Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německá vláda schválila návrh na rozšíření EFSF, nesmí však přímo půjčovat bankám

Německá vláda schválila návrh na rozšíření EFSF, nesmí však přímo půjčovat bankám

31.08.2011 13:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Německá vláda schválila rámcový návrh na rozšíření Evropského fondu finanční stability (EFSF). Splnila tak jednu z klíčových podmínek k tomu, aby návrh do konce září schválily také obě komory parlamentu. V návrhu zákona, který se je základem souhlasného stanoviska se však píše, že peníze z fondu nesmějí být přímo využívány k rekapitalizaci strádajících bank.

Kabinet kancléřky Angely Merkelové schválením návrhu odstartoval zhruba měsíční bitvu, v jejímž rámci bude muset přesvědčit skeptické zákonodárce, aby navrhovaným změnám nekladli odpor. Kritici jsou totiž přímo v řadách koaličních stran.

Na rozšíření záchranného fondu se na mimořádném summitu v Bruselu už v červenci dohodli lídři eurozóny. Záchranný fond EFSF by měl od října mít větší pravomoci, kterých bude moci využít za přesně stanovených podmínek. Bude se zřejmě moci například nakupovat státní dluhopisy a preventivně obstarávat úvěry zemím, které se ocitnou v potížích.

Pravomoci však podle návrhu německé vlády nemají být bez omezení. „EFSF může financovat rekapitalizaci finančních institucí pouze v případě, že daná země není v pozici, aby tuto operaci provedla z vlastních prostředků,“ říká doložka ministerstva financí v rámci návrhu německé vlády, který poputuje do parlamentu.

Evropské banky tak nebudou moci žádat Evropský fondu finanční stability o peníze nutné pro kritické navýšení vlastního kapitálu přímo. Návrh však nijak nezakazuje následné využití úvěrových linek pro jednotlivé členské země pro potřeby stabilizace bankovního sektoru.

Někteří členové koalice mají obavy, že Německo až zbytečně mnoho pravomocí předává Bruselu. Pohrozili proto, že budou hlasovat proti návrhu posílit pravomoci fondu. Bundestag, což je dolní komora parlamentu, bude o návrhu hlasovat 29. září, když v minulém týdnu došlo k odsunutí rozhodnutí o týden kvůli návštěvě papeže Benedikta XVI.

Konzervativní koalice kancléřky Merkelové a jejích křesťanských demokratů (CDU) má v Bundestagu 330 křesel z 620. Pokud bude proti návrhu hlasovat minimálně 20 koaličních zákonodárců, pak se bude Merkelová muset pokusit získat hlasy levicové opozice - sociálních demokratů a Zelených. Mohla by se tak ocitnout pod tlakem, aby buď rozpustila parlament, nebo svolala předčasné volby. Pravděpodobnost takového vývoje je ale podle pozorovatelů poměrně malá.

Existují však obavy, že pokud bude Berlín trvat na tom, aby měl německý parlament na EFSF větší vliv, začnou se podobných privilegií dožadovat i další státy – podobně vznikl problém finských záruk za úvěry. To by patrně omezilo akceschopnost fondu, když bude zapotřebí rychle dohodnout pomoc některé ze členských zemí eurozóny.

Někteří konzervativní zákonodárci navrhují, aby mohl Bundestag v otázce využití EFSF dostávat konzultace. Hlavní rozpočtový expert Merkelové konzervativního bloku Norbert Barthle si myslí, že to by mohlo uklidnit rebely, kteří chtějí více pravomocí pro zákonodárce.

Slovensko, které dlouhodobě vystupuje jako kritik krizových řešení, by mohlo počkat s hlasování ohledně posílení efektivity Evropského fondu finanční stability (EFSF) až na ukončení tohoto procesu ve všech zemích eurozóny, uvedla před týdnem slovenská premiérka Iveta Radičová.

(Zdroj: ČTK, Bloomberg, MediaFax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.07.2025
9:37Heineken překonal očekávání, ale čelí tlaku amerických cel i slabému prodeji v Evropě
9:11Samsung získal zakázku od Tesly: AI čipy za miliardy jako šance na návrat mezi lídry
8:56Rozbřesk: Co přináší obchodní dohoda EU s USA?
8:46USA a EU uzavřely obchodní dohodu, trhy slaví. Nyní investoři čekají na Fed a výsledky technologických gigantů  
6:21Random Thoughts #8: Trh trestá ASML příliš tvrdě, vodou na mlýn jsou plány TSMC  
27.07.2025
16:17Meme stocks se vrací: Co jsou zač a proč se o ně zajímat?
8:22Víkendář: Spojené státy jsou ve skutečnosti výrobní velmocí
26.07.2025
16:08Kdyby mi dnes bylo 20 let, studoval bych fyzikální vědy, řekl šéf Nvidie
8:09Víkendář: Čínský šok
25.07.2025
22:02Wall Street poblíž historických maxim, nicméně zklamání Intelu či kombinace makra a preziidenta USA drží investory ve střehu  
17:57Bloomberg: Značka Porsche se stává chudým příbuzným zářící Škody
17:10Podle Trumpa je šance na uzavření dohody s EU zhruba 50 procent
17:07Kdysi byli investoři ochotni platit za dolar dividendy jen 17 dolarů. Nyní více než 60
15:37Perly týdne: Tesla na sestupu, přetahovaná o AI experty a nové výhledy Goldman Sachs
14:42Meta kvůli nové unijní legislativě zastaví od října politickou reklamu v EU
14:09Traders Talk: Alphabet září, Tesla zklamala a 3+1 akcie, které teď sledovat
12:38Technická analýza: Deutsche Bank na vzestupu, akcie míří na desetileté maximum  
11:50Analytik Jakub Blaha k Intelu (-7 %): Pod novým CEO zatím nejeví žádné známky obratu  
11:05Akcie Intelu v pre-marketu klesají. Firma není na výrobu AI produktů připravená
11:03Evropské akcie ztrácejí, americké se ještě rozhodnou o směru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data