Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tři sázky „všechno nebo nic“

Tři sázky „všechno nebo nic“

31.08.2011 18:09

Mohli bychom tvrdit, že současná extrémní doba si žádá extrémní kroky. Nebo že extrémní kroky nás do extrémní doby dostaly a nyní se musíme opatrně prokousat zpět. Jde o teoretické uvažování, které nikdy nedospěje k nějakému konsenzu, přesto bych rád poukázal na následující:

Fiskální prostimulování se k růstu a menšímu dluhu má svou poměrně pevnou oporu v teorii, stejně tak jí mají ale argumenty proti. V principu tuto strategii můžeme považovat za navýšení sázek ve chvíli, kdy jsme už dost prodělali - hrajeme všechno nebo nic. Je totiž celkem jasné, že kurvítka jsou nedílnou součástí každé aktivistické politiky a pokud by se i zde zapnuly, vše skončí s ještě větším dluhem, ještě menším růstem a ještě vyšší nezaměstnaností.

Zatímco fiskální (ne)stimulace je nyní poměrně intenzivně probírána, menší pozornost je zatím věnována politice zvyšování inflace, respektive inflačních cílů. Z díly MMF tento návrh již před časem padl s tím, že dlouhodobě vyšší inflace by poskytovala prostor pro větší snižování sazeb v době zlé. Návrhy na cílení vyšší inflace ale dnes padají hlavně v kontextu krátkodobé stimulace. Větší růst cen by totiž pomohl snížit reálnou zátěž dluhů (stovku budu splácet stále, vydělávat ale budu kvůli inflaci víc) a vybudit domácnosti k vyšší spotřebě (koupím to dnes, zítra to bude dražší).

Jak ale asi mnozí z nás cítí (včetně těch, kdo uvedené navrhují), jde opět o rizikové navýšení sázek, neřkuli hru s ohněm. Dovedu si například lehce představit, že růst mezd nebude kopírovat vyšší růst prodejních cen, protože vyjednávací síla firem na trhu práce bude stále vysoká kvůli vysoké nezaměstnanosti a dalším faktorům. K tomu se přidá další kolo růstu cen komodit. Domácnosti se tak dostanou pod ještě větší tlak, protože jejich reálná kupní síla poklesne, což nevyváží ani pokles jejich reálné dluhové zátěže. A radovat se nebudou dlouho ani firmy a akcionáři, protože dlouhodobě zvyšovat zisky na úkor příjmů domácností bez útlumu ekonomiky nejde. Navíc historie jasně ukazuje, že pro akcie je vyšší inflace negativní – co tedy k negativům přidat i efekt bohatství a vyšší nejistoty?

A o navyšování sázek typu „všechno nebo nic“ se dá směle hovořit i v kontextu dalšího kvantitativního uvolňování (což není to samé, jako sázka na vyšší inflaci). Jako třetí ji uvádím schválně, protože předchozí dvě mohou budit dojem, že sázky „všechno nebo nic“ jsou implicitně špatné. Tj. je lepší se do nich nepouštět a pokud to již učiníme, je nejlepší je co nejdříve stáhnout. Podívejme se ale na následující mozaiku.

První dva grafy ukazují: Vývoj báze a M2 agregátu v Japonsku (růst báze – základního materiálu pro „výrobu“ peněz, automaticky neznamená to, co bychom mohli nazývat tištěním peněz). A to, že růst báze už vůbec automaticky neznamená růst cen. V případě Japonska pak můžeme v kontextu výše uvedeného říci, že sázka byla stažena příliš rychle.

Třetí graf asi není tak známý jako první dva – jde o vývoj báze a inflace ve Švédsku. Opět je patrná pochybnost rovnítka mezi růstem báze a inflace (a naopak) – pro detaily viz předchozí články.

