Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Důvěra spotřebitelů v USA klesla nejníže od dubna 2009

    Důvěra spotřebitelů v USA klesla nejníže od dubna 2009

    30.08.2011 16:23, aktualizováno: 30.8. 18:01
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Američané se bojí svých současných vyhlídek na budoucí zaměstnání, příjem a podnikatelského prostředí, což srazilo důvěru spotřebitelů považovaných za hybnou sílu americké ekonomiky nejníže za poslední dva roky. Index spotřebitelské důvěry sestavovaný agenturou Conference Board tak v srpnu klesl na úroveň 44,5 bodu z červencových 59,2 bodu (po sestupné revizi z 59,5 bodu). Odhady 70 analytiků oslovených agenturou Bloomberg přitom nastavily laťku očekávání trhu na 52 bodech. Pod horší výsledek se podle dílčích indexů podepsal především strach z vývoje v dalších šesti měsících.

    Samotný pád pod hladinu padesáti bodů sice v případě tohoto ukazatele nic neznamená. Historické srovnání však nevyznívá nijak dobře – průměrná hodnota indexu spotřebitelské důvěry od počátku měření v roce 1967 totiž dosahuje více než dvojnásobných 94 bodů.

    Vývoj indexu spotřebitelské důvěry od počátku měření

    důvěra 8_11

    (Zdroj: Bloomberg)

    Pod horší výsledek se podle dílčích indexů podepsal především strach z vývoje v dalších šesti měsících. Subindex očekávání totiž v srpnu klesl na 51,9 bodu z červencových 74,9 bodu na dno od dubna 2009, zatímco index současných podmínek klesl na 33,3 bodu (druhá nejnižší hodnota letos) z 35,7 bodu.

    "Přispět mohla jednání o zvýšení stropu zadlužení, protože důvěra silně klesala už před tím, než agentura Standard & Poor's snížila rating," řekla šéfka Conference Board Lynn Francová. Společnost Conference Bord index spotřebitelské důvěry sestavuje na základě průzkumu mínění zhruba 5 000 amerických domácností. Ekonomové výsledek berou jako možnou indikaci chování, a především výdajů, spotřebitelů.

    „Pesimismus spotřebitelů je pochopitelný,“ uvedl Ryan Sweet, ekonom Moody’s, a vypočítává některé důvody: „trh práce za posledních několik měsíců značně oslabil a ceny akcií zažily v tomto měsíci strmý pád.“

    Akciové index Wall Street reagovaly na nejnižší důvěru spotřebitelů dubna roku 2009 více než zdvojnásobením úvodních ztrát. Hlavní index S&P krátce po zveřejnění dat kvůli více než procentním ztrátám propadl psychologickou hladinou 1200 bodů. Následně však americké trhy ztráty stlačily zpět k polovině procenta.

    (Zdroj: Bloomberg, CNBC, čtk)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos
    10:31Opět „nejstarší chyba v monetární politice“?
    9:35Celkový veřejný dluh USA poprvé překonal hranici 40 bilionů dolarů
    8:54Rozbřesk: Když je všechno priorita. Státní rozpočet pro rok 2027
    8:51Fed zůstává jestřábí, Trump tlačí na Írán a trhy sledují dluh USA i návrat bitcoinu  
    6:04Morgan Stanley: Drobní investoři dokázali správně odhadovat dopady QE, neměli by ale časovat trh
    19.08.2026
    22:02Pozitivní náladu na trhu podtrhují akcie Moderny a Marvell Technology  
    18:21AI dál sama sobě dláždí kapitálovou cestu a „bezvýznamné“ 2 biliony dolarů
    16:45Traders Talk: Tento trh není pro slabé povahy. Příležitosti se ale najít dají
    16:12Home Depot trápí drahé hypotéky. Klarna po výsledcích odepsala 20 %
    15:35Tradiční král carry trade v ohrožení? Investoři čím dál častěji mění japonský jen za švýcarský frank
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině
    12:25Akcie čínského výrobce humanoidů Unitree vystřelily při svém debutu o 460 procent

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data