Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Markit: Růst českého výrobního sektoru v srpnu oživil, tahounem export

Markit: Růst českého výrobního sektoru v srpnu oživil, tahounem export

01.09.2011 10:02
Autor: ČTK

Růst českého výrobního sektoru v srpnu po delší době oživil. Sezonně upravené aktuální údaje indexu nákupních manažerů PMI, zpracované pro banku HSBC společností Markit, svědčí o nejsilnějším nárůstu výroby za tři měsíce. Ten táhlo oživení v zakázkách.

"Tempo zlepšování výrobních podmínek se v srpnu v ČR víceméně nezměnilo a zůstalo nad dlouhodobým průměrem hlavního PMI. Výroba se vymanila z trendu zpomalování, který jsme viděli v posledních šesti měsících, a v srpnu rostla rychlejším tempem. Ještě pozitivnější je skutečnost, že nové zakázky si rovněž polepšily proti dlouhodobému průměru, a to hlavně díky silnému růstu nových exportních zakázek," komentoval výsledky hlavní ekonom HSBC pro střední a východní Evropu Murat Ulgen.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru. Hodnoty nad 50 bodů poukazují na všeobecné zlepšení podnikatelských podmínek. PMI se proti červencovému minimu 53,4 bodu nezměnil, což však maskuje rychlejší nárůst jak nových zakázek, tak výroby. Příspěvek těchto dvou složek však byl vymazán slabším výkonem dodacích lhůt dodavatelů, zaměstnanosti a zásob vstupů na skladě.

Objem nových zakázek roste již déle než dva roky a výjimkou nebyl ani poslední sledovaný měsíc. Tempo růstu navíc nabralo proti červenci, kdy kleslo na nejnižší úroveň za 19 měsíců, slušné obrátky. Bylo nejsilnější od května a bylo zhruba v souladu s dlouhodobým průměrem průzkumu (od července 2001). Výroba stoupá každý měsíc od srpna 2009.

Rozpracovanost v srpnu nadále stoupala, tak jako každý měsíc od října 2009. Tempo jejího růstu pokleslo na nejnižší úroveň za 19 měsíců, ale zůstalo celkově silné. To přispělo k dalšímu nárůstu zaměstnanosti, která tak stoupá nepřetržitě již 18 měsíců.

Tlak na dodavatelské řetězce v srpnu prudce polevil. Tempo prodlužování dodacích lhůt vstupů bylo velmi povlovné a nejméně výrazné za poslední dva roky, kdy se nepřetržitě zhoršuje výkonnost dodavatelů. Zčásti se do toho promítl pomalejší nárůst nákupní aktivity českých výrobců, jimž během sledovaného měsíce lehce poklesly zásoby vstupů.

Inflační tlaky ceny vstupů českých výrobců nadále oslabovaly. Průměrné ceny vstupů rostly nejslabším tempem od ledna 2010. Tempo inflace průběžně zpomaluje od té doby, co v březnu dosáhlo historického maxima průzkumu. Naopak ceny účtované za hotové české výrobky rostly v srpnu nejvýraznějším tempem za tři měsíce.

Markit je společnost, která poskytuje finanční informační služby. Má přes 1200 zaměstnanců v Evropě, Severní Americe a oblasti Asie a Pacifiku. Jejich služeb využívá více než 1500 finančních institucí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.02.2026
22:01Akcie smazaly část zisku po zveřejnění zápisu Fedu  
17:36Kofola nedosáhla na cíl EBITDA pro rok 2025. Největšími vlivy cukrová daň na Slovensku a počasí
17:26Sny a skutečnost čínsko-amerických dluhových vztahů
16:00PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
14:18Argumenty ČEZ jsou závažné, jednání Bulharska tolik ne, odmítl tribunál nároky na náhradu škod
13:32Lone Pine Capital: Na trhu vznikají bílá místa, AI je superbýčí faktor
12:55Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:45Bez honu za AI a bez paniky: Apple těží z odpoutání se od Nasdaqu
10:31Bayer žádá soud o schválení urovnání Roundupu, navýšil rozpočet na právní výdaje
10:30Akcie ožívají a opatrně se začínají zvedat i technologie  
10:10Guvernérka ECB si údajně zkrátí mandát, chce Macronovi umožnit ovlivnit volbu nástupce
10:08AI může nahradit více než polovinu podnikového softwaru, tvrdí šéf Mistral AI
8:49Rozbřesk: EU chystá „28. režim“: jeden evropský trh bez bariér?
8:47Anthropic uvádí nový AI model, Apple zrychluje vývoj nositelných zařízení a Lagardeová může opustit ECB předčasně  
6:06Yardeni: Boom ekonomiky a chytří kluci v technologických firmách
17.02.2026
22:00Wall Street stagnovala při absenci nových zpráv  
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD