je první vlaštovka a něco se na tom celosvětovým hnoji mění k lepšímu...
            ICL
            • Ani se Islanďanům nedivím
              30.08.2011 13:50

              Jsem sice liberál, ale taky se Islanďanům nedivím. Mě někdo říci, že musím celou generaci cálovat za to, že někdo otevřel internetovou banku a spekuloval stylem pokud by mu to vyšlo, tak byl superboháč a když to holt nevyšlo tak to platí Islanďani.... No to bych byl padlej na hlavu.... Pokud si někdo chce privatizovat zisky a socializovat dluhy tak tomu říkám morální hazard první třídy. Ano selhala regulace a všichni odpovědní jsou v báni. Pokud někdo nechá priváta hospodařit s 10ti násobky rizik co má stát rozpočet a je ochoten za to nést odpovědnost, tak je šílenec...a nikam jinam než do basy nepatří, P.S. Bohnice tam nemají...
              TOM
            •  
              30.08.2011 13:24

              Moc málo se toho u nás ví, ta svobodsa tisku je opravdu úúžasná věc.
              Homo
Aktuální komentáře
25.06.2026
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí
10:23Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu a předčasném splacení jistiny
9:07Výsledky KARO Leather: Rekordní EBITDA v sezónně slabém 1Q a zpětný odkup akcií
8:56Kofola bez dividendy, Micron překvapil trhy a Patria nabízí tři nová korunově zajištěná ETF  
8:55Rozbřesk: Úleva v Hormuzu. Ceny energií klesají a s tím i hlavní inflační riziko
8:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q1 2026
8:37Patria Finance a ČSOB rozšiřují nabídku korunově zajištěných ETF. Nově americké, evropské i technologické akcie bez měnového rizika
6:25Nová éra americké monetární politiky a Volckerův příklad pro Warshe
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m