001

Na veřejně odborné diskusi ohledně výše uvedených sázek je pro mě ale nejzajímavější to, jak má většina diskutujících naprosto pevný názor na to, zda by fungovaly, či ne. A je jich asi tak 50 na 50, což hovoří samo za sebe. Pravda je totiž taková, že co se stane nevíme; jde o sázky u kterých se vší teorií a praxí můžeme stále jen tipovat, zda vyjdou, či ne. A sázet s tím, že to nemusí vyjít, je něco trochu jiného, než sázet s bláhovou vírou, že to prostě vyjde. Sázkou je zde přitom i to, pokud si nevsadíme.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Sanžíme se vychovávat psa přestavbou plotu kolem dvora
    01.09.2011 9:38

    Pochybuji, že bychom žili v extrémní době. To se nám jenom tak zdá, protože jsme žádné větší extrémy nezažili. Když porovnáme údaje kolem krize 1873 nebo velké deprese 1929-1933, žijeme si v ráji. Na makroekonomických diskusích o monetární expanzi, inflačním cílování nebo fiskální stimulaci růstu mě štve, že naprosto ignoruje mikroekonomickou dimenzi v globalizované ekonomice, zdeformované sociálním státem. V situaci, kdy se téměř nikomu nevyplatí podnikat, natož zvyšovat zaměstnanost, jsou narušovány základní premisy tržní ekonomiky. Tam je jádro problému. Nikoli v míře inflace.
    • Re: Sanžíme se vychovávat psa přestavbou plotu kolem dvora
      01.09.2011 11:35

      Důvodem pro určitý typ diskusí může být, že diskutující nemohou nastavenou politiku změnit, snaží se pak jen uhádnout její dopady.
      Topi
    • Re: Sanžíme se vychovávat psa přestavbou plotu kolem dvora
      01.09.2011 9:55

      Bravo! Konečně to někdo pojmenoval. Všichni hledí jen tam, kde jde o miliardy, nebo ještě lépe o biliony. Použil bych zde obrácené přísloví, že přes les stromy nevidět. To už by se mohlo začít vyprávět jako vtip: Začínající živnostník jde do banky žádat o úvěr... Vtipné? Možná. Poslechněte si tohle: 10 let podnikající živnostník chtějící rozšířit kapacitu a vytvořit nové pracovní místa, jde žádat do banky o úvěr......pche
      DeGuise
      •  
        01.09.2011 10:00

        již dlouho jsem nenarazil na začínaiícího živnostníka měli by být hájení :D
        Deny:-)
    • Re: Sanžíme se vychovávat psa přestavbou plotu kolem dvora
      01.09.2011 9:48

      chápu Váš argument, mikroekonomická dimenze uvedených témat je ale naopak klíčová - pokud není poptávka, není podnikání.
      JS
  •  
    31.08.2011 23:05

    Vždy, když chci kamarády v hospodě opravdu naštvat, tak řeknu, že "bezvýhradně souhlasím" :-)
    Topi
Aktuální komentáře
27.07.2025
16:17Meme stocks se vrací: Co jsou zač a proč se o ně zajímat?
8:22Víkendář: Spojené státy jsou ve skutečnosti výrobní velmocí
26.07.2025
16:08Kdyby mi dnes bylo 20 let, studoval bych fyzikální vědy, řekl šéf Nvidie
8:09Víkendář: Čínský šok
25.07.2025
22:02Wall Street poblíž historických maxim, nicméně zklamání Intelu či kombinace makra a preziidenta USA drží investory ve střehu  
17:57Bloomberg: Značka Porsche se stává chudým příbuzným zářící Škody
17:10Podle Trumpa je šance na uzavření dohody s EU zhruba 50 procent
17:07Kdysi byli investoři ochotni platit za dolar dividendy jen 17 dolarů. Nyní více než 60
15:37Perly týdne: Tesla na sestupu, přetahovaná o AI experty a nové výhledy Goldman Sachs
14:42Meta kvůli nové unijní legislativě zastaví od října politickou reklamu v EU
14:09Traders Talk: Alphabet září, Tesla zklamala a 3+1 akcie, které teď sledovat
12:38Technická analýza: Deutsche Bank na vzestupu, akcie míří na desetileté maximum  
11:50Analytik Jakub Blaha k Intelu (-7 %): Pod novým CEO zatím nejeví žádné známky obratu  
11:05Akcie Intelu v pre-marketu klesají. Firma není na výrobu AI produktů připravená
11:03Evropské akcie ztrácejí, americké se ještě rozhodnou o směru  
10:39Puma očekává, že letos skončí ve ztrátě, akcie padají o 18 procent
10:29Jakub Blaha: Newmont hlásí rekordní volný peněžní tok navzdory nižší produkci  
8:56Volkswagen hlásí pokles zisku, Škoda jede na plný plyn
8:51Rozbřesk: ECB bude velmi opatrná směrem k dalšímu poklesu sazeb
8:49Trump nechce odvolat Powella, ale dál tlačí na pokles sazeb. Provozní zisk Volkswagenu klesl o třetinu a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